Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievija cenšas izstrādāt kodolieročus, ar kuriem varētu uzbrukt mērķiem kosmosā, atsaucoties uz ASV izlūkdienestiem, vēsta amerikāņu mediji.

Vairāki ASV plašsaziņas līdzekļi, tai skaitā laikraksti "New York Times", "Washington Post" un raidorganizācijas ABC un "Fox News" ziņo, ka Krievija mēģina izstrādāt kodolieročus, kas būtu balstīti kosmosā, vērsti pret satelītiem un varētu apdraudēt starptautisko drošību. "Fox News" norāda, ka kodolieroču sistēmu izmantošana pret satelītiem potenciāli varētu traucēt ASV militāro komunikāciju un izlūkošanu.

Baltais nams ceturtdien publiski apstiprināja, ka Krievija izstrādā pretsatelītu ieroci, taču norādīja, ka tas nevar tieši izraisīt fizisku iznīcināšanu uz Zemes.

Baltā nama Nacionālās drošības padomes koordinators Džons Kērbijs sacīja, ka ASV izlūkdienestu amatpersonu rīcībā ir informācija, ka Krievija ir ieguvusi šādas spējas, taču pašlaik šāds ierocis nav strādājošs. ASV amatpersonas analizē tām pieejamo informāciju par topošo tehnoloģiju un par šo jautājumu ir konsultējušās ar sabiedrotajiem un partneriem.

"Pirmkārt, tā nav aktīva spēja, kas ir izvērsta, un, lai gan Krievijas centieni iegūt šo konkrēto spēju ir satraucoši, tiešu draudu neviena drošībai nav," sacīja Kērbijs. "Mēs nerunājam par ieroci, ko varētu izmantot, lai uzbruktu cilvēkiem vai izraisītu fizisku iznīcināšanu šeit uz Zemes."

Laikraksts "New York Times" raksta, ka ASV ir informējušas Kongresu un sabiedrotos Eiropā par šiem Maskavas plāniem. Laikraksts norāda, ka Krievija vēl tikai strādā pie šādiem ieročiem un tos vēl nav izvietojusi. "New York Times" citē amatpersonu sacīto, ka nepastāv nenovēršami draudi.

ASV Kongresa Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Maikls Tērners trešdien aicināja Balto namu atslepenot informāciju par "nopietniem draudiem valsts drošībai", lai Kongress, administrācija un ASV sabiedrotie var atklāti apspriest, kā atbildēt uz šiem draudiem. Tērners neatklāja, par ko tieši ir runa, un viņa noslēpumainais aicinājums pavēra iespēju visdažādākajām spekulācijām. Neilgi pēc tam ASV mediji sāka ziņot par Krievijas plāniem kosmosā.

ASV Nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans trešdien preses konferencē Baltajā namā sacīja, ka viņu "nedaudz pārsteidzis" Tērnera paziņojums, jo nedēļas sākumā viņš pats vērsies pie Kongresa locekļiem ar piedāvājumu ceturtdien viņus personīgi informēt par šo jautājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!