Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievija jau ir stratēģiski zaudējusi karu Ukrainā, ciešot smagus zaudējumus un stiprinot NATO, piektdien publicētā intervijā paziņoja Lielbritānijas Aizsardzības štāba priekšnieks Tonijs Radakins.

"Šī ir šausmīga Krievijas kļūda. Krievija nekad nepārņems kontroli pār Ukrainu," sacīja Radakins, piebilstot, ka Krievija iznāks no kara kā "samazināta lielvara".

"Krievija jau ir stratēģiski zaudējusi. NATO ir stiprāka, Somija un Zviedrija grasās iestāties," admirālis Radakins sacīja intervijā Lielbritānijas ziņu aģentūrai "Press Association".

Viņš atzina, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins varētu gūt "taktiskus panākumus" tuvākajās nedēļās, tomēr jau ir ziedojis ceturtdaļu savas valsts armijas spēka "niecīgu" ieguvumu dēļ un Krievijai sāk pietrūkt karavīru un augsto tehnoloģiju raķešu.

"Krievijas mašinērijai klājas smagi, tā iegūst dažus kilometrus dienā - divus, trīs, piecus," sacīja admirālis.

"Un Krievijai ir vājās vietas, jo tai sāk pietrūkt cilvēku, tai sāk pietrūkt augsto tehnoloģiju raķešu. Prezidents Putins ir izlietojis apmēram 25% savas armijas spēka, lai iegūtu niecīgu daudzumu teritorijas, un 50 000 cilvēku [Krievijas armijā] ir beigti vai ievainoti. Krievijai neveicas."

Radakins izrādīja cieņu ukraiņu tautai, nosaucot to par drosmīgu, un solīja, ka Lielbritānija "ilgstoši" atbalstīs Kijivu ar jauniem ieročiem. "Mēs esam piegādājuši prettanku ieročus, ir arī citi elementi, kurus mēs piegādājam, un tas turpināsies," sacīja admirālis.

Šolcs pret Putina uzspiestu mieru

Vācija noraida "diktētu mieru" Ukrainā uz nosacījumiem, kurus vienpusējā kārtībā uzspiež Krievijas prezidents Vladimirs Putins, paziņoja Vācijas kanclers Olafs Šolcs.

Kanclers paziņoja, ka ir nepieciešams panākt, lai Krievija atteiktos no plāna "sagrābt daļu Ukrainas ar nežēlīgu vardarbību" un no "imperiālistiskās valstu robežu mainīšanas koncepcijas".

Vācijas telekanāls ARD piebilda, ka Francijas prezidents Emanuels Makrons savā runā Kijivas vizītes laikā runājis par Kijivas atbalstīšanu līdz pat Ukrainas uzvarai, savukārt Šolcs paziņojis par "Krievijas uzspiesta miera neiespējamību".

Kanclers nosauca šāda miera iespējamību par "Putina ilūziju", kurš uzskata, ka "var sagrābt [Ukrainas] zemi un nogaidīt, kad laiki mainīsies".

"Tā ir ilūzija, un es esmu to teicis Putinam. Piemēram, sankcijas pret Krieviju darbosies tik ilgi, kamēr valsts nepanāks taisnīgu vienošanos ar Ukrainu. Šos miera nosacījumus izlems Ukrainas iedzīvotāji, parlaments, prezidents," sacīja Šolcs.

Filtrācijas nometnes

Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās ir izveidotas vismaz 20 filtrācijas nometnes un cietumi, Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Pastāvīgās padomes sēdē paziņoja Ukrainas pastāvīgais pārstāvis starptautiskajās organizācijās Vīnē Jevhens Cimbaļuks.

"Vēl ir daudz vietu, kur noziegumi nerimstas. Okupētajās teritorijās ir konstatētas vismaz 20 filtrācijas nometnes un cietumi," sacīja Cimbaļuks.

Ukrainas vēstnieks atgādināja par cietumu "Izolācija" okupētajā Doneckā. "Mēs ļoti labi zinām par šausmām, kas tur notiek. Un tāpēc mums vajag apturēt to, ka Krievija izplatītu šo cietumu pa visu Ukrainu," viņš uzsvēra.

Cimbaļuks arī pastāstīja par spīdzināšanas gadījumiem, dzimtē balstītu vardarbību, cilvēku nolaupīšanu, kas kļuvušas par "daļu no Krievijas politikas ar mērķi salauzt okupēto Ukrainas teritoriju iedzīvotāju gribu".

"Hersonas un Zaporižjas apgabali, pēc cilvēktiesību aizstāvju teiktā, ir līderi pēc Krievijas armijas veikto cilvēku nolaupīšanu skaita Ukrainā," sacīja Cimbaļuks, minot vairākus piemērus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!