Otrajā vilnī pieaudzis vīrusa uzplaiksnījumu skaits konkrētos uzņēmumos
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvijas rūpniecība šobrīd lielā mērā ir atkopusies no Covid-19 sākotnējā šoka, tomēr spēcīga izaugsme pagaidām vēl neseko. Šā gada augustā, salīdzinot ar pērnā gada augustu, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 1,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kritums bija arī elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 11,7%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kāpums par 1,8%. Kopējā rūpniecības produkcijas izlaide samazinājās par 3%. Ekonomistu ieskatā, lai arī nav lielu bažu par septembra skaitļiem, tomēr piesardzību raisa jaunu inficēšanās gadījumu skaita pieaugums gan Latvijā, gan arī tirdzniecības partnervalstīs. Turklāt pirmajā vilnī inficēšanās incidents Latvijā notika tikai vienā ražošanas uzņēmumā, bet dažu pēdējo nedēļu laikā šādi gadījumi ir bijuši vismaz trīs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Augustā apstrādes rūpniecību ietekmēja uzņēmumu sadarbības partneru un darbinieku atvaļinājumi (jūlijā un augustā), kad tika apstādināts ražošanas process rūpnīcās un tā atsākšana noritēja lēnāk nekā pirms gada. Taču septembrī kopējais veikums varētu atkal kļūt pozitīvs. Uz to norāda noskaņojuma uzlabošanās septembrī līdz -3,2 un augustā aizturētā izlaides izpilde, kas sniegs papildu impulsu," norāda "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

Runājot par galvenajām Latvijas rūpniecības nozarēm, bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš teic, ka mēneša laikā aina nav daudz mainījusies. Lielāko pozitīvo ietekmi uz rūpniecību rada kokapstrāde (+6,9% gada griezumā), pārtika spēlē tai ierasto ražošanas stabilizētāja lomu (-0,8%), savukārt inženierijas nozarēs (metālapstrāde, mašīnbūve un elektronika) aina ir krasi atšķirīga dažādos sektoros, bet kopumā labvēlīga uz kopējā fona. Vēl nav pieejama pilna aina par apstrādes rūpniecības 3. ceturkšņa datiem, taču nav lielu bažu par septembra skaitļiem – ja būtu notikusi kāda liela ķibele, par to jau būtu zināms.

"Tirdzniecības partnervalstu ražotāji arī vēl ir optimistiski. Iepirkumu menedžeru aptaujas rāda, ka straujš izlaides un jauno pasūtījumu kāpums palīdzēja eiro zonas apstrādes rūpniecībai septembrī uzrādīt straujāko pieaugumu pēdējo divu gadu laikā. Eiro zonas rūpnieku galvenā lokomotīve bija Latvijas tirdzniecībā svarīgā Vācija, ko uz priekšu dzina straujš pieprasījuma kāpums pēc investīciju precēm, kas sāka jau būtiskāk atgūties no pandēmijas sekām. Arī citā nozīmīgā tirdzniecības galamērķī – Zviedrijā aptaujas liecina par apstrādes rūpniecības izaugsmes sasparošanos. Arī Apvienotajā Karalistē nozares sniegums turpināja iepriecināt, aptaujām liecinot vien par nelielu izaugsmes atslābumu. Pieprasījuma atgūšanos veicina atliktais patēriņš un preču plūsmu virzības atjaunošanās līdz ar ierobežojumu mīkstināšanu iepriekšējos mēnešos," skaidro "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece.

"Taču ir atklāts jautājums, cik noturīgs būs pašreizējais pieprasījums rūpniecībā. Salīdzinājumā ar gada sākumu bezdarbs visā pasaulē ir pieaudzis, un mājsaimniecību ienākumu kritumu ne visur ir kompensējis valsts atbalsts. Papildus tam jaunus riskus izaugsmei rada arī Covid-19 atkārtotā izplatība Eiropā. Tomēr priecē, ka ražotāju noskaņojums gan Latvijā, gan pasaulē turpina uzlaboties, un tādēļ atkārtotu lielu rūpniecības izlaides kritumu, visticamāk, neredzēsim. Drīzāk turpmākajos mēnešos Latvijas rūpniecības rādītāji turpinās svārstīsies ap nulli, un pie noturīgākas izaugsmes nozare, visticamāk, atgriezīsies tikai nākamgad," vērtē bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

"Līdzīgi kā kopējā ekonomikā, arī apstrādes rūpniecības perspektīvas ir neskaidras. Epidēmija būtiski ietekmē pasaules un Latvijas ekonomikas, bet tās ietekmes amplitūda joprojām ir grūti nosakāma. Lai arī turpmākajos mēnešos arvien vairāk nozarēs atgriezīsies izaugsme, tomēr apstrādes rūpniecības izaugsmi turpinās ierobežot ārējais pieprasījums," piebilst Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Luminor Koronavīruss Covid-19 Apstrādes rūpniecība Centrālās statistikas pārvalde Citadele DNB Eiro (valūta) Ekonomikas ministrija SEB Swedbank
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form