Foto: Shutterstock

Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģiona "Top500" lielāko un pelnošāko uzņēmumu reitingā šogad iekļuvuši 40 uzņēmumi no Baltijas valstīm – pieci no Latvijas, 13 no Igaunijas un 22 uzņēmumi no Lietuvas, informēja globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" pārstāvji, atsaucoties uz ikgadējo pētījumu par ekonomisko situāciju CAE reģionā.

Latvija CAE uzņēmumu "Top500" reitingā tajā pārstāvēto uzņēmumu skaita ziņā gan Baltijas, gan CAE mērogā šogad ieņem pēdējo vietu.

No Latvijas uzņēmumiem CAE uzņēmumu "Top500" visaugstāko pozīciju - 167. reitinga vietu ieņem AS "Latvenergo". Uzņēmums, salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, reitingā pakāpies par 59 pozīcijām un var lepoties ar apgrozījuma kāpumu 73% un pelņas kāpumu 157% apmērā. Tāpat reitingā pārstāvēts AS "Elko Grupa" (218. reitinga pozīcija), SIA "Orlen Latvija" (296.), SIA "Rimi Latvija" (317.) un SIA "Maxima Latvija" (338.).

"Top500" reitingā pārstāvētie pieci uzņēmumi no Latvijas kopumā pērn apgrozījuši 6,354 miljardus eiro un guvuši peļņu 286 miljonu eiro apmērā. Tāpat tie pērn nodarbināja kopumā 16 400 darbinieku, kas ir apmēram 1,8% no visa darbaspēka Latvijā.

Salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, reitingā pārstāvēto Latvijas uzņēmumu skaits sarucis par vienu, Igaunijas - palielinājies no pieci uz 13, bet Lietuvai - palicis nemainīgs.

"Coface Baltics" vadītājs Mindaugs Sventicks norāda, ka Baltijas uzņēmumiem pērn bija jāpielāgojas pēkšņām inflācijas vides izmaiņām, kādas Eiropa kopumā nebija pieredzējusi daudzus gadus. Karš nebūt nebija vienīgais iemesls, un situāciju ietekmēja arī zemās procentu likmes iepriekšējos gados, liels naudas daudzums, ko tirgū iepludināja pasaules centrālās bankas. Karš kļuva par katalizatoru, kas padarīja inflācijas līmeni ievērojami augstāku un grūtāk kontrolējamu, nekā varēja gaidīt.

Savukārt minētais papildu naudas daudzums tirgū pat pie ārkārtīgi augstām inflācijas likmēm neradīja komersantiem naudas plūsmas problēmas tirgū parādījušās likviditātes rezerves dēļ, norāda Sventicks. Rekordietaupījumi ļāva absorbēt inflācijas šoku bez būtiskām patēriņa izmaiņām, taču ikdienas tēriņu pieaugums lika pārskatīt prioritātes gan patērētājiem, gan uzņēmumiem, un tas gan iekšzemes un globālo patēriņu ietekmējis visai būtiski.

Visai būtiskas izmaiņas apgrozījuma un peļņas rādītājos pērn Baltijā piedzīvoja arī mazumtirdzniecības uzņēmumi, kuru pozīcijas topā ievērojami kritušās. Sventicks skaidro, ka iepriekš minētais arī ir iemesli, kāpēc mazumtirdzniecības uzņēmumi biznesa rezultātos izjuta izmaiņas patērētāju uzvedībā pagājušajā gadā - pēkšņi pieaugušās izmaksas pirktspējas krituma dēļ nebija iespējams kompensēt ar adekvāti paaugstinātām cenām. Tajā pašā laikā uzņēmumi, kuros patērētājiem ir mazāka kaulēšanās spēja vai spēja pēkšņi mainīt patēriņa paradumus, gadu beiguši ar ievērojami spēcīgākiem rezultātiem.

Līderpozīcijas "Coface" CAE uzņēmumu "Top500" ieņem Polija - reitingā iekļuvuši 166 šīs valsts uzņēmumi, kopumā 2022.gadā apgrozot 413,166 miljardus eiro. Polija līderpozīcijas "Top500" uzņēmumu reitingā ieņem jau vairākus gadus. Lai gan Polija var lepoties arī ar lielāko iedzīvotāju skaitu, pērn, salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, arī būtiski pieaudzis tās lielāko uzņēmumu apgrozījums - par 37,9%.

"Coface" ekonomisti uzsver, ka, neskatoties uz sākotnējām bažām par kara Ukrainā ietekmi uz CAE valstu ekonomikām, reģions pērn spējis demonstrēt noturību, tai pat laikā vērojama neliela lejupslīde, ko nosaka pieredzētā enerģētikas krīze un pieaugošās izmaksas. Vērtējot situāciju reģionā kopumā, visveiksmīgākās nozares CAE pērn ir naftas un gāzes rūpniecība, komunālo un sabiedrisko pakalpojumu, kā arī automobiļu rūpniecības un transporta nozare.

"Coface" ekonomists CAE reģionā Gžegožs Selevičs norāda, ka pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā daudzas reģiona valstis skāra gan humanitāras, gan ekonomiskas krīzes. Tas savukārt noveda pie izmaksu kāpuma, jo īpaši enerģijas izejvielu jomā, kā arī ražošanas komponenšu trūkuma un piegādes ķēžu traucējumiem. Neskatoties uz šiem izaicinājumiem, pateicoties iekšējiem resursiem un pieprasījumam, CAE reģiona valstīm pērn tik un tā izdevās sasniegt stabilu iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu 4% apmērā pēc 6,2% gadu iepriekš.

Makroekonomiskā vide un augošās izmaksas nodrošināja labvēlīgu augsni apgrozījuma pieaugumam. 2022.gada reģiona vadošo uzņēmumu reitinga rezultāti šo tendenci apstiprina, informē "Coface" izpilddirektors CAE reģionā Jaroslavs Javorskis. "Top500" uzņēmumu kopējais apgrozījums pērn pieauga par 39,8%, sasniedzot 1,1 triljonu eiro. Savukārt kopējā peļņa pieauga par 46,5%, sasniedzot 54,745 miljardus eiro. Turklāt 500 vadošie CAE uzņēmumi nodarbināja 2,3 miljonus cilvēku, kas ir par 3,5% vairāk nekā gadu iepriekš.

Vērtējot uzņēmumu individuālo sniegumu, "Top500" reitinga pirmo vietu ieņem Polijas naftas pārstrādes un degvielas mazumtirdzniecības uzņēmums "Orlen", kas pērn nostiprinājis savas līderpozīcijas ar apgrozījuma kāpumu 111% apmērā. Tāpat pirmās vietas reitingā ieņem enerģētikas kompānijas - Čehijas "RWE" un Ungārijas "MOL" un "MVM Energetika", kā arī Čehijas autobūves kompānija "Škoda Auto".

"Coface" eksperti norāda, ka galvenie riski šajā gadā CAE reģionā saistīti ar situāciju Rietumeiropas valstīs, kā arī uzņēmumu likviditātes problēmām. CAE valstis ir saglabājušas savu aktīvo eksportētāju lomu, galvenokārt uz Rietumeiropu, kā arī paplašinājušas savu eksportu uz tālākiem galamērķiem. Tomēr galvenais risks 2023.gadā ir sarežģītā ārējā ekonomiskā vide Rietumeiropā, īpaši Vācijā, kas vājās ekonomiskās aktivitātes un vājās globālās tirdzniecības dēļ var ietekmēt arī CAE valstis.

Neskatoties uz to, nākamajos ceturkšņos ir sagaidāma pakāpeniska atveseļošanās. Lai gan mājsaimniecību patēriņu ir ietekmējusi inflācija un paaugstinātas procentu likmes, sagaidāms, ka tas pakāpeniski veicinās izaugsmi, progresējot inflācijai un saglabājoties spēcīgam darba tirgum, prognozē Selevičs.

Šogad globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" CAE reģiona uzņēmumu "Top 500" reitingu publisko jau 15. gadu pēc kārtas. Reitingā iekļuvušie uzņēmumi pētījumā tiek analizēti ne tikai pēc apgrozījuma un peļņas, bet arī dažādiem papildu faktoriem, tostarp, darbiniekus skaita, nozares, tirgus un kredītreitinga. Tādējādi CAE "Top500" reitings kalpo kā reprezentatīvs rādītājs tirgus tendencēm visā reģionā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!