Foto: LETA

Administratīvā rajona tiesa otrdien noraidīja krimināli sodītās uzņēmējas Ināras Vilkastes sūdzību par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) lēmumu atstāt spēkā viņas kandidatūras svītrošanu no kustības "Par neatkarīgu Latviju!" iesniegtā saraksta pašvaldību vēlēšanām Rīgā sodāmības dēļ.

Kā informēja tiesā, spriedumā secināts, ka aizliegums pieteikt par kandidātiem personas, kuras ir sodītas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu - izņemot personas, kuras ir reabilitētas vai kurām sodāmība dzēsta vai noņemta - ir imperatīva tiesību norma un nepieļauj atkāpes vai izņēmumus no tiesību piemērotāja puses.

Tiesa konstatēja, ka Vilkastei pašlaik ir sodāmība par tīšu smagu noziegumu, kas nav nedz dzēsta, nedz noņemta, tāpēc viņu nevar pieteikt par kandidāti un viņa nevar tikt ievēlēta domē. Tiesa arī atzina, ka šajā gadījumā nav nozīmes pieteicējas argumentiem par viņas priekšzīmību soda izciešanā vai apstāklim, ka sodāmība būs dzēsta, kad jaunievēlētie deputāti sanāks uz pirmo sēdi.

Tāpat tiesa nesaskatīja pamatu, lai vērstos ar pieteikumu Satversmes tiesā vai vērstos ar prejudiciālu jautājumu Eiropas Savienības Tiesā.

Ņemot vērā minēto, tiesa atzina, ka iestāde pamatoti lēma svītrot pieteicēju no deputātu kandidātu saraksta.

Spriedums nav pārsūdzams un stājas spēkā ar tā pasludināšanas dienu.

Kā iepriekš norādīja komisijā, 13. maijā tā atstāja spēkā Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas lēmumus, ar kuriem no "Par neatkarīgu Latviju!" kandidātu saraksta svītroti trīs kandidāti - Pāvels Suhlovs, Aidins Askerovs un Vilkaste.

Kā papildināja tiesā, Suhlovs un Askerovs CVK lēmumu tiesā nav pārsūdzējuši.

Par sarakstā pieteikto deputātu kandidāti Vilkasti tika saņemta Iekšlietu ministrijas centra izziņa, ka kandidāte ir sodīta par smagu noziegumu un sodāmība nav dzēsta. Līdz ar to viņai atbilstoši likuma noteikumiem nav tiesību kandidēt pašvaldību vēlēšanās.

Likums nosaka, ka uz pašvaldības domi nevar kandidēt personas, kuras ir sodītas par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, ja viņas nav reabilitētas, viņu sodāmība nav dzēsta vai noņemta.

Pērn stājās spēkā spriedums tā dēvētajā Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas lietā, ar kuru Vilkastei tika piespriests 40 000 latu (56 914 eiro) naudas sods.

"Par neatkarīgu Latviju!" saraksts ir reģistrēts pašvaldību vēlēšanām, un tā līderi ir AS "Marika" valdes priekšsēdētājs un radio "Pik 100 FM" īpašnieks Juris Žuravļovs, ekonomikas maģistrs Einārs Graudiņš un fotogrāfs Edvīns Puķe.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!