Foto: Shutterstock

Latvijas mainīgie laikapstākļi bieži vien aizkavē ziemas riepu nomaiņu uz vasaras riepām. Lai arī mums atļauts pārvietoties ar ziemas riepām visu gadu, "Goodyear" eksperti tomēr iesaka šādu praksi neieviest – ziemas riepas būtiski atšķiras no vasaras riepām gan ar sastāvu, gan ar protektora dziļumu, gan ar vadāmību. Gadalaikam atbilstošas riepas ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai ceļš būtu ne tikai patīkams un ērts, bet arī drošs.

Nebrauc vasarā ar ziemas riepām

Latvijas likumdošana paredz, ka, sākot ar 1. martu, ziemas riepas vairs nav obligātas. Lēmums turpināt vasarā izmantot ziemas riepas var radīt drošības riskus gan sev, gan citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Jaunākie testi liecina, ka braucot vasarā ar ātrumu 80 km/h 15°C temperatūrā, bremzēšanas ceļš uz slapja ceļa seguma ar atbilstošām riepām ir par 12 metriem īsāks.

"Braukšana ar bezradžu ziemas riepām vasarā būtiski ietekmē automobiļa vadāmību. Izvēloties augstākās klases vasaras riepas un veicot pareizu auto riepu apkopi, braukšana būs patīkamāka un drošāka, kā arī ilgtermiņā ļaus ietaupīt līdzekļus," saka Laurents Kolantonio, "Goodyear" Reģionālais tehnoloģiju vadītājs EMEA.

Izproti veiktspējas atšķirības

Vasaras riepas tiek īpaši izstrādātas un pielāgotas sezonas laikapstākļiem, taču to saķeres, degvielas patēriņa un ārējais trokšņa līmenis var atšķirties atkarībā no ražotāja un cenu kategorijas.

Izvēloties riepas no plašā tirgus piedāvājuma, ir būtiski izprast veiktspējas atšķirības. Piemēram, dažādu vasaras riepu bremzēšanas attālumu atšķirība var būt līdz pat 15 metriem uz slapja ceļa seguma ar braukšanas ātrumu 80 km/h un septiņiem metriem uz sausa ceļa, pārvietojoties ar ātrumu 100 km/h. Lai gan augstākas klases riepu izmaksas var šķist lielākas, tās nodrošina lielāku drošību uz ceļa un ļauj ilgtermiņā ievērojami ietaupīt.

Pagarini savu riepu mūžu

Regulāri pārbaudi, vai riepas nav bojātas, un nodrošini, lai tās atbilstu minimālajam likumā noteiktajam riepu protektora dziļumam – 1,6 mm. Nodilušas riepas apgrūtina braukšanu uz slapja ceļa seguma, paaugstinot akvaplanēšanas risku.

Reizi mēnesī pārbaudi riepu gaisa spiedienu! Nepietiekams spiediens riepās veicina lielāku degvielas patēriņu, palielina nodilumu, kā arī rada riskus bīstamām situācijām uz ceļa. Vienmēr ievēro automobiļa ražotāja norādījumus par ieteicamo riepu spiedienu – šī informācija atrodama automobiļa rokasgrāmatā.

Izvēlies atbilstošāko ceļa maršrutu un segumu, lai riepas kalpotu ilgāk un degvielas patēriņš būtu mazāks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!