Foto: DELFI

Lai arī Konkurences padome (KP) brīdināja, ka Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumi var neatgriezeniski sagraut tirgus struktūru, Saeima ceturtdien tos atbalstīja trešajā, galīgajā lasījumā.

"Par" balsoja 86 deputāti,  pret nebija neviens.

Saeimas Preses dienestā norādīja, ka likuma grozījumi paredz regulējumā ieviest Eiropas Savienības (ES) prasības, kā arī pašvaldībām dot lielākas iespējas sadarboties kopīgā atkritumu apsaimniekošanā.

Saskaņā ar likuma grozījumiem pašvaldībām noteikti jauni uzdevumi, nosakot, ka tās var veidot kopīgas iestādes, lai izstrādātu atkritumu apsaimniekošanas reģionālo plānu un koordinētu tā īstenošanu, kā arī apkopotu informāciju par sadzīves atkritumu plūsmu konkrētajā reģionā. Pašvaldībām, izvēloties atkritumu apsaimniekotāju, turpmāk iepirkumā par piedāvājuma izvēles kritēriju būs jānosaka saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums.

Pašvaldībām būs arī jānosaka institūcijas un amatpersonas, kuras varēs kontrolēt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošo noteikumu ievērošanu, kā arī pārkāpumu gadījumos sodīt. Tāpat izmaiņas noteic, ka pašvaldības turpmāk uzraudzīs un kontrolēs sadzīves atkritumu poligona slēgšanas, rekultivācijas, monitoringa un slēgta poligona uzturēšanas izmaksas. Līdz šim šāda kārtība regulējumā nebija paredzēta.

Turpmāk arī paredzēts, ka personām būs pienākums ne vēlāk kā divu mēnešu laikā noslēgt līgumu ar sadzīves atkritumu apsaimniekotāju. Iepriekš likumā termiņš vispār nebija noteikts.

Grozījumos atbilstoši ES direktīvām tiek precizēti vairāki termini, kā arī kārtība par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu. Tāpat definēta atkritumu šķirošana, kas līdz šim šajā regulējumā nebija noteikta.

Tāpat precizēti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), kā arī Ministru kabineta uzdevumi atkritumu apsaimniekošanas jomā. Piemēram, valdībai būs jānosaka pašvaldības un atkritumu apsaimniekotāja, kā arī atkritumu radītāja un atkritumu apsaimniekotāja līguma būtiskākie noteikumi.

Regulējumā arī pārņemtas ES prasības par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem.

Jau vēstīts, ka KP brīdināja, ka šādi grozījumi var neatgriezeniski sagraut tirgus struktūru, izspiežot no tā privātos atkritumu apsaimniekotājus. KP aicināja Saeimu nepieļaut konkurences likvidēšanu atkritumu apsaimniekošanas nozarē.

Atkritumu apsaimniekošanas likuma grozījumi paredz atņemt iespēju vidējiem un lieliem uzņēmumiem pašiem izvēlēties savu sadzīves atkritumu apsaimniekotāju, uzsvēra KP.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!