Foto: Shutterstock

Eiropas Investīciju banka ierosinājusi palīdzībai Ukrainas atjaunošanai izmantot finansēšanas struktūru, kas iepriekš izmantota Covid-19 pandēmijas laikā, un cer savākt investīcijām līdz 100 miljardiem eiro, liecina ziņu aģentūras "Reuters" rīcībā nonākušais dokuments.

Eiropas Savienības (ES) un Ukrainas trasta fonds (EU-Ukraine Gateway Trust Fund, E-U GTF) sākotnēji saņems 20 miljardus eiro no ES valstīm un ES budžeta dotāciju, aizdevumu un garantiju veidā.

Garantijām būtu daudzveidīgs efekts, palīdzot attīstīt infrastruktūras projektus aptuveni 100 miljardu eiro apmērā, teikts dokumentā. Taču tas palīdzētu risināt tikai pusi no Ukrainas steidzamākajām vajadzībām.

Eiropas Investīciju bankas ierosinājumu plānots publiskot šodien starptautiskās Ukrainas Atjaunošanas konferences pirmajā dienā. Šveicē notiekošās konferences mērķis ir savākt līdzekļus Ukrainas atjaunošanai pēc kara.

Eiropas Investīciju banka ierosinājusi fondu, kas darbotos līdzīgi kā pandēmijas laikā, kad tika sniegts atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Fonds sākotnēji paredzēja 25 miljardus eiro, bet rezultātā tika savākti līdz pat 200 miljardiem eiro.

E-U GTF palīdzētu atjaunot tiltus, ūdens apgādes sistēmas un notekūdeņu sistēmas, sevišķi pilsētām, kuru iedzīvotāju skaits pieaudzis, bēgļu gaitās ierodoties cilvēkiem no citām Ukrainas vietām.

E-U GTF līdzekļi varētu tikt izmantoti arī, lai palīdzētu veicināt Ukrainas eksportu, atjaunotu enerģētikas un digitālās infrastruktūras.

Eiropas Investīciju banka un tādas investīciju bankas kā KfW un DFC varētu izmantot fondu vai tā garantijas ieguldījumiem, ko pārrauga.

Fonds ir arī paredzēts, lai iedrošinātu privātos uzņēmumus, kuri, iespējams, uzskatītu, ka investīciju finansēšana Ukrainā ir pārāk riskanta.

Izmantojot instrumentu, kas ir līdzīgs jau reiz lietotam, būtu iespējams ātrāk iedarbināt procesu, lai sākotnējās investīcijas tiktu apstiprinātas jau līdz gada beigām. Tas ļautu citiem sniegt savu ieguldījumu, un līdzekļus varētu viegli palielināt.

Plāns vispirms jānovērtē Eiropas Komisijai (ES) un jāapstiprina vairumam ES valstu, kas pēc tam izlemtu, vai iesaistīties šajā fondā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!