Foto: Shutterstock

Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi pozitīvu sākotnējo novērtējumu par Latvijas otro maksājuma pieprasījumu 335,7 miljonu eiro apmērā (atskaitot priekšfinansējumu) saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānismu, kas ir "NextGenerationEU" centrālais elements, informēja EK pārstāvniecība Latvijā.

Pēc 2023. gada 22. decembrī iesniegtā maksājuma pieprasījuma izvērtēšanas EK provizoriski secināja, ka Latvija ir apmierinoši izpildījusi 40 atskaites punktus un 3 mērķrādītājus, kas noteikti Eiropas Padomes īstenošanas lēmumā attiecībā uz otro maksājumu.

Maksājuma pieprasījums aptver svarīgus soļus 23 reformu un 20 investīciju īstenošanā, kas veicinās pozitīvas pārmaiņas Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmumiem tādās jomās kā augstākā izglītība, digitalizācija, veselības aprūpe, cenas ziņā pieejami mājokļi, energoefektivitāte, tīra mobilitāte, muita un nodokļu saistību izpilde.

EK priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis skaidro: "EK sniedz pozitīvu sākotnējo vērtējumu Latvijas ekonomikas atveseļošanas un noturības plāna reformām, kas bija jāievieš, lai saņemtu otro maksājumu. Latvija 2023. gada decembrī iesniedza pieprasījumu EK, lai saņemtu otro grantu maksājumu 336 miljonu eiro apmērā. EK turpina veikt detalizētu plāna ieviešanas novērtējumu attiecībā uz 43 reformām, kas bija jāpaveic šajā posmā."

Latvija ir iesniegusi informāciju par paveikto šajā plāna izpildes posmā, kur galvenās reformas veiktas saistībā ar ekonomikas transformāciju – piemēram, vēsturisko ēku energoefektivitātes paaugstināšanai un atbalsta programmām uzņēmējiem, kā arī divu digitālo inovāciju centru izveidi.

Tāpat daļa ieviesto reformu attiecas uz veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanu un sociālā atbalsta sistēmas pilnveidošanu, kā arī uz izglītības sektoru, konkrēti attiecībā uz augstākās izglītības kvalitātes uzlabošanu. Latvija veikusi arī plānā paredzētos darbus tiesiskuma stiprināšanai – ēnu ekonomikas apkarošanai, muitas tehniskā nodrošinājuma un nodokļu maksātāju sistēmas pilnveidošanā.

Eiropas Savienības (ES) investīcijas šajā plāna izpildes posmā ir ieguldītas energoefektivitātes palielināšanā, reģionālo un vietējo autoceļu remontos un pārbūvē. Tāpat ieguldījumi veikti slimnīcu infrastruktūras uzlabošanā Rīgā un reģionos, piemēram, Liepājas reģionālajā slimnīcā veikta speciālas aparatūras iegāde onkoloģisko slimību izmeklējumiem.

"Tikai pēc pilnīgas paveikto darbu izvērtēšanas, EK pieņem lēmumu par maksājuma veikšanu. Plānots to pabeigt apmēram mēneša laikā, saskaņot vērtējumu ar ES dalībvalstu ekonomikas un finanšu komiteju. Kopumā Latvija, īstenojot plānā paredzētās investīcijas un reformas, saņems 1,97 miljardus eiro ES finansējumu," informē Dombrovskis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!