Foto: Reuters/Scanpix/LETA

No Krievijas okupantu sagrautās un aplenktās Ukrainas ostas pilsētas Mariupoles pirmdien notiek cilvēku evakuācijas otrais posms, atsaucoties uz pilsētas mēra vietnieku Petro Andrjuščenko, ziņo aģentūra UNIAN.

"Evakuācija (otrais posms) turpinās. Ir iepriekšēja vienošanās par cilvēku pievienošanos Mangušā, Berdjanskā, un privātā autotransporta kolonnas pievienošanos. Tas ir viss, ko mēs uz šo brīdi varam komentēt," aģentūra citē Andrjuščenko.

Evakuācija notiek nosacīta klusuma apstākļos, taču jebkurā mirklī Krievijas spēki var atsākt apšaudes, viņš norāda. Svētdien pēc evakuācijas autobusu izbraukšanas no "Azovstaļ" apšaudes uzreiz atsākušās, viņš atgādina.

Mariupoles evakuācija sākās svētdien, 1. maijā, pulksten 7.00. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka aptuveni 100 cilvēku no "Azovstaļ" kompleksa dodas uz Ukrainas kontrolēto teritoriju.

Vēstīts, ka ostas pilsēta Mariupole jau no pirmajām Krievijas pilna mēroga iebrukuma dienām nonāca aplenkumā. Pašlaik pretestība okupantiem turpinās metalurģijas kombināta "Azovstaļ" teritorijā, kuru pilnīgs blokādes apstākļos bez apgādes aizsargā Ukrainas karavīri.

Azovstaļ" bunkuros patvērušies arī simtiem civiliedzīvotāju. Neliels ieskats, kādi apstākļi ir bunkuros, skatāms te.

Tiek lēsts, ka kopumā Mariupolē joprojām iesprostoti ap 100 000 cilvēku, bet ap 90% ēku ir sagrautas. Bojāgājušo civiliedzīvotāju skaits tiek vērtēts uz 20 tūkstošiem.

Mariupoles iekarošana Krievijai nodrošinātu kontroli pār lielu daļu teritorijas Ukrainas dienvidos un austrumos, kā arī drošu sauszemes savienojumu no Krievijas uz Krimu.

Mariupole ir nozīmīga osta, kuras zaudēšana Kijivai rada ekonomiskas problēmas.

Savukārt Kremlim Mariupoles iekarošana būtu iespēja prezentēt "panākumus" jau vairāk par diviem mēnešiem ilgstošajā karā, kā arī iespēja propagandai par "denacifikāciju".

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 24. februāra rītā. Tomēr līdz šim Krievijas spēki nav spējuši ieņemt ne galvaspilsētu Kijivu, ne kādu citu no lielākajām Ukrainas pilsētām.

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!