Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sākot ar 2015.gada 1.janvāri, vairs nebūs spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar bīstamās slimības - Āfrikas cūka mēra (ĀCM) - uzliesmojumu šogad jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās, informēja Zemkopības ministrijā.

Vienlaikus ministrijā atzina, ka ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas.

Mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

Arī pēc 1.janvāra ĀCM skartajās teritorijās tiks veikti apkarošanas un uzraudzības pasākumi saskaņā ar Latvijas un Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, norādīja ministrijā.

Kā ziņots, 13.augustā Saeimā apstiprināja Ministru kabineta grozītos noteikumus "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", nosakot ĀCM ārkārtējās situācijas teritorijas noteikšanu 21 novadā - Vārkavas, Līvānu, Viļānu, Cēsu, Amatas, Vecpiebalgas, Jaunpiebalgas, Gulbenes, Cesvaines, Ērgļu, Madonas, Lubānas, Kokneses, Pļaviņu, Krustpils, Varakļānu, Salas, Viesītes, Jēkabpils, Aknīstes un Ilūkstes novadā.

Tāpat ārkārtas zona tika noteikta piecu novadu atsevišķos pagastos - Ogres novada Ķeipenes, Taurupes, Mazozolu, Madlienas, Meņģeles un Krapes pagastā; Jaunjelgavas novada Seces, Staburaga un Sunākstes pagastā; Daugavpils, Preiļu un Riebiņu novadā un četrās pilsētās - Jēkabpilī, Daugavpilī, Valmierā un Rēzeknē.

25.septembrī Saeima atbalstīja valdības lēmumu paplašināt ĀCM ārkārtas teritorijas zonu, kā arī līdz 2015.gada 1.janvārim pagarināt ārkārtējo situāciju.

Līdz ar to tika paplašināta iepriekšējā ārkārtas situācijas zona, tajā iekļaujot vēl 17 novadus - Aizkraukles, Ikšķiles, Inčukalna, Ķeguma, Krimuldas, Lielvārdes, Līgatnes, Limbažu, Mālpils, Neretas, Pārgaujas, Ropažu, Salacgrīvas, Sējas, Siguldas, Skrīveru un Vecumnieku novadu, kā arī visu Ogres un Jaunjelgavas novadu.

Par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā ir atbildīgs Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.

Saskaņā ar PVD oficiāli pieejamo informāciju, līdz šim ĀCM konstatēts 202 mežacūkām 13 novadu 34 pagastos, kā arī 72 mājas cūkām 31 saimniecībā, savukārt slimības dēļ kopumā līdz šim iznīcinātas 564 mājas cūkas.

Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.

Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra informāciju ĀCM ārkārtējās situācijas teritorijā līdz šā gada 1.jūlijam bija reģistrētas 91 325 cūkas 5271 novietnē.

ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!