Ukrainas drošības dienests (SBU) identificējis Ukrainas karavīru, kurš tika brutāli nošauts pēc vārdu "Slava Ukrainai!" izteikšanas – video no šī nozieguma ieguva plašu rezonansi Ukrainā un ārpus tās.

"Drošības dienesta izmeklētāji noskaidroja, ka ukraiņu karavīrs, kurš nošauts pēc vārdiem "Slava Ukrainai!", bija Čerņihivas apgabala teritoriālās aizsardzības 119. atsevišķās brigādes 163. bataljona snaiperis Oleksandrs Macijevskis," teikts SBU paziņojumā.

Bojāgājušā identitāti izdevās apstiprināt pēc izmeklēšanas darbību kompleksa, kas ietvēra saziņu ar nošautā tuviniekiem, kā arī foto un video materiālu apstrādi, skaidro dienests. Turklāt arī foto un video analīzes slēdziens apstiprina, ka ierakstā redzamais karavīrs ir tieši Macijevskis.

"Šis ir īsts varonis, kurš pat nāves priekšā visai pasaulei demonstrēja ukraiņu raksturu un nepielūdzamību. Tādi paši aizstāvji šodien aizsargā mūsu zemi, kas nozīmē, ka ienaidnieks tiks uzvarēts. Jo Ukrainas uzvaru veido tādu cilvēku kā Oleksandrs Macijevskis varoņdarbi. Slava varonim! Slava varoņiem! Slava Ukrainai!," komentē SBU vadītājs Vasils Maļuks.

SBU strādā pie tā, lai identificētu šāvējus.

Svētdien Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Macijevksim piešķīra Ukrainas varoņa titulu.

Savukārt Moldovas Ārlietu ministrija pirmdien, 13. martā, paziņoja, ka Macijevskis bijis Moldovas pilsonis.

Macijevskis dienestā bija kopš 2022. gada marta. Kopš decembra beigām viņu uzskatīja par bez vēsts pazudušu netālu no Krasnagoras Doneckas apgabalā. Kā noskaidroja SBU, Macijevkis nošauts 2022. gada 30. decembrī. Viņa ķermenis atgūts 2023. gada februārī.

Pirms tam Ukrainas armijas Ģenerālštābs kļūdaini nošauto provizoriski identificēja kā 30. atsevišķās mehanizētās brigādes karavīru Timofeju Šaduru, kurš skaitās bez vēsts pazudis kopš 2023. gada 3. februāra pēc kaujas pie Bahmutas.

Savukārt militārais žurnālists Jurijs Butusovs jau tad video redzamo karavīru identificēja kā Macijevski.

Plašu rezonansi un sašutumu izraisījušais video tīmeklī parādījās 6. martā.

Ierakstā redzams, kā vīrietis stāv kādā seklā ierakumā ar cigareti rokās. Fonā balss krievu valodā dzirdama sakām: "Filmē viņu." Savukārt vīrietis formastērpā pasaka: "Slava Ukrainai!"

Tajā brīdī atskan šāvienu sērija un fonā dzirdamā balss krievu valodā rupji nolamā gūstekni, kurš miris nokrīt zemē.

Ukrainā tas izsaucis sašutuma vētru. Tāpat vīrieša attēls izplatījies sociālajos tīklos ar parakstiem "Slava Ukrainai!" un "Varoņiem slava!", kļūstot simboliskā ziņā par kaut ko līdzīgu Krievijas karakuģa "pasūtīšanai" Krievijas iebrukuma pirmajā dienā. Arī bez attēla sociālajos tīklos izplatās šie uzsaukumi.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis solīja, ka neapbruņotā Ukrainas karavīra nošaušanā vainotie tiks atrasti un sodīti. "Šodien tika izplatīts video, kurā redzams, kā okupanti nežēlīgi nogalina karotāju, kurš drosmīgi teica viņiem sejā: "Slava Ukrainai!" teica Zelenskis. "Es vēlos, lai mēs visi vienoti atbildam uz viņa vārdiem: "Slava varonim! Slava varoņiem! Slava Ukrainai!" Mēs atradīsim slepkavas," turpināja prezidents.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!