Foto: DELFI

Polijas lauksaimnieki, kas piektdien plāno sākt nedēļu ilgu robežas ar Lietuvu daļēju bloķēšanu, pārbaudīs, kādas preces kravas automašīnās tiek vestas pār robežu, pirmdien paziņoja protesta akcijas organizators Karols Pečinskis.

"Protesta akcijai jāsākas 1. martā plkst. 10," viņš sacīja Lietuvas sabiedriskajai raidorganizācijai, piebilstot, ka tā nebūs pilnīga blokāde, bet lauksaimnieki kopā ar Polijas varasiestāžu pārstāvjiem "vēlēsies pārbaudīt, kas tiek vests kravas automašīnās, īpašu uzmanību pievēršot transportlīdzekļiem, kuros varētu vest lauksaimniecības produkciju". "Protams, tas neattiecas uz privātiem transportlīdzekļiem," uzsvēra Polijas lauksaimnieku pārstāvis.

Viņš paskaidroja, ka protesta akcijas mērķis ir palielināt spiedienu uz Polijas valdību saistībā ar "iespējams ne pilnīgi legāliem lauksaimniecības produktu pārvadājumiem starp Poliju un Lietuvu". "Es lūdzu būt saprotošiem, jo mēs tikai vēlamies pievērst uzmanību," piebilda Pečinskis.

Lietuvas Graudu audzētāju asociācijas vadītājs Aušris Macijausks atzina, ka ir pamatotas Polijas lauksaimnieku aizdomas, ka Ukrainas labība caur Poliju tiek ievesta Lietuvā un pēc tam atpakaļ Polijā vai arī tiek pārstrādāta un reeksportēta kā Lietuvā ražota prece.

"Poļu lauksaimniekiem ir aizdomas, ka graudi apgriežas un atgriežas. Mums ir informācija, ka Lietuvā tiek malti ukraiņu graudi un uz Poliju tiek sūtīti milti it kā no Lietuvas graudiem," viņš teica aģentūrai BNS. "Es skaidri zinu, ka Ukrainas graudi nonāk Lietuvā, bet Lietuvas muita to nezina," piebilda Lietuvas graudu audzētāju pārstāvis.

Ukrainas graudu ienākšana Lietuvā oficiālajā statistikā nav fiksēta, norādīja Macijausks.

"Cilvēki redz, kas tiek izkrauts noliktavās un rūpnīcās. Viņi redz skaitļus un to, no kurienes produkti ir ievesti. Bet viņi nevar pārbaudīt dokumentus, viņiem nav šādu tiesību. Taču viņi redz un fotografē, uzņem video un tā tālāk," viņš klāstīja.

Asociācijas vadītājs piebilda, ka gan poļu lauksaimnieku sašutums, gan realitātes un statistikas neatbilstība liecina, ka kaut kur Lietuvas iestādēs darbs netiek veikts pienācīgi.

Polijas lauksaimnieki no 1. marta plāno izveidot divas jaunas blokādes: pie bijušā Svecko robežšķērsošanas punkta ar Vāciju un uz ceļa pie bijušā Kalvarijas-Budzisko robežkontroles punkta ar Lietuvu. Plānots, ka blokāde ilgs aptuveni nedēļu.

Lietuvas lauksaimniecības ministra padomnieks Roks Petrašūns sabiedriskajai raidorganizācijai LRT sacīja, ka konfliktu par Ukrainas graudiem varētu kurināt naidīgi spēki, kas ir ieinteresēti Eiropas Savienības valstu cīņā pret Ukrainas importu.

"Daudzumi no Ukrainas, kas sasniedz Lietuvu, ir salīdzinoši smieklīgi, un praktiski nekas nenonāk šeit tranzītā," viņš teica.

Polijas lauksaimnieki pagājušajā otrdienā uzsāka jaunu protestu vilni, bloķējot aptuveni 100 ceļus uz Ukrainas robežu un piespiedu kārtā atverot divus Ukrainas dzelzceļa vagonus Medikas robežšķērsošanas punktā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!