Foto: DELFI

Ekonomikas ministrija aicinās Finanšu ministriju un valdību tuvākajā laikā vērtēt vairākus atbalsta pasākumus tūrisma nozares komersantiem, tostarp ieviest samazinātu pievienotās vērtības nodokļu likmi 5% apmērā ēdināšanas un tūristu mītņu sektoriem, portālu "Delfi" informēja EM.

Tāpat FM tiks aicināta vērtēt un ieviest līdzsvarotu vaučeru sistēmu tūrisma operatoru un aģentūru komplekso tūrisma pakalpojumu situācijas risināšanai, atbalsta pasākumus vietējā tūrisma attīstībai, lai tuvojošās sezonas ietvaros īpašu atbalstu saņemtu vietējā tūrisma uzņēmumi un stimulētu vietējo pieprasījumu, tai skaitā īstenojot informatīvu kampaņu vietējā tūrisma attīstībai.

Tiks vērsta uzmanība arī uz nepieciešamību pēc ārvalstu tūristu piesaistes pēc Covid-19 krīzes, sniedzot atbalstu darījumu tūrisma attīstībai, kā arī uz atbalstu tiem komersantiem, kas godprātīgi veica komerciālos repatriācijas reisus, atgriežot izceļojošos tūristus pirms ārkārtas apstākļu iestāšanās. Papildu plānots izstrādāt īpašas veselības drošības vadlīnijas tūrisma pakalpojumu sniedzējiem un ceļotājiem.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) ceturtdien, 30. aprīlī, tikās ar tūrisma nozares – viesmīlības un ēdināšanas sektora, kā arī tūrisma operatoru un lauku tūrisma – uzņēmēju pārstāvjiem, pārrunāja izveidojušos situāciju nozarē, apzināja uzņēmēju viedokli par potenciālo nozares darbības atsākšanos un nepieciešamajiem atbalsta pasākumiem.

"Covid-19 vīrusa izraisītā krīze nozarē šobrīd radījusi gandrīz 100% apgrozījuma kritumu visos tūrisma sektoros, radot zaudējumus gan tūrisma aģentiem un operatoriem, gan izmitināšanas un ēdināšanas sektoriem. Tas viss tiešā veidā ietekmējis vairāk kā 3 000 mazos un vidējos uzņēmumus, kā arī radījis katastrofālu situāciju darba spēka jomā – ietekmēti ir vairāk kā 25 tūkstoši darbinieku," uzsver ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Marta beigās un aprīlī vērojams gandrīz 100% apgrozījuma kritums visos tūrisma sektoros, radot zaudējumus aptuveni 110 miljonu eiro mēnesī, tai skaitā tūrisma aģentiem un operatoriem – 33 miljoni eiro, izmitināšanas sektoram – 21 miljons eiro​un ēdināšanas sektoram – 56 miljoni eiro. Nozarē ir liels mazo un mikro uzņēmumu skaits, kas nereti ir vienas ģimenes iztikas avots.

"Tūrisma nozares uzņēmumiem līdz ar citiem uzņēmumiem ir pieejami visi jau līdz šim valdības apstiprinātie atbalsta instrumenti. Bet ir skaidri redzams, ka šīs nozares izejai no krīzes ir nepieciešami papildu atbalsta pasākumi, kas sniegtu daudz tiešāku atbalstu tieši šo sektoru uzņēmumiem, kuru darbība līdz ar valdības pieņemtajiem Covid-19 ierobežošanas pasākumiem ir faktiski apturēta," norāda ministrs.

Tikšanās laikā tika pārrunāti gan nozares sniegtie priekšlikumi, gan EM piedāvātie risinājumi, aptverot gan ēdināšanas, tūristu mītņu, tūrisma operatoru un aģentu sektoru, gan horizontālus atbalsta pasākumus daudzveidīgajiem visas nozares uzņēmumiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Īstenojot šos atbalsta pasākumus, EM saredz iespējas kopīgi ar nozares uzņēmējiem pārvarēt krīzes radītos izaicinājumus.

EM norāda, ka šonedēļ notika arī Eiropas Savienības tūrisma ministru video konference par Covid-19 ietekmi uz tūrismu, kuras laikā tika pārrunāta situācija Eiropā un ES dalībvalstu īstenotie atbalsta pasākumi nozares darbības atjaunošanai.

Secināts, ka situācija tūrisma nozarē arī citās ES dalībvalstīs ir līdzīga un vairums valstu kā primāro atbalsta pasākumu min tieši iepriekšminēto vaučeru sistēmas ieviešanu tūrisma operatoru un aģentūru komplekso tūrisma pakalpojumu situācijas risināšanai. Latvijas mērogā konceptuālu atbalstu šim risinājumam jau devusi valdība un Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!