Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ANO Drošības padomes septiņas dalībvalstis trešdien nāca klajā ar paziņojumu, nosodot Krieviju par Ziemeļkorejas raķešu iegādi un to izmantošanu triecieniem Ukrainai.

Krievija pārkāpusi embargo, kas aizliedz militāri tehnisko sadarbību ar Phenjanu, norādīja dalībvalstis.

"Drošības padomes pastāvīgā dalībvalsts, kas apzināti pārkāpj aizliegumu, demonstrē sava stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu," teikts paziņojumā.

Krievijas pārkāpj ANO rezolūcijas un grauj globālo ieroču neizplatīšanas režīmu, vēlāk Drošības padomes sēdē sacīja ASV pastāvīgā pārstāvja vietnieks Roberts Vuds, šādu uzvedību dēvējot par atbaidošu.

Tas, ka Krievija izmanto Ziemeļkorejas raķetes triecieniem Ukrainā, ļauj Phenjanai iegūt datus par šo raķešu pielietošanu kaujās un pilnveidot raķetes, kas var tikt aprīkotas ar kodolgalviņām, norādīja Dienvidkorejas pārstāvis ANO.

Atbilstoši Dienvidkorejas ekspertu datiem Krievija Ukrainā izmanto taktiskās raķetes KN-23. Ziemeļkoreja iepriekš paziņojusi, ka šīs raķetes var tikt aprīkotas ar kodolgalviņām.

Krievijas pārstāvis ANO Vasīlijs Ņebenzja Drošības padomes septītnieka, arī padomes pastāvīgo dalībvalstu ASV, Lielbritānijas un Francijas, paziņojumu nodēvēja par piemēru pret Krieviju vērstai propagandai.

Ziņu aģentūra "Reuters" gan norāda, ka Krievijas pārstāvis ANO nav viennozīmīgi noraidījis apgalvojumus, ka Krievija Ukrainā pielietojusi Ziemeļkorejas raķetes.

Pieprasa nekavējoties izbeigt hutiešu uzbrukumus Sarkanajā jūrā

ANO Drošības padome trešdien pieprasīja "nekavējoties" izbeigt Jemenas hutiešu nemiernieku uzbrukumus kuģiem Sarkanajā jūrā.

Pieņemtā rezolūcija "pieprasa, lai hutieši nekavējoties izbeigtu visus šāda veida uzbrukumus, kuri traucē globālo tirdzniecību un grauj kuģošanas tiesības un brīvības, kā arī reģionālo mieru un drošību".

Rezolūcija tika pieņemta, Krievijai, Ķīnai, Alžīrijai un Mozambikai atturoties.

Hutiešu uzbrukumu pastiprināšanās dēļ jūras kravu pārvadājumu uzņēmumi ir apgājuši maršrutu caur Sarkano jūru, tā vietā kuģojot ap Labās cerības ragu Āfrikas dienvidos. Šī braucienu novirzīšana ir palielinājusi to laiku un izmaksas.

ANO iepriekš paziņoja, ka "ir ļoti nobažījusies par situāciju Sarkanajā jūrā, ne tikai pašas situācijas dēļ, un par tās izraisītajiem riskiem globālajai tirdzniecībai".

Trešdien pieņemtā rezolūcija "uz visstingrāko nosoda vismaz 20 hutiešu uzbrukumus tirdzniecības kuģiem kopš 2023. gada 19. novembra, kad hutieši uzbruka un sagrāba kuģi "Galaxy Leader" un tā apkalpi".

Kopš 7. oktobrī sākās karš starp palestīniešu kaujinieku grupējumu "Hamās" un Izraēlu, hutieši, kas kontrolē lielu daļu Jemenas, ir pastiprinājuši uzbrukumus starptautiskajai kuģu satiksmei Sakanajā jūrā. Hutieši apgalvo, ka viņi šādi rīkojas aiz solidaritātes ar palestīniešiem Gazas joslā.

Izraēlas galvenais sabiedrotais ASV decembrī izveidoja starptautisku koalīciju kuģu satiksmes aizsardzībai pret hutiešu uzbrukumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!