Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ukraina ir pierādījusi, ka Krieviju var atturēt un tagad tai ir jāatgūst miers, trešdien Viļņā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Mēs esam pierādījuši, ka Krieviju var apturēt, ka savaldīšana ir iespējama. Tagad mums no Krievijas rokām ir jāatgūst miers, tāds miers, kādu vēlamies - tikai viens -, un jāgarantē mūsu valstu drošība. Tāda drošība, kāda mums nepieciešama," viņš teica žurnālistiem pēc tikšanās ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.

Zelenskis uzsvēra, ka šis gads daudzos aspektos būs izšķirīgs.

Ukrainas līderis piebilda, ka Lietuvā viņš ieradies šogad pirmajā savā ārvalstu vizītē.

"Tā nav tikai pateicības vizīte, tā ir vizīte par tautu, kas dzīvo Krievijai kaimiņos, savstarpēju uzticēšanos," teica Zelenskis.

Viņš uzsvēra, ka ne Ukraina, ne Lietuva neļaus Krievijai iznīcināt savu valstu valstiskumu,

Savukārt Nausēda apliecināja, ka Lietuva ir atbalstījusi un atbalstīs Ukrainu visiem iespējamiem līdzekļiem - militāriem, politiskiem un ekonomiskiem.

Abi prezidenti trešdien Viļņā parakstīja sadarbības memorandu.

Jau vēstīts, ka trešdien Zelenskis ieradās iepriekš neizziņotā vizītē Lietuvā, lai pēc tam dotos arī uz Igauniju un Latviju.

Lietuva Ukrainai piegādās bruņutransportierus

Lietuva Ukrainai februārī nosūtīs bruņutransportierus M577, trešdien pēc tikšanās Viļņā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski paziņoja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

"Janvārī uz Ukrainu atkal nosūtīsim munīciju, ģeneratorus, detonācijas sistēmas un februārī - bruņutransportierus M577, un mēs apmācīsim Ukrainas karavīrus," uzskaitīja Lietuvas prezidents.

"Valsts aizsardzības padomē mēs esam apstiprinājuši 200 miljonu eiro ilgtermiņa militārās palīdzības Ukrainai pakotni," Nausēda sacīja žurnālistiem Viļņā.

Viņš uzsvēra, ka ir jānodrošina sabiedroto un partneru ilgtermiņa atbalsta Ukrainai nepārtrauktība.

"Lai palīdzētu Ukrainai, visai Eiropas aizsardzības rūpniecībai ir jāstrādā ātrāk," paziņoja Nausēda, piebilstot, ka sektora darbam jābūt pienācīgai reakcijai uz "sarežģītu drošības situāciju".

Pēc tikšanās Zelenskis platformā "X" informēja, ka ar Nausēdu ir runājuši par notikumu attīstību frontē. "Ieroči, ekipējums, personāla apmācība un Lietuvas vadība atmīnēšanas koalīcijā mums ir spēka avots," uzsvēra Ukrainas prezidents.

Viņš arī paziņoja, ka ir panākta vienošanās, ka Ukraina ne tikai saņems militāro palīdzību no Lietuvas, bet abas valstis attīstīs kopīgu ražošanu.

"Esmu pateicīgs par Lietuvas jauno aizsardzības atbalstu, par kuru esam vienojušies — ne tikai palīdzību, bet arī kopīgu ražošanu — īpaši attiecībā uz pretdronu aprīkojumu, kas ir kritisks frontē, kā arī citās aizsardzības ražošanas jomās. Mēs šodien parakstījām attiecīgos dokumentus," pavēstīja Zelenskis.

Lietuvas Aizsardzības ministrija trešdien paziņoja, ka militārā palīdzība Ukrainai šogad turpināsies, jo Lietuva nodos atlikušo pērn iegādātās tehnikas daļu, kā arī plāno pabeigt pērn sākto iegādi.

Lietuva nodos Ukrainai pagājušajā gadā iegādātos transportlīdzekļus, tostarp kravas automašīnas, pikapus, ātrās palīdzības automašīnas, dažādas piekabes un iekrāvējus. Ukrainai tiks nosūtīti arī bezpilota lidaparāti, pretdronu iekārtas, tālvadības detonācijas sistēmas, munīcija, siltā apģērba komplekti un dažādas ziemā nepieciešamās iekārtas, informēja Lietuvas Aizsardzības ministrijā.

Lielākā daļa no jaunākā atbalsta ir vērsta uz Lietuvas vadītās koalīcijas vajadzībām Ukrainas atmīnēšanai, un tas ietvers dažāda atmīnēšanas aprīkojuma, iekrāvēju un degvielas vedēju, munīcijas un sauso pārtikas devu iegādi. Šis atbalsts Ukrainai tiks nosūtīts šogad un nākamgad.

"Esam ļoti pateicīgi par Lietuvas atbalstu, jūsu komandai un jūsu lieliskajai sabiedrībai, mēs esam pateicīgi par jūsu ļoti silto attieksmi pret mūsu tautu, mēs esam pateicīgi par visu jūsu atbalstu un militāro palīdzību," pateicās Zelenskis.

"Lietuvas un sabiedroto piegādātā bruņutehnika un ekipējums sniedz būtisku ieguldījumu Ukrainas cīņā par neatkarību un visas Eiropas drošībā. Lietuva nenogurst atbalstīt Ukrainas cīņu par brīvību, tāpat kā mēs paši nenogurām 50 gadus ilgajā cīņā par Lietuvas neatkarības atjaunošanu," sacīja aizsardzības ministrs Arvīds Anušausks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!