Foto: Sadales tīkls

Spēcīgais vējš ar sniegu un apledojumu izraisījis bojājumus elektrotīklā. Ceturtdien ap plkst. 6.00 elektroapgāde bija traucēta aptuveni 9000 klientiem, pamatā Kurzemē, Vidzemes rietumu un ziemeļu daļā. AS "Sadales tīkls" operatīvā darba brigādes strādā pastiprinātā režīmā, lai klientiem elektroapgādi atjaunotu iespējami drīz, tomēr plašu bojājumu situācijās tas var aizņemt ilgāku laiku.

Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācijai vējš brāzmās sasniedzis spēku pat līdz teju 31 m/s, ir putenis un daudzviet veidojas sniega kārta. Tā ietekmē lūst koki un zari, radot elektrotīkla bojājumus. Pie bojājumu novēršanas visā Latvijā jau strādā vai ir gatavi iesaistīties vairāk nekā 300 operatīvie darbinieki.

"Sadales tīkls" nepārtraukti seko līdzi meteorologu prognozēm, vēja un nokrišņu zonas pārvietošanās ceļam un monitorē situāciju vidējā sprieguma elektrotīklā. Konstatējot bojājumus, elektroapgāde iespēju robežās tiek atjaunota pa citām elektrolīnijām jau pirms bojājumu novēršanas.

Ja īpašumā pazūd elektrība, pirmais solis ir pārbaudīt mājsaimniecības elektrības drošības slēdžus ("korķus") – vai tie nav atslēgušies. Nereti elektroapgādes atjaunošanai pietiek vien ar slēdža ieslēgšanu.

Savukārt aktuālajai situācijai elektrotīklā iedzīvotāji aicināti sekot līdzi www.sadalestikls.lv pieejamā digitālajā atslēgumu kartē, kur apkopota informācija par jau reģistrētajiem elektrotīkla bojājumiem.

Vēl nereģistrētos bojājumus iedzīvotāji aicināti pieteikt mājaslapā, sadaļā "Pieteikt bojājumu". Konkrētajā rīkā, kas pieejams gan datorā, gan viedierīcēs, iespējams pievienot arī bojājuma vietas koordinātes, kas ļoti palīdz identificēt bojājuma vietu.

Iedzīvotāji arī aicināti šo rīku izmantot pamanīto infrastruktūras defektu pieteikšanai – tas uzņēmuma operatīvajiem darbiniekiem palīdzēs tos raitāk novērst un parūpēties par sabiedrības drošību. Atgādinām, ka bīstamiem defektiem – piemēram, pārrauts, dzirksteļojošs vads, tuvoties nedrīkst, bet nekavējoties jāzvana uz numuru 112 vai "Sadales tīkla" diennakts bojājumu pieteikšanas tālruni 8404!

"Sadales tīkls" atgādina: ja bojājums ir vidējā sprieguma elektrotīklā un ir norādīts savu mobilais tālrunis vai e-pasts operatīvās informācijas saņemšanai, par reģistrēto elektrotīkla bojājumu cilvēks tiks informēts ar īsziņas vai e-pasta palīdzību aptuveni 20 minūšu laikā.

Pasliktinātos laikapstākļos visvairāk apdraudētas ir neizolētas gaisvadu elektrolīnijas, kas veido 38% no visa "Sadales tīkla" elektrotīkla. Operators pakāpeniski veic elektrolīniju modernizāciju, t.sk. to pārbūvi pazemes kabeļos un izolētos gaisvados, veidojot arvien drošāku tīklu.

Sagaidāms, ka 2030. gadā izolētā elektrotīkla īpatsvars būs tuvu 80% (zemsprieguma elektrotīklā pat 100%). Tāpat uzņēmums ik gadu no potenciāli bīstamiem kokiem, krūmiem un zariem attīra gaisvadu elektrolīniju trases, tomēr spēcīgās vētrās elektrolīnijās var tikt iegāzti arī ārpus elektrolīniju trasēm augoši lielie koki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!