'ABLV Bank' nespēja noteiktajā laikā uzrādīt prasīto vienu miljardu eiro, saka ECB
Foto: Reuters/Scanpix

"ABLV Bank" nespēja tai noteiktajā termiņā uzrādīt Latvijas Bankas kontos prasīto vienu miljardu eiro, - to raidījumam "LNT Ziņas sešos" rakstiskā atbildē, skaidrojot savu paziņojumu, ka banka nav spējusi izpildīt tai izvirzītās prasības, precizēja Eiropas Centrālā banka (ECB).

Kā vēsta "LNT Ziņas sešos", ECB bija noteikusi termiņu, kura laikā "ABLV Bank" bija jāpierāda, ka tai ir viens miljards eiro skaidrā naudā Latvijas Bankā. Šis ir standarta lūgums grūtībās nonākušām bankām.

"Tas, ka bankai nepietiek līdzekļu Latvijas Bankas kontos, nozīmē, ka tai nav uzreiz pieejamu skaidras naudas rezervju. Līdzīgi kā cilvēkiem ir atvērti konti komercbankās, tāpat komercbankām ir konti valstu centrālajās bankās. Tādēļ mēs komercbankām lūdzam skaidru naudu turēt centrālajā bankā, taču "ABLV Bank" spēja uzrādīt krietni mazāk līdzekļu par prasītajiem," raidījumam raksta ECB preses sekretārs Viljams Lelivelds.

Kā ziņots, pati "ABLV Bank" notiekošo pagaidām komentējusi vien paziņojumā presei, atzīstot, ka notiekošais pēc būtības nozīmē, ka tuvākajā laikā var tikt sākts bankas likvidācijas process.

Banka arī uzskata, ka šādi lēmumi pieņemti politisku apsvērumu dēļ. ""ABLV Bank" uzskata, ka tā izpildīja visas regulatora prasības, lai atjaunotu darbību. Četru darba dienu laikā banka likviditātes stiprināšanai akumulēja vairāk nekā 1,36 miljardus eiro, nodrošinot 86% no visiem pieprasījuma depozītiem. Tas bija pilnīgi pietiekami, lai banka atsāktu maksājumu veikšanu un izpildītu klientu pieprasījumus, taču politisku apsvērumu dēļ bankai netika dota tāda iespēja."

Jau ziņots, ka ECB nolēmusi neatjaunot "ABLV Bank" norēķinu iespējas un izplatītajā paziņojumā norāda, ka "ABLV Bank" tiks likvidēta atbilstoši Latvijas likumiem.

Šī iemesla dēļ Latvijas banku tirgus uzraugs – Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) – naktī uz sestdienu, 24. februāri, ir pieņēmis lēmumu par noguldījumu nepieejamību. Tas nozīmē, ka bankas klientiem tiks nodrošināta likumā garantēto atlīdzību – līdz 100 000 eiro katram klientam – izmaksa par noguldījumiem. Tam kopumā varētu būt nepieciešami 470 miljoni eiro. Tiek solīts, ka to nodrošinās no bankas līdzekļiem, tātad Noguldījumu garantiju fonda nauda vai valsts budžeta līdzekļi tam nebūs nepieciešami.

Kā ziņots, Latvijas Bankas padomes loceklis Edvards Kušners "Delfi TV ar Jāni Domburu", jautāts, vai Latvijas Bankas izsniegtais aizdevums ir "būtiski vai pat vairākkārt mazāks" nekā tā summa, kas "ABLV Bank" tirgū ir jāiegūst, lai ECB šai kredītiestādei atļautu atsākt darbu, atzina, ka tas ir "ļoti pareizs apgalvojums".

Source

DELFI Bizness

Tags

ABLV Bank Baņķieru drāma Eiropas Centrālā banka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) Latvijas Banka LNT
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form