Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vācijas valdība trešdien apstiprinājusi pretrunīgi vērtēto likumprojektu par marihuānas legalizāciju izklaides nolūkiem.

Vācijas veselības ministrs Karls Lauterbahs paziņojis, ka tas ir pagrieziena punkts Vācijas marihuānas politikā, kura līdz šim bijusi neveiksmīga.

Likumprojektā teikts, ka personām, kas vecākas par 18 gadiem, būs atļauts glabāt līdz 25 gramiem marihuānas un audzēt ne vairāk kā trīs kaņepju stādus personīgai lietošanai.

Marihuāna būs pieejamas ar īpašu apvienību starpniecību, tā sauktajos kaņepju klubos, tomēr saskaņā ar likumprojektu šajos klubos vai 250 metru rādiusā ap tiem "zālīti" nedrīkstēs lietot.

Vācijas kanclera Olafa Šolca vadītās trīs partiju koalīcijas plāns ir izpelnījies pretrunīgus vērtējumus, tai skaitā kritiku no ietekmīgās policijas darbinieku arodbiedrības GdP puses.

GdP uzskata, ka likumprojektā ierosinātais pārejas posms ir pārāk īss un nenovēršami radīsies lielas neskaidrības vai pat konflikti starp varasiestādēm un pilsoņiem. GdP arī bažījas, ka marihuānas legalizācijas ietekmē pieaugs melnais tirgus un pasliktināsies ceļu satiksmes drošības situācija, bet policijas slodze pieaugs.

Arī Vācijas Tiesnešu asociācija ir paudusi bažas par slodzes palielināšanos līdz ar daudzu jauno noteikumu ieviešanu saistībā ar kaņepju klubiem, marihuānas audzēšanu un izplatīšanu.

Valdības plānu kritizējuši arī vairāki opozīcijas politiķi, kas pārstāv kristīgos demokrātus (CDU). Saksijas iekšlietu ministrs Armīns Šusters ir pārliecināts, ka jaunais likums novdīs pie pilnīgas kontroles zaudēšanas.

Taču Vācijas Veselības ministrijas komisārs narkotiku jautājumos Burkhards Blīnerts intervijā radio "Deutschlandfunk" izteicies, ka runa ir par paradigmas maiņu Vācijas narkotiku politikā. Jaunais likums netrivializēs marihuānas lietošanu, kā apgalvo kritiķi, bet patiesībā palīdzēs aizsargāt jauniešus un samazinās riskus veselībai.

Valdība uzskata, ka likumīga un valsts uzraudzīta marihuānas tirdzniecība samazinās nekvalitatīvas un saindētas marihuānas daudzumu apritē.

Lauterbahs uzsvēra, ka likumprojekta mērķis ir ierobežot melno tirgu un samazināt ar narkotikām saistīto noziegumu skaitu, izskaust nekvalitatīvu marihuānu un samazināt marihuānas lietotāju skaitu.

Valdība sākotnēji plānoja atļaut vēl plašāku marihuānas tirdzniecību licencētos veikalos, bet pagaidām šī iecere atlikta, daļēji bažījoties, ka tas varētu būt pretrunā ar starptautiskajām tiesībām un Eiropas Savienības (ES) noteikumiem.

Likumprojekts Bundestāgā, visticamāk, vēl tiks grozīts. Valdība cer likumu pieņemt vēl šogad.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!