Aizvien biežāk mēģina izmantot citās valstīs dibinātus uzņēmumus sadarbībai ar Krieviju
Foto: Shutterstock

Banka "Citadele" novēro aizvien biežākus mēģinājumus izmantot gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, gan trešajās valstīs dibinātus uzņēmumus kā starpniekus norēķinu vai preču piegāžu veikšanai uz vai no Krievijas, "Delfi Bizness" informēja bankā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tajā atgādina, ka kopš šī gada 24. februāra, kad Krievija tās jau 2014. gadā uzsākto militāro agresiju pret Ukrainu izvērsa pilna mēroga karadarbībā, demokrātiskā pasaule ir pieņēmusi vairākas kārtas aizvien spēcīgākas ekonomiskās sankcijas.

Banka novēro aizvien biežākus mēģinājumus izmantot gan ES dalībvalstīs, gan trešajās valstīs dibinātus uzņēmumus kā starpniekus norēķinu vai preču piegāžu veikšanai uz vai no Krievijas.

"Citadele" skaidro, ka šāda tendence ir skaidri nomainījusi iepriekšējos tipiskos gadījumus līdz pat šī gada jūlijam, kad norēķinu ķēde lielākoties sakrita ar gala saņēmēju vai pārdevēju. Tas norāda gan uz pieņemto sankciju iedarbīgumu, gan arī uz Krievijas un tās patērētāju akūto nepieciešamību iegūt vai pārdot aizliegtās preces.

Proti, lai apietu noteiktās sankcijas, preces, piemēram, tiek piegādātas uz Kazahstānu vai Serbiju, taču īstenais gala saņēmējs atrodas Krievijā, vai arī izejmateriāli tiek iepirkti, piemēram, no Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Bulgārijas vai Tadžikistānas, bet to patiesā izcelsme ir Krievija, turklāt preces, iespējams, vēl vestas tranzītā caur Baltkrieviju vai citām valstīm.

“Neseno sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju noteikšanas mērķis ir ne tikai nosodīt ar vārdiem, bet arī ar konkrētām darbībām mazināt Krievijas spējas vest šo noziedzīgo karu, liedzot tai piekļuvi gan finanšu resursiem, gan kara vešanai un finansēšanai nepieciešamajām precēm, pakalpojumiem un tehnoloģijām. Tāpēc mēģinājumi apiet ES noteiktās sankcijas ir ne tikai krimināli sodāmi, bet arī sniedz atbalstu Krievijas pastrādātajiem noziegumiem pret Ukrainas tautu un valsti,” saka bankas "Citadele" valdes loceklis atbilstības jautājumos.Uldis Upenieks.

Bankas ieskatā viena no labākajām metodēm, kā novērst nejauša atbalsta sniegšanu Krievijas agresijai vai Lukašenko režīmam, ir savu sadarbības partneru un visas piegādes ķēdes pilnvērtīga iepazīšana. Būtu jāpārliecinās, vai sadarbības partneris nav tikai aizsegkompānija, piemēram, slēpjot patiesos īpašniekus, ražotājus vai iepircējus aiz ārzonu kompānijām jeb ofšoriem vai citām sarežģītām īpašumtiesību vai piegādes ķēdēm. It īpaši tas uzskatāmi redzams gadījumos, kad starpnieki vai pat tikai viens starpnieks tiek izmantots bez acīmredzamas biznesa vajadzības, un tas patiesībā var norādīt uz pēdu jaukšanu.

Šādas un tamlīdzīgas shēmas apdraud leģitīmu uzņēmējdarbību, jo arī neapzināta iesaistīšanās sankciju apiešanas shēmās var radīt nopietnus sarežģījumus, uzsver bankā. Piemēram, samaksa par uzņēmēja jau piegādāto preci tiek iesaldēta, ja tiek konstatēts, ka patiesais gala saņēmējs ir pakļauts sankcijām.

Bankas var pārtraukt sadarbību ar jebkuru klientu, ja pastāv aizdomas, ka tas ir iesaistīts sankciju pārkāpumos vai apiešanā. Tāpat arī bankām ir pienākums par visiem šādiem konstatētajiem gadījumiem ziņot atbildīgajām institūcijām, kā arī iesaldēt sankcionēto personu finanšu līdzekļus jebkurā aizliegtu darījumu ķēdes posmā.

Sankciju risku novēršanas pasākumu ietvaros un līdzās jau aprīlī pieņemtajam lēmumam apturēt juridisko personu maksājumus ar Krieviju un Baltkrieviju "Citadele" 20. augustā apturēja arī fizisko personu maksājumus ar Krieviju un Baltkrieviju. Proti, tika novērota drudžaina finanšu līdzekļu pārvešana no Krievijas, kur banka katru maksājumu manuāli pārbaudīja, lai novērstu sankciju un citu pārkāpumu riskus.

“Atgādinām, ka attiecībā pret Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuriem nav derīgas uzturēšanās atļaujas, saskaņā ar ES regulējumu tiek piemēroti arī papildus kontroles pasākumi, tostarp, limiti maksimālajam kontu atlikumam vienā kredītiestādē un darbībām ar finanšu instrumentiem,” papildina Upenieks.

Banka aicina uzņēmējus būt vērīgiem un, it īpaši, ja to darbība ir saistīta ar sankcijām pakļautu nozari, veikt nepieciešamos soļus sankciju ievērošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.