ES tiešmaksājumi lauksaimniekiem jāpalielina straujāk, uzsver deputāti
Foto: F64

Zemkopības ministrija (ZM) un Saeimas Eiropas lietu komisija vienosies par kopīgu stratēģiju, lai sadarbībā arī ar Latvijas pārstāvjiem Eiropas institūcijās panāktu atbalstu Eiropas Savienības (ES) tiešo lauksaimniecības maksājumu izlīdzināšanai, portālam "Delfi" pavēstīja Saeimas Preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne norāda – lai arī 2013. gadā panākta vienošanās par tiešo maksājumu līmeņu līdzināšanu, joprojām nav nodrošināta vienlīdzīga atbalsta sadale starp ES dalībvalstīm, un Latvijas lauksaimnieki aizvien – 13 gadus pēc iestāšanās ES – saņem vienus no zemākajiem tiešajiem maksājumiem par hektāru.

Jau iepriekš reformas lobēšanā ZM, Eiropas lietu komisija un Latvijas eiroparlamentārieši cieši sadarbojās, un arī tagad – diskusijā par Kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2020. gada – tiks izmantota šī pati stratēģija, sola Čigāne.

Eiropas lietu komisija piektdien apstiprināja Latvijas nacionālo pozīciju par ES Kopējo lauksaimniecības politiku pēc 2020. gada.

"Latvija, tāpat kā citas ES valstis, kuras tiešajos maksājumos saņem mazāk nekā ES vidēji, konsekventi uzsver, ka virzībai uz vidējo rādītāju jānotiek straujāk," uzsvēra zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Nosakot tiešo maksājumu apmēru pēc 2020. gada, būtu jāizmanto aktualizēta informācija par lauksaimniecības zemes platību, jo 2009. gada dati, kas aprēķinos izmantoti līdz šim, ir novecojuši, uzsvērts Latvijas nostājā. Jaunajā plānošanas periodā ir jānoslēdz tiešo maksājumu izlīdzināšanas process, garantējot taisnīgus, godīgus un vienlīdzīgus konkurences apstākļus visiem ES lauksaimniekiem, tostarp Latvijas lauksaimniekiem nodrošinot vidējo ES tiešo maksājumu līmeni.

Čigāne vērsa uzmanību arī uz Eiropas Vides aģentūras pētījumu par klimata pārmaiņām, to ietekmi un sekām Eiropā 2016. gadā – tajā secināts, ka Latvijai klimata pārmaiņu rezultātā būs tostarp lielāks graudaugu ražu pieaugums un mežu potenciāls. Mums jāprot to gudri izmantot, uzsvēra komisijas priekšsēdētāja.

ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē 6. martā ministri apspriedīs Kopējās lauksaimniecības politikas nākotni. Plānots, ka Eiropas Komisija 2017. gada otrajā pusē nāks klajā ar politikas piedāvājumiem Kopējai lauksaimniecības politikai pēc 2020. gada.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Eiropas Komisija Eiropas Savienība Lauksaimniecība Saeima Zemkopības ministrija Tiešmaksājumi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form