Foto: Pixabay

Otrdien ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēja Republikāņu partijas kandidāts Donalds Tramps. Portāls "Delfi", pēc aģentūras LETA ziņām, piedāvā uzzināt, kā Trampa uzvaras ietekmi vērtē Latvijas ekonomisti.

LB ekonomiste: ES valstīm būs grūtāk panākt eksporta izaugsmi


Foto: DELFI

Līdz ar Republikāņu partijas kandidāta Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās Eiropas Savienības (ES) valstīm tuvākajā laikā būs grūtāk panākt eksporta izaugsmi, sacīja Latvijas Bankas (LB) ekonomiste Ieva Skrīvere.

"Tas, ko varam puslīdz droši prognozēt, - tālāka tirdzniecības liberalizācija tiks apturēta, iespējams, tiks pat noteikti kādi jauni ASV tirgu aizsargājoši pasākumi. Līdz ar to līdz šim ierastā ASV kā pēdējās instances patērētāja loma varētu mazināties. Attiecīgi ES valstīm tuvākajā laikā varētu būt grūtāk panākt eksporta izaugsmi," sacīja Skrīvere.

Tāpat viņa uzsvēra, ka šobrīd var noteikti apgalvot, ka nenoteiktība tuvākajā laikā būtiski pieaugs. "Lai gan šorīt pirmajā uzrunā Tramps uzsvēra nepieciešamību palielināt investīcijas infrastruktūrā, kam varētu būt pozitīva ietekme uz ASV izaugsmi, un samazināt nodokļus, lielākoties nākamā ASV prezidenta ekonomiskās politikas dažādi aspekti joprojām īsti nav zināmi. Tāpat liela nozīme būs ASV ārpolitikai, piemēram, cik lielā mērā tiks īstenoti Trampa pirmsvēlēšanu izteikumi saistībā ar imigrācijas ierobežojumiem, kas var būtiski ietekmēt ASV darba tirgu," minēja LB ekonomiste.

Skrīvere atzīmēja, ka ASV ir lielākā ekonomika pasaulē, lielākais ES tirdzniecības partneris, kopējai preču tirdzniecībai pagājušajā gadā veidojot 619,6 miljardus eiro, būtisks investīciju avots ES, kā arī ASV dolārs ir dominējošā globālā rezervju valūta. Līdz ar to ASV notiekošais būtiski ietekmē Eiropā un pastarpināti arī Latvijā notiekošo, pat ja tiešie ekonomiskie sakari - tirdzniecība un finanšu plūsmas starp ASV un Latviju - ir salīdzinoši nelieli.

Viņa arī atzina, ka ASV vēlēšanu iznākums lielākajai daļai analītiķu un finanšu tirgiem bija pārsteigums. Tāpēc šorīt finanšu tirgos vērojami būtiski satricinājumi - S&P akciju indekss nokrita par 5%, daudzu attīstības valstu valūtas vērtība samazinās (visvairāk Meksikas peso - par 12%), kamēr tā saucamo drošo valūtu (Japānas jenas, Šveices franka) vērtība un zelta cena pieaug.

‘SEB bankas’ eksperts: pagaidām nav pamata veidot pārlieku negatīvus scenārijus


Foto: Publicitātes attēli

Pēc Republikāņu partijas kandidāta Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās pagaidām vēl nav pamata veidot pārlieku negatīvus scenārijus par ietekmi uz Latvijas ekonomiku, sacīja "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Viņš norādīja, ka sākotnējā finanšu tirgu reakcija bija prognozējama un viļņošanās tuvākajās nedēļās turpināsies. Svārstības vada neskaidrība, jo nav īsti skaidrs, ko no jaunā prezidenta sagaidīt. "Respektīvi, cik lielā mērā tiks turpināta priekšvēlēšanu retorika un kādi būs jaunie uzstādījumi. Vēsture liecina, ka "viņa augstība Realitāte" daudzas lietas noliks pie vietas, un vēl ir jautājums, cik liela un cik ilgi būs apņēmība īstenot dāsni bārstītos solījumus," teica Gašpuitis.

Viņš atzīmēja, ka līdz šim Trampa paustie priekšvēlēšanu solījumi ir bijuši ļoti vispārināti un pretrunīgi. "Ja balstāmies uz tiem, tad riski Latvijas izaugsmei ilgākā termiņā pastāv. Pirmkārt, virzība uz protekcionismu un brīvās tirdzniecības ierobežojumi ietekmēs eksporta izaugsmi. Otrkārt, ģeopolitiskā nenoteiktība, kas veidosies reģionā, ierobežos kopējo noskaņojumu, kas bremzēs investīciju aktivitāti un patēriņu. Liela loma būs tam, kādu komandu Tramps izveidos un cik prasmīgi īstenos savu programmu," sacīja "SEB bankas" makroekonomikas eksperts.

Gašpuitis arī piebilda, ka, situācijai norimstot, pamazām iezīmēsies jaunie nosacījumi, kad varēs arī precīzāk vērtēt potenciālo ietekmi uz Latviju. "Tādēļ šobrīd veidot pārlieku negatīvus scenārijus nav pamata," viņš uzsvēra.

Bankas "Citadele" ekonomists: par rezultātu ietekmi vēl pāragri spriest


Foto: F64

Šobrīd vēl ir pāragri spriest par ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu ietekmi uz Latvijas ekonomiku, sacīja bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Viņš norādīja, ka, balsojot par Republikāņu partijas kandidātu Donaldu Trampu, ASV pilsoņi ir izdarījuši savu izvēli, kas parāda vēlmi pēc pārmaiņām.

"Demokrātiskā vēlēšanu procesā ASV pilsoņi ir izdarījuši savu izvēli, kas parāda vēlētāju vēlmi pēc pārmaiņām. Vēlēšanu rezultāts šobrīd rada neskaidrību pār tālāko ASV politiskas kursu, un tādēļ jau redzamas svārstības finanšu tirgos. No savas puses sagaidām, ka tuvākajā laikā saglabāsies diezgan liela nenoteiktība, līdz kļūs skaidrākas jaunā prezidenta prioritātes un iespējamie lēmumi," teica Āboliņš.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka šis ir primāri ASV iekšējais jautājums un par vēlēšanu ietekmi uz pasaules, ASV, Eiropas vai Latvijas ekonomiku šobrīd spriest būtu pāragri. "Te svarīgākais ir tas, kāda būs nākamā ASV prezidenta ekonomiskā politika, par kuru līdz šim bijuši dažādi signāli. No vienas puses, ir bijuši pozitīvi signāli par administratīvā sloga mazināšanu uzņēmējdarbībai un ekspansīvāku fiskālo politiku, taču, no otras puses, ir bijuši solījumi lauzt iepriekš noslēgtos brīvās tirdzniecības līgumus un virzīties uz lielāku protekcionismu, kas Baltijas reģionam nebūtu iepriecinoša ziņa," sacīja Āboliņš.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!