Teksts: Sabīne Košeļeva
Foto: "Shutterstock"
Kādam jābūt birojam, lai darbinieki justos labi un strādātu produktīvi
Savukārt mūsdienīga darba vide ir pilnīgs pretstats visam iepriekšminētajam. Termins "moderna darba vieta" tiek lietots, lai raksturotu uzņēmumus, kas digitālo risinājumu un integrācijas realitāti ir pieņēmuši kā stabilu nākotnes ceļu. Mūsdienīga darba vieta ir fleksibla vide ar pozitīvu un uz sadarbību orientētu kultūru, kurā tehnoloģijas atvieglo ikdienas darbu veikšanu un ļauj darbiniekiem būt viņiem pašiem.
Vārdu sakot – mūsdienīga darba ir gan filozofija, kas veido atbalstošu, atvērtu un fleksiblu uzņēmuma kultūru, gan arīdzan fiziska telpa, kas ir pielāgojama, nodrošina iespējas strādāt dažādās, īpaši konkrētajam darba uzdevumam pielāgotās telpās un ļauj darbā justies brīvi – ne gluži kā mājās, jo tas tomēr ir darba birojs, bet gaisotne mūsdienīgā birojā ir mājīga un nepiespiesta.
- FleksibilitāteBiroja telpas ir iekārtotas pēc kopstrādes telpu principa, proti, lai veicinātu sadarbošanos un komunikāciju. Taču tajā pat laikā ir pieejamas telpas arī individuālai strādāšanai klusumā, diskrētām telefona/”Zoom” sarunām, dažāda lieluma sapulču telpas, kas aprīkotas ar nepieciešamo audiovizuālo tehniku, lai varētu saslēgties attālināti, un "breakout spaces" jeb neformālas "saliņas", kur atvilkt elpu, nodoties prāta vētrām kafijas pauzē utt.
- Ergonomiskas mēbeles un aprīkojumsMūsdienīgā biroja vidē darbinieka labsajūta un veselība ir darba kultūras pamatā, tāpēc darbiniekam ir nodrošināts viss, kas nepieciešams komfortablai strādāšanai – ergonomisks biroja krēsls, kas atbalsta muguru un nodrošina stabilu pozu, galds, ko var pārveidot par stāvgaldu, sēdbumbas, kāju balsti zem galda, liels datora ekrāns, kas atrodas acu augstumā 50-70 cm attālumā no acīm, kā arī daudz dabiskās gaismas no logiem.
- Ilgtspējīgi materiāli un dabas "klātbūtne"Mūsdienīgs birojs domā ne tikai par savu biznesu un darbiniekiem, bet arī par apkārtējo vidi, līdz ar to tajā esošais aprīkojums ir ražots saskaņā ar ilgtspējības principiem un ir videi un cilvēka veselībai draudzīgs. Būtiska ir arīdzan telpaugu klātbūtnē – dažādi pētījumi liecina, ka zaļumi birojā samazina stresu un veicina produktivitāti. Pavisam ekskluzīvs dabas "ienešanas" birojā risinājums ir zaļā siena, ko var aprīkot pat ar tekoša ūdens strūklaku.
- Virtuve un kafijas stūrītisMūsdienīgā birojā darbiniekiem ir iespējas pagatavot vai uzsildīt līdzpaņemto ēdienu plašā un labiekārtotā virtuvē, kurā ir pieejami nepieciešami trauki un virtuves piederumi, kā arī kvalitatīvs kafijas aparāts. Līdz ar labbūtības aspekta aktualizēšanos krietni lielāka uzmanība tiek pievērsta arīdzan pusdienu pauzēm – neviens vairs nevēlas ieturēties pie datora ekrāna steigā, jo atpūta un enerģijas atjaunošana ir svarīga produktīvam un jēgpilnam darbam, kā arī tā ir iespēja socializēties ar kolēģiem no citām nodaļām, kas attālinātā darba režīmā izpaliek.
- Krāsas un dizaina elementiMūsdienīgs birojs vairs nav nomācoši pelēks un askētisks, bet gan dzīvīgs un estētisks. Galu galā – darbā mēs pavadām astoņas stundas katru dienu, un vides iekārtojumam arī ir nozīmē emocionālajā labsajūtā. Piemēram, saskaņā ar krāsu psiholoģijas konceptu zila un zaļa krāsa rada nomierinošu efektu, savukārt oranža un sarkana – stimulē. To der ņemt vērā, iekārtojot dažādas biroja telpas, kas paredzētas atšķirīgiem mērķiem, kā arī izvēloties dizaina elementus – lampas, gleznas, paklāji utt.
Foto: "Shutterstock"
Pirmdienās un piektdienās strādāju no mājām, nedēļas vidū – no biroja, – tomēr mans darba grafiks nav "akmenī cirsts", varu to mainīt, kad un kā vēlos. Aptuveni šāds ir ideālais t.s. darba hibrīdmodelis no darbinieku skatpunkta.
"SEB bankas" veiktais pētījums Baltijas valstīs apliecina, ka par vienu no būtiskākajām vērtībām darbiniekiem ir kļuvusi brīvība izvēlēties sev piemērotāko darba vidi. 74% no Baltijā aptaujātajiem darbiniekiem uzsver, ka grib paši izvēlēties, kurās dienās strādāt no biroja, kurās – no mājām. 78% saka, ka hibrīdmodelis ir vēlamākā ikdienas darba forma, savukārt biroja stiprā puse ir vieta sadarbībai, ideju apmaiņai un savstarpējam atbalstam. No darba devēja skatpunkta raugoties, tas nozīmē gan cita veida darba attiecību veidošanu, gan biroju iekārtošanu ar darbinieku vajadzībām pakārtotu funkcionalitāti.
Ir pierādījies, ka darbs no mājām ir efektīvāks – nav lieku sapulču un nevajadzīgu paužu, ierasta un patīkama vide nozīmē psiholoģisku komfortu. Mājās darba dienas vidū parasti valda klusums, kas ļauj labāk koncentrēties. Tomēr jāņem vērā, ka šāds darba modelis nozīmē strādāšanu vienatnē, bet mūsdienu pasaulē vairāk nekā jebkad agrāk svarīga ir spēja sadarboties, kopīgi radīt idejas, pieredzēt atbalstu no kolēģu puses. To darbs no mājām piedāvāt nevar, – kā apliecina "SEB" pētījums, 91% darbinieku uzskata, ka darbs vienatnē ir efektīvs tieši no mājām, bet tad, kad vajadzīga sadarbība ar citiem, priekšroka tiek dota birojam (71%).
Mūsdienīgs birojs ir ne tikai ērta darba vieta ar galdu, datoru un citu aprīkojumu, bet arī sadarbību veicinoša vide. Te mēs socializējamies, dalāmies ar idejām, apmācām jaunos kolēģus un kopīgi atpūšamies. Viss minētais ir daļa no kvalitatīvas un efektīvas darba ikdienas. Gaišs, ērts un arhitektoniski pārdomāts birojs sniedz to, ko šodienas darbinieki meklē visvairāk – brīvības sajūtu. Iepretim statiskai "sēdēšanai" pie datora visas dienas garumā, šodien darba diena birojā nozīmē tikšanos ar savas un citu nodaļu darbiniekiem, "prāta vētras" atraktīvā vidē, kā arī aktīvās atpūtas iespējas. 78% aptaujāto darbinieku Baltijas valstīs pie biroja priekšrocībām min kafijas un tējas pieejamību, restorānu vai ēdnīcu, kā arī virtuvi (52%) un iespēju strādāt dažādās telpās (43%). Tātad, runa ir par biroju, kas piemērots aktīvam, uz sadarbību un komunikāciju vērstam cilvēkam.
Jauninājums, kas pēc-pandēmijas laikā ir ienācis arī "SEB bankā" – darbinieki, kuri nāk uz biroju, var izvēlēties sev piemērotāko darba vietu. Darba vide ir kļuvusi neformālāka un adaptīvāka – birojos ir izveidoti atpūtas un pārrunu stūrīši, ir telpas, kurās var strādāt vai tikties pie letes, izveidotas pārveidojamas telpas, kuras var vienkārši iekārtot atbilstoši konkrētajai vajadzībai. Proti, viena no moderna biroja iezīmēm ir zonējums dažādu funkciju un aktivitāšu vajadzībām. Cita aktualitāte – iespēja biroju transformēt tām tendencēm, par kurām mēs vēl neko nezinām, kuras vēl tikai nāks. Tāpēc plānojot biroju, ir vērts to veidot ne tikai energoefektīvu, bet arī viegli pārveidojamu. Tostarp, paredzot arī slēgtas telpas, kur var strādāt vienatnē, jo līdztekus sadarbībai, kas ir biroja priekšrocība, nošķirtību darbinieki novērtē kā ieguvumu strādājot mājās.
Šobrīd Latvijā uz biroju regulāri nāk vairāk nekā puse mūsu darbinieku. Tā ir bijusi un ir viņu pašu izvēle, un arī pētījuma dati rāda, ka vismaz divas vai trīs dienas nedēļā cilvēki labprātāk izvēlas strādāt no biroja. Tāpēc nākotnes birojs būs vieta, kas vislabāk apvienos abas lielākās priekšrocības – sadarbību ar citiem un darbu vienatnē. Savukārt noteicošais princips darba attiecību modelī būs darbinieka brīvība izvēlēties sev tīkamu darba vidi, kurā tas var būt radošs, efektīvs un apmierināts.
Darbavietā mēs pavadām daudz laika no savas ikdienas dzīves, un tikai loģiski, ka vēlamies, lai darbavieta būtu gan ērta strādāšana, gan patīkams birojs, lai tajā uzturoties justos labi. Daudzos pētījumos pierādīts, ka sakārtotā darba vidē pieaug darba ražīgums, darbinieki jūtas apmierinātāki, tas atstāj pozitīvu ietekmi arī uz veselību.
Mūsdienās tieši biroja izskatam un iekārtojumam ir liela nozīme jauno darbinieku piesaistē. Kādam tad galu galā ir jābūt birojam, lai darbinieki tajā justos labi? Jāatzīmē, ka uz šo jautājumu vienas konkrētas atbildes jeb "receptes" nav. Kādēļ tā? Pavisam vienkārši – daudzu uzņēmumu darba ikdienas krasi atšķiras, līdz ar to atšķiras arī biroja iekārtojums, nodrošinājums un specifika.
"Delfi" strādā dažādu profesiju pārstāvji, kur katram amatam nepieciešama sava specifiska darba vide. Mūsu birojā valda atvērtā biroja koncepts, bet birojs ir sadalīts vairākas daļās, pielāgojot tās konkrētu nodaļu darbam. Atvērtā tipa biroja konceptam ir daudz un dažādu priekšrocību, kuras mēs izjūtam ikdienā. Tā ir iespēja ne tikai ātri atrisināt dažādas ikdienas lietas, pajautāt kolēģu viedokli vai uztaisīt ātru ideju apmaiņu starp kolēģiem, strādājot pie kāda projekta, kas var veicināt produktivitāti, bet arī iespēja socializēties un veidot draudzīgu, neformālu darba vidi, kas saliedē komandu. Protams, mēdz būt arī daži mīnusi, reizēm diskusijas ir azartiskas un skaļas, kas var traucēt citiem kolēģiem, kuri vēlas koncentrēties kādam analītiskam darbam vai vēlas sazināties ar klientiem. Lai mazinātu šādas situācijas, mums birojā ir pieejamas klusuma telpas, kur darbiniekiem ir iespēja doties strādāt klusumā un netraucēti.
Strādājot "Delfi", darbiniekiem ir pieejamas dalītā darba iespējas – darbs/mājas, kur darbinieki paši var plānot savu darbu un laiku, variējot starp šīm divām iespējām. Organiski ir izveidojusies kārtība, ka lielākoties kolēģi izvēlas strādāt mājās, ja ir plānoti darbi, kur nepieciešama koncentrēšanās, klusums vai veicamais darbs ir specifisks. Tomēr redzam, ka arvien vairāk darbinieku izvēlas strādāt klātienē birojā, par ko ļoti priecājamies. Darbiniekiem ir iespēja galdu rezervācijas sistēmā rezervēt savu darba vietu jebkur no pieejamajiem galdiem birojā, tādejādi dodot iespēju strādāt kopā ar kādu no kolēģiem, ar ko ir kopīgs projekts.
Mums ir svarīgi, lai darbinieki birojā justos ērti un labi. Papildus ikdienai svarīgajam tehniskajam nodrošinājumam darba pienākumu veikšanai darbiniekiem ir pieejama plaša un labiekārtota virtuves jeb atpūtas telpa, kura ir pilnībā aprīkota ar visu nepieciešamo, lai ērti pusdienotu vai vienkārši atvilktu elpu no ikdienas darbiem. Kafijas automāts, ledusskapis, mikroviļņu krāsns un pat saldētava, kur uzglabāt saldējumu karstajām vasaras dienām. Virtuve ir vieta, kur ikdienā satiekas dažādu nodaļu darbinieki, kopīgi pusdienojot, kā arī virtuve ir vieta, kur svinam kopīgos svētkus.
Birojā ir pieejama atpūtas zona, kur darbiniekiem ir iespēja atvilkt elpu neformālā gaisotnē, vai arī savu darba galdu ik pa laikam nomainīt pret citādāka veida darba vidi. Esam ieviesuši arī slēdzamus mantu skapīšus, kur ir iespēja novietot savas mantas tiem, kas nevēlas ikdienā tās nēsāt līdzi uz mājām un grib, lai tās būtu drošībā.
"Delfi" darbinieku darba ikdiena ir dinamiska, un mums jāseko līdzi aktualitātēm Latvijā un pasaulē. Tāda ir arī mūsu biroja dzīve – sekot līdzi aktualitātēm un piedāvāt darbiniekiem dažādus uzlabojumus, lai atvieglotu darba ikdienu un padarītu to interesantāku. Regulāri domājam par uzlabojumiem un to īstenošanas iespējām, galvenais, lai veiktais uzlabojums būtu lietderīgs pēc iespējas vairāk darbiniekiem.