Foto: Reuters/Scanpix

ASV paziņojušas, ka aizvadītajā nedēļas nogalē apspriestais Savienoto Valstu prezidenta Džo Baidena un Kremļa saimnieka Vladimira Putina samits nenotiks, raksta BBC.

Atcelta ir arī ceturtdien paredzētā tikšanās starp Krievijas un ASV ārlietu ministriem. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens norādīja: "Tagad, kad mēs redzam, ka iebrukums [Ukrainā] sākas un Krievija ir skaidri paudusi diplomātijas noraidīšanu, šobrīd nav jēgas aizvadīt šo tikšanos."

Blinkens sacīja, ka otrdien nosūtījis vēstuli Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam, lai informētu viņu par savu lēmumu, ziņo CNN.

Savukārt Krievijas prezidents Putins izteicies, ka Maskava joprojām ir gatava meklēt "diplomātiskus risinājumus" ar Rietumiem Ukrainas jautājumā, taču Krievijas intereses un tās pilsoņu drošība ir neapspriežamas. Putins uzsvēris, ka vienmēr ir gatavs "godīgam dialogam", ziņo BBC.

Jau ziņots, ka pirmdien vakarā Kremļa saimnieks Vladimirs Putins paziņoja par Ukrainas teritorijā ar Maskavas atbalstu izveidoto Doņeckas un Luhanskas "tautas republiku" (DTR un LTR) neatkarības atzīšanu un Krievijas spēku ievešanu "miera uzturēšanai". Tas ir jauns pavērsiens un eskalācija jau mēnešiem ilgstošajā spriedzē pie Ukrainas robežām, kas draud novest pie jaunām sankcijām Krievijai.

ASV prezidents Džo Baidens savā uzrunā otrdien norādīja, ka ir atļāvis papildu ASV militāro spēku pārvietošanu sabiedrotajiem Austrumeiropā. Tāpat Baidens uzsvēra, ka Kremļa lēmums atzīt okupēto Donbasa teritoriju "neatkarību" uzskatāms par uzbrukuma sākumu Ukrainai.

Savā runā Baidens sacīja, ka spēki un tehnika, kas jau atrodas Eiropā, tiks nosūtīti uz Baltijas valstīm – Igauniju, Latviju un Lietuvu. "Šie no mūsu puses ir aizsardzības soļi," viņš uzsvēra, piemetinot, ka "mums [ASV] nav nodoma cīnīties ar Krieviju." Tāpat Baidens sacīja, ka ASV ieviesīs bloķēšanas sankcijas pret divām lielām Krievijas finanšu iestādēm: "VEB.RF" un "militāro banku". Baidens uzsvēra, ka ASV arī noteiks sankcijas pret Krievijas eliti un viņu ģimenes locekļiem, kā arī ASV atbalsta Vācijas soli un sadarbosies ar Vāciju, lai nodrošinātu, ka "Nord Stream 2" nevirzīs uz priekšu.

Vēstīts, ka Lielbritānija piemērojusi sankcijas piecām Krievijas bankām un trim oligarhiem, iesaldējot to Apvienotajā Karalistē esošos aktīvus un aizliedzot ceļot uz Lielbritāniju, paziņojis premjers Boriss Džonsons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!