Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kremļa saimnieka Vladimira Putina paziņojums par atteikšanos no uzbrukuma Ukrainas spēku kontrolētajai metalurģijas kombināta "Azovstaļ" teritorijai Mariupolē, domājams, liecina par vēlmi atbrīvot spēkus izmantošanai citās vietās Ukrainas austrumos, uzskata britu militārais izlūkdienests.

Par to, ka ir "jāsaudzē karavīru dzīvības", tāpēc "Azovstaļ" kompleksam uzbrukt "nav saprātīgi", Putins ceturtdien paziņoja TV pārraidītā sarunā ar aizsardzības ministru Sergeju Šoigu. Diktators pavēlēja teritoriju ielenkt, tā, lai "pat muša nevar izlidot".

Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas tvitera ierakstā piektdien skaidrots, ka sauszemes uzbrukums "Azovstaļ" kompleksam, visticamāk, krieviem prasītu būtiskus zaudējumus, kas vēl vairāk samazinātu okupantu kaujas efektivitāti.

Ministrija atzīmē, ka Donbasa austrumos turpinās smagas apšaudes un kaujas, Krievijai cenšoties pavirzīties tālāk uz priekšu un realizēt savus reģiona sagrābšanas plānus.

Par spīti jaunajiem mērķiem, Krievija turpina ciest no zaudējumiem, kas gūti konflikta pirmajā fāzē, norāda britu izlūki. "Cenšoties atjaunot savus novājinātos spēkus, viņi sākuši nestrādājošu ekipējumu sūtīt atpakaļ uz Krieviju remontēšanai," teikts ierakstā.


Mariupole atrodas Krievijas spēku ielenkumā kopš marta sākuma. Pulka "Azov" vīri kopā ar jūras kājniekiem joprojām saglabājuši pozīcijas lielajā "Azovstaļ" kompleksā. Tāpat rūpnīcas bunkuros slēpjoties simtiem civiliedzīvotāju.

Otrdien "Azov" ziņoja, ka Krievijas uzlidojumos rūpnīca gandrīz pilnībā nopostīta un zem gruvešiem atrodas daudz cilvēku.

Trešdien no rīta jūras kājnieku komandieris ielenktajā Mariupolē Serhijs Volina brīdināja, ka pilsētas aizstāvjiem atlikušas vien "dienas vai stundas", un lūdza pasaules līderus organizēt karavīru, ievainoto un civiliedzīvotāju izvešanu uz trešo valsti.

"Šī varētu būt mūsu pēdējās vēršanās pie pasaules. Šis varētu būt mūsu dzīves pēdējais lūgums. Iespējams, ka šīs ir mūsu pēdējās dienas, ja ne stundas," īsajā video uzrunā saka Volina.

Viņš skaidro, ka pretinieka pārspēka attiecība ir 10:1, okupantiem ir pārākums gaisā, ar artilēriju, kājniekiem, tehniku un tankiem. Karavīri Mariupolē aizsargājas pēdējā objektā – "Azovstaļ" rūpnīcā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ceturtdien paziņoja, ka Ukraina ar militāriem līdzekļiem atbloķēt Mariupoli tagad nespēj, raksta aģentūra "UNIAN". Savukārt trešdien prezidents atklāja, ka Ukraina ir gatava jebkādiem apmaiņas variantiem, lai glābtu Mariupoles aizstāvjus un civiliedzīvotājus.

Mariupolē ir sagrauti vairāk nekā 90% ēku.

Mariupole ir viens no Krievijas stratēģiskajiem mērķiem. Ukrainas amatpersonas lēš, ka nesaudzīgā pilsētas bombardēšana ir laupījusi ap 20 000 civiliedzīvotāju dzīvības, bet desmiti tūkstoši varētu būt izvesti uz Krieviju.

Tiek lēsts, ka Mariupolē joprojām iesprostoti ap 100 000 cilvēku, ziņo raidsabiedrība BBC. Pirms kara tur dzīvoja 400 000. Mariupole aplenkumā atrodas no kara pirmajām dienām.

Mariupoles iekarošana Krievijai nodrošinātu kontroli pār lielu daļu teritorijas Ukrainas dienvidos un austrumos, kā arī drošu sauszemes savienojumu no Krievijas uz Krimu.

Mariupole ir nozīmīga osta, kuras zaudēšana Kijivai rada ekonomiskas problēmas.

Savukārt Kremlim Mariupoles iekarošana būtu iespēja prezentēt "panākumus" jau vairāk par mēnesi ilgstošajā karā, kā arī iespēja propagandai par "denacifikāciju".

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 24. februāra rītā. Tomēr vairāk nekā 50 dienu laikā Krievijas spēki nav spējuši ieņemt ne galvaspilsētu Kijivu, ne kādu citu no lielākajām Ukrainas pilsētām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!