Foto: Imago/Scanpix/LETA

Vācija piegādās Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmas IRIS-T , paziņojis kanclers Olafs Šolcs, kura valdība ir saņēmusi opozīcijas kritiku par nepietiekamu atbalstu Kijivai karā pret Krievijas iebrucējiem, vēsta aģentūra "Reuters".

Šolcs trešdien uzsvēra, ka Vācija kopš Krievijas iebrukuma sākuma ir atbalstījusi Ukrainu, tostarp piegādājot 15 miljonus patronu, 100 000 granātu un vairāk nekā 5000 prettanku mīnu.

"Pavisam nesen valdība nolēma, ka mēs piegādāsim vismodernāko Vācijas pretgaisa aizsardzības sistēmu IRIS-T," Šolcs teica, uzrunājot Bundestāga deputātus.

Kanclers neprecizēja, par tieši kādu IRIS-T modifikāciju ir runa, bet kāds aizsardzības jomas avots "Reuters" maijā atklājis, ka Berlīne apsver Kijivai piegādāt vidēja darbības rādiusa zeme-gaiss tipa sistēmu IRIS-T SLM.

Publiski pieejami dati liecina, ka šīs raķetes var sasniegt līdz pieciem kilometriem augstu lidojošus mērķus līdz 40 kilometru attālumā.

Tomēr valdības lēmums par sistēmas piegādi nenozīmē, ka tā notiks ātri.

"Tas prasīs kādu laiku, mēnešus," deputātiem teica ārlietu ministre Annalena Bērboka. Viņa papildina, ka kompānijas "Diehl" ražotās sistēmas sākotnēji bija paredzētas citai valstij.

Atbildot kritiķiem, kuri Berlīnei pārmet nepietiekamu palīdzēšanu Ukrainai, Šolcs pasvītroja, ka valdība uz Krievijas iebrukumu Ukrainā ir reaģējusi ar "masīvām politikas izmaiņām", atsakoties no tradicionālās nostājas nesūtīt bruņojumu uz konflikta zonām.

Ukraina lūgumus pēc smagajiem ieročiem ir intensificējusi pēdējās nedēļās, Maskavai koncentrējot savu militāro jaudu pret valsts austrumiem.

Vācijas valdība turpina sarunas ar partneriem par turpmāku Ukrainas apbruņošanu, Bundestāgā norādīja Šolcs. Otrdien kanclers atklāja, ka Vācija piegādās savas kājnieku kaujas mašīnas Grieķijai, lai Atēnas varētu Kijivai nodot savas padomju laika bruņumašīnas.

Ar modernu ieroču piegādēm Ukrainai nodarbojas arī citas valstis. Lielbritānija paziņoja, ka nosūtīs ukraiņiem amerikāņu ražojuma daudzstobru reaktīvās raķešu sistēmas M270, bet amerikāņu jaunajā palīdzības pakā ir iekļautas četras HIMARS sistēmas.

ASV jaunajā palīdzības paketē Ukrainai ietilpst arī pretartilērijas radari, gaisa telpas novērošanas radari, prettanku raķetes "Javelin", 155 mm artilērijas lādiņi, Mi-17 helikopteri, taktiskie transportlīdzekļi, rezerves daļas un aprīkojums.

Smagākās kaujas pašlaik notiek Ukrainas austrumos ap Severodonecku, kur okupanti koncentrējuši milzīgus spēkus un nomāc ukraiņu aizsardzību ar masīvām artilērijas apšaudēm.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!