Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Haiti valdība svētdienas vakarā izsludināja trīs diennaktis ilgu komandantstundu, lai censtos atgūt kontroli ielās pēc vardarbības uzliesmojuma nedēļas nogalē, kura laikā bruņoti bandīti iebruka divos valstī lielākajos cietumos.

Valdība pamatoja, ka 72 stundu ārkārtējā situācija, kas spēkā stājās nekavējoties, ir jāizsludina, lai notvertu slepkavas, nolaupītājus un citus vardarbīgus noziedzniekus, kas varētu būt izbēguši no cietumiem.

Haiti premjerministrs Ariels Anrī pagājušajā nedēļā devās uz Keniju, lai pārliecinātu par ANO atbalstītu drošības spēku nosūtīšanu uz Karību jūras salu valsti, kas palīdzētu stabilizēt situāciju valstī, kur arvien ietekmīgākas kļūst noziedzīgas bandas.

Kopš ceturtdienas bandas ir pastiprinājušas uzbrukumus valsts institūcijām Portoprensā. Vardarbības vilnī nogalināti vismaz deviņi cilvēki, no kuriem četri ir policisti.

Sestdien tika ielenkts Nacionālais cietums. Tiek lēsts, ka no ierasti pārpildītās sodu izciešanas institūcijas izbēga gandrīz visi apmēra 4000 ieslodzīto. Pie vienas no cietuma ieejām tika atrasti trīs līķi ar šautām brūcēm.

Starp nedaudzajiem cietumā palikušajiem ir 18 bijušie Kolumbijas karavīri, kuri ir apsūdzēti par toreizējā Haiti prezidenta Žovenela Moisa slepkavību 2021. gada jūlijā.

Bandas iebruka arī otrā Portoprensas cietumā, kurā ir ap 1400 ieslodzīto.

Uzbrukumi un vandālisms notika arī futbola stadionā, kur uzbrucēji stundām ilgi kā ķīlnieku turēja vienu stadiona darbinieku.

Daļai Haiti iedzīvotāju nebija pieejams internets, jo uzbrucēji pārrāva populārākā mobilo sakaru tīkla optiskās šķiedras kabeli.

Anrī kļuva par premjerministru pēc Moisa nogalināšanas. Viņš vairākkārt ir atlicis parlamenta un prezidenta vēlēšanu rīkošanu valstī, kur tās nav notikušas jau gandrīz desmit gadu.

ANO aplēses liecina, ka Haiti ir ap 9000 policistu uz vairāk nekā 11 miljoniem iedzīvotāju. Tomēr viņi nespēj novērst vardarbību, jo, piemēram, 80% galvaspilsētas kontrolē bandas.

Bijušais elites policijas vienības darbinieks Džimijs Šerizjē ir kļuvis par bandu apvienības līderi ar iesauku "Barbekjū". Viņš uzņēmās atbildību par vardarbības uzliesmojumu, sakot, ka mērķis ir sagrābt policijas priekšnieku, valdības ministrus un novērst premjerministra atgriešanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!