Foto: LETA

Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja otrdien, 23. martā, atbalstījusi galvaspilsētas līdzdalības saglabāšanu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā "Getliņi EKO", kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu apglabāšanas poligonu Latvijā, informē Rīgas domē.

Tika atbalstīta arī līdzdalības saglabāšana dārzeņu audzēšanā, ņemot vērā, ka tā ir pakārtota darbība pamatdarbībai.

SIA "Getliņi EKO" reģistrēta 1997. gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 6,009 miljoni eiro. Tās 97,7 % kapitāla daļu pieder Rīgas domei, bet 2,3 % – Stopiņu novada domei. Uzņēmumam pieder 4,35 % SIA "Vides, bioenerģētikas un biotehnoloģijas kompetences centrs" kapitāla daļu un 10 % AS "Tīrīga" akciju. Kopējā zemes īpašumu platība ir 87 hektāri.

Pēdējo gadu laikā cieto sadzīves atkritumu poligonā "Getliņi" ir pieņemti vidēji 300 tūkstoši tonnu nešķirotu sadzīves atkritumu gadā, kas ir apmēram puse no visā Latvijas teritorijā sadzīves atkritumu poligonos pieņemtā atkritumu apjoma. Lai nodrošinātu pieņemto atkritumu apsaimniekošanu videi drošā veidā un sekmētu dabas resursu racionālu izmantošanu, poligonā "Getliņi" tiek veikta infrastruktūras pilnveidošana, norāda Rīgas domē. Uzņēmums nodarbojas ar Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona sadzīves atkritumu apglabāšanu, apstrādi, pārstrādi, elektroenerģijas ražošanu, projektu vadību, būvdarbu vadību un tehnisko uzraudzību, vides monitoringa realizēšanu, kā arī uztur siltumnīcu saimniecību.

Komitejas deputāti atzina, ka pašvaldības līdzdalība SIA "Getliņi EKO" ir saglabājama, jo tā nodrošina stratēģiski svarīgu pakalpojumu, kas skar ievērojamu sabiedrības daļu. Pakalpojumu sniegšanai tiek pārvaldīti īpašumi, kas ir stratēģiski svarīgi gan Rīgas pašvaldības teritorijas, gan arī valsts attīstībai un tās darbības rezultātā tiek novērsta tirgus nepilnība. Tāpat uzņēmuma mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu pieņemto atkritumu apsaimniekošanu un sabiedrības informēšanu, lai samazinātu vides piesārņojumu un noglabājamo atkritumu apjomu, vienlaikus veicinot efektīvu resursu izmantošanu un aprites ekonomiku.

Uzņēmuma pamatdarbība (sadzīves atkritumu apglabāšana) ir tehnoloģiski cieši saistīta ar papildus darbības veidiem (biogāzes iegūšana, zaļās enerģijas ražošana, dārzeņu audzēšana u.c.), tādēļ arī šajā jomā pamatota pašvaldības līdzdalība.

Laika periodā no 2011. līdz 2017. gadam "Getliņi EKO" teritorijā ir izbūvētas siltumnīcas kopumā 1,44 hektāru platībā. Pirmā siltumnīcu kārta nodota ekspluatācijā 2011. gadā, otrā kārta nodota ekspluatācijā 2014. gadā, savukārt trešā kārta – 2017. gadā. Pirmās divas siltumnīcu kārtas tiek izmantotas tomātu audzēšanai hidroponikā, savukārt trešā siltumnīcu kārta tiek izmantota gurķu audzēšanai. Kapitālsabiedrība sāka siltumnīcu darbību nolūkā maksimāli efektīvi izmantot elektroenerģijas ražošanas procesā pāri paliekošo siltumu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!