Ekonomisti: apstrādes rūpniecībā gaidāms sarežģītākais brīdis kopš finanšu krīzes
Foto: LETA

2019. gada augustā, salīdzinot ar 2018. gada augustu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma pieaugums bija apstrādes rūpniecībā – par 0,4% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 8,9%, bet kritums – ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 8,3%. Ekonomisti norāda, ka apstrādes rūpniecībā tas bijis lēnākais pieauguma temps kopš 2016. gada maija un tas liek būt piesardzīgiem par mūsu rūpniecības izaugsmes perspektīvām.

"Kokapstrāde un pārtikas produktu ražošana, divas lielākās apstrādes rūpniecības nozares, augustā ir piedzīvojušas izlaides apjomu samazinājumu. Kokapstrādes neveiksmes ir saistāmas ar ārējā pieprasījuma vājināšanos un jauno pasūtījumu skaita samazināšanos, 2019. astoņos mēnešos gadā nozare vēl notur pozitīvu izaugsmi. Tomēr pārtikas ražošanā apjomi saruka. Īslaicīgais negatīvi ietekmējošais faktors ir bijis cūku mēris, kura plosīšanās rezultātā ievērojami samazinājies cūku skaits," skaidro "Swedbank" ekonomiste Laimdota Komare.

Latvijas ekonomikā arvien vairāk ir jūtama pasaules ekonomikas bremzēšanās, un pēdējo mēnešu rūpniecības rādītāji liek domāt, ka tuvākā gada laikā Latvijas apstrādes rūpniecībā gaidāms, iespējams, sarežģītākais brīdis kopš finanšu krīzes. Lēnā izaugsme rūpniecībā šobrīd daļēji ir saistīta ar koksnes cenu kritumu un tā ietekmi uz kokapstrādi, taču liela nozīme ir arī kopējam ekonomiskajam fonam pasaulē un it īpaši Eiropā, jo līdzīgu izaugsmes tempu bremzēšanās rūpniecībā šobrīd vērojama arī Lietuvā un Igaunijā, norāda bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Finanšu ministrijā teic, ka arī pašā ES kopumā ražošanas apjomi rūpniecībā uzrāda lejupejošu dinamiku un apstrādes rūpniecības ražošanas apjomi ir kritušies jau kopš šā gada aprīļa. Īpaši nelabvēlīga situācija ir eirozonas lielākajā valstī Vācijā, kur apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi pēdējos mēnešos samazinājušies jau 5% apmērā. Tāpat ražošanas apjomi krītas arī Francijā, Nīderlandē, Austrijā, Lielbritānijā.

"Par to, ka recesijas draudi pieaug, jau vairākus mēnešus signalizē finanšu tirgi – krīt gan procentu likmju kopējais līmenis, gan attiecība starp īstermiņa un ilgtermiņa likmēm. Tagad parādās nopietni nepatīkami signāli arī no "reālās" ekonomikas. Latvijas rūpniecības noskaņojuma indekss joprojām ir nesatricināms, kāds tas ir bijis vairākus gadus. Tas ir virs vēsturiski vidējā līmeņa, kaut kopš gada sākuma ir nedaudz samazinājies. Pēc latviešu standartiem mērot, tas ir optimisms, viss notiek vairāk vai mazāk "normāli"," rezumē bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Source

DELFI Bizness

Tags

Luminor Inovācijas Pakalpojumu nozare Metālapstrāde Kokrūpniecība Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Citadele Eiropas Komisija Swedbank
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form