Foto: Scanpix/AP
Sestdien sācis darboties jauns dabasgāzes cauruļvads, kas savieno Grieķiju un Bulgāriju un kura mērķis ir mazināt Eiropas enerģētisko atkarību no Krievijas.

"Šodien Bulgārijai un dienvidaustrumu Eiropai sākas jauns laikmets," cauruļvada atklāšanas ceremonijā Sofijā paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.

Viņa piebilda, ka jaunais cauruļvads vairo Bulgārijas un Eiropas drošību, jo izbeidz atkarību no Krievijas gāzes.

Savulaik Krievijas piegādes nodrošināja pat 80% no Bulgārijas kopējā patēriņa.

182 kilometrus garā gāzesvada būvniecību no Komotines Grieķijas ziemeļos līdz Stara Zagorai Bulgārijas vidienē jau no projekta pirmsākumiem 2009.gadā finansiāli atbalstīja Eiropas Savienība (ES).

Šis starpsavienojums, pa kuru gada laikā iespējams transportēt trīs līdz piecus miljardus kubikmetru gāzes, savieno Bulgāriju ar Transadriatikas cauruļvadu, pa kuru caur Turciju dabasgāze tiek transportēta no Azerbaidžānas uz Grieķiju un Itāliju.

Leiena uzsvēra, ka jaunais gāzesvads var pilnībā nodrošināt Bulgārijas patēriņu.

"Ar Bulgārijas un Grieķijas stratēģisko sadarbību mēs varam sasniegt reģiona stabilitāti," savukārt norādīja Bulgārijas prezidents Rumens Radevs.

Atklāšanas ceremonijā piedalījās arī Azerbaidžānas, Ziemeļmaķedonijas un Serbijas prezidenti Ilhams Alijevs, Stevo Pendarovskis un Aleksandrs Vučičs.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!