Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps trešdien aicināja ASV Augstāko tiesu ātri atcelt Kolorādo štata tiesas lēmumu, kas liedz viņam kandidēt republikāņu priekšvēlēšanās šajā štatā.

Kolorādo štata Augstākā tiesa 19. decembrī nolēma, ka Tramps nevar balotēties republikāņu priekšvēlēšanās šajā štatā, jo bijis iesaistīts savu piekritēju uzbrukumā ASV Kapitolijam 2021. gada 6.janvārī. Lēmums tika pamatots ar ASV Konstitūcijas 14. labojumu, kas amatpersonām, kuras devušas zvērestu atbalstīt ASV konstitūciju, liedz nākotnē ieņemt amatu, ja tās ir "iesaistītas dumpī".

Tramps, kuram ir vislabākās izredzes iegūt Republikāņu partijas nomināciju ASV prezidenta vēlēšanām šogad, paziņoja, ka tikai vēlētājiem ir jālemj, kuru ievēlēt valsts augstākajā amatā, un štata tiesnešiem nevajadzētu lemt par viņa piemērotību.

Trampa advokāti rakstīja, ka Kolorādo tiesas lēmums "nekonstitucionāli liegtu vēlēšanu tiesības miljoniem vēlētāju Kolorādo štatā un tiktu izmantots par paraugu, lai liegtu vēlēšanu tiesības desmitiem miljonu vēlētāju visā valstī".

Advokāti neierosināja konkrētu termiņu, bet atzina, ka ir svarīgi, lai Augstākā tiesa steidzami izskatītu šo jautājumu.

Trampa advokāti minēja vairākus iemeslus Kolorādo tiesas lēmuma atcelšanai. Viens no tiem bija tas, ka uz prezidentu neattiecas 14. labojuma 3. sadaļa. Otrs iemesls bija tas, ka Kongress nav pieņēmis likumu šīs sadaļas ieviešanai un štata tiesnešu ziņā nav lemt par to. Advokāti arī uzsvēra, ka 2021.gada 6.janvāra uzbrukums Kapitolijam bija "vardarbīgs politisks protests", bet nebija dumpis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!