Foto: Publicitātes foto
Biznesa pakalpojumu sektors joprojām rada lielu pieprasījumu un nomnieku aktivitāti biroju tirgū Centrālajā un Austrumeiropā; tā ir joma ar augstu nodarbinātību reģionā, secināts "Colliers" publicētajā ziņojumā "ExCEEding Borders – Office Markets & Business Services in CEE-15"

No tā izriet, ka 2021. gada pirmajā pusgadā uzņēmumi un organizācijas 15 šī reģiona valstu galvaspilsētās iznomāja vairāk nekā 1,1 milj. m2 modernu biroju telpu. Visvairāk platību tika iznomāts Varšavā (249,3 tūkst. m2), kam sekoja Prāga un Budapešta.

2021. gada pirmajā pusgadā kopējā moderno biroju platība 15 CAE valstu galvaspilsētu tirgū pārsniedza 29 milj. m2. Jauno biroju piedāvājums šajā periodā bija nedaudz virs 640 tūkst. m2, un vēl 2,2 milj. m2 tiek aktīvi attīstīti un tiks pabeigti tuvāko 2–3 gadu laikā.

“Ar pandēmiju saistīto pārmaiņu dēļ CAE valstu lielākajos tirgos 2020. gadā biroju pieprasījums samazinājās vidēji par 30% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Arī 2021. gada pirmajā pusgadā bija vērojami līdzīgi zemi rezultāti, tomēr dažviet, tostarp Varšavā, ir sākusies atveseļošanās. Lielu daļu pieprasījuma jeb nomnieku darbības veido biznesa pakalpojumu sektors, kas ir viena no lielākajām biroju nomnieku grupām reģionā un aizņem aptuveni 35% no 15 CAE galvaspilsētu moderno biroju tirgus daļas. Tomēr šie biznesa pakalpojumu centri atrodas ne tikai galvaspilsētās, bet arī ārpus tām, jo īpaši Polijas, Čehijas un Rumānijas reģionālajos tirgos,” apraksta “Colliers” reģionālais pētniecības direktors Centrālajā un Austrumeiropas (CAE) reģionā Kevins Turpins (Kevin Turpin).

Biznesa pakalpojumu centri ir nozīmīga Latvijas moderno biroja telpu sektora daļa, atzīst “Colliers Latvia” aģentūras vadītājs Eriks Bergmans. “Nesen atvērts “Swisscom” birojs, kas tuvāko pāris gadu laikā plāno ievērojami paplašināties. Redzējām arī dažus jaunpienācējus, piemēram, “TheSoul Publishing” un “Norwegian Air Resources Latvia”, kas par savu jauno atrašanās vietu ir izvēlējušies augstākās kvalitātes birojus Rīgā. Pēdējos 18 mēnešos darbs birojā ir ļoti mainījies, un tas nekad nebūs tāds kā iepriekš, jo tagad tas vairs nav tik cieši saistīts ar darbu biroja telpās. Tomēr uzņēmumi saprot, ka ir jāizveido kopīga platforma – fiziska vieta, kur tikties ar kolēģiem, socializēties, produktīvi diskutēt un “ražot” jaunas idejas. Jau šobrīd redzam, ka lielie uzņēmumi sākuši reorganizēt savas biroju telpas, izveidojot plašākas zonas kopīgam darbam, atpūtai un socializācijai, iekārtojot mazāk darba galdu individuālajam darbam, un aktīvi īstenojot kopīgu darba telpu (hot-desk, clean-desk) principus. Tādējādi biroju telpas nav kļuvušas mazākas, bet ir mainījies to lietojums un izskats,” viņš skaidro.

Daudzās reģiona valstīs biznesa pakalpojumi ir kļuvuši par nozīmīgu ārvalstu tiešo investīciju avotu, nodrošinot arī plašu nodarbinātību; tiek lēsts, ka ziņojumā aplūkotajos tirgos šajā sektorā ir nodarbināti vairāk nekā viens miljons cilvēku.

Lai gan pētījuma autori informē, ka divciparu ikgadējais nodarbinātības pieaugums šajā nozarē daudzās valstīs pēdējā laikā ir pazeminājies līdz vidējam un augstam viencipara skaitlim, CAE reģions joprojām piesaista jaunus ieguldījumus un paplašina esošos centrus. Šos panākumus, kas turpināsies vēl daudzus gadus, lielā mērā ir nodrošinājis reģionu darbaspēks, ko veido labi un augsti izglītoti un talantīgi cilvēki ar ļoti labām valodu prasmēm.

Ziņojumā iekļautas CAE-15 valstis: Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Bulgāriju, Horvātiju, Čehiju, Igauniju, Ungāriju, Latviju, Lietuvu, Melnkalni, Poliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju un Ukrainu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!