Sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju atgriezušas koksnes cenas pagājušā gada augstākajā punktā
Foto: LETA

Šī gada pirmajā ceturksnī koksnes cena Latvijā atgriezusies 2021. gada vasaras līmenī, kad priedes un egles cenas jau bija sasniegušas vēsturiski augstāko punktu, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" apkopotā informācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmajā ceturksnī skujukoku zāģbaļķu cena palielinājusies par 21 eiro kubikmetrā, salīdzinot ar 2021.gada ceturto ceturksni. Cenu kāpums novērojams arī bērza koksnei, lai arī gada pirmais ceturksnis nav tās sezona. Straujais kāpums cieši saistīts ar karu Ukrainā un sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju.

Izsoļu platformas pārstāvji informē, ka, neskatoties uz to, ka apaļkoku iepirkumu cenas pirmā ceturkšņa otrajā pusē bija zemākas nekā faktiskā cirsmas vērtība, koksne tika pārdota par prognozēto cenu, kas ir izsoles priekšrocība, un tādēļ mežu īpašnieki Latvijā bija ieguvēji. "E-silva" eksperti secina, ka koksnes izstrādātāju un pārstrādātāju rīcība norāda uz to, ka cenas kritums šobrīd netiek gaidīts, tomēr jebkādas prognozes izteikt ir pāragri, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās neprognozējamību.

Skujkoku apaļkoku cenas atgriešanās 2021.gada vasaras līmenī, un paaugstināšanās 2022.gada pirmajā ceturksnī galvenokārt skaidrojama ar papīrmalkas un malkas cenas paaugstināšanos celulozes un enerģētiskās koksnes pieprasījuma pieauguma dēļ, norāda "E-silva" pārstāvji. Līdz ar to kāpa arī tievā egles un priedes zāģbaļķa cena. Cenu kāpums apaļkokiem bija saistīts arī ar sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju, Eiropas Savienības (ES) un citu valstu lēmumu vairs neiegādāties Krievijas un Baltkrievijas koksnes produktus. Baltkrievija un Krievija ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.

Lai gan skujukoku resnais zāģbaļķis nebija sasniedzis pērnās vasaras sākuma cenu, to kompensēja sīkbaļķa, papīrmalkas un malkas cenas, kas bija augstākas par cenām 2021.gada vasaras sākumā. Vidējā cena skujkoku apaļkokiem līdz ar to bija gandrīz tāda pati, kā pagājušā gada augstākajā punktā, norāda "E-silva" pārstāvji.

Šī gada sākumā būtisks cenu kāpums bija vērojams tievo zāģbaļku segmentā - tievā priedes zāģbaļķa cena sasniedza 68 eiro kubikmetrā, kas, salīdzinot ar 2021.gada beigām, bija par 31% vairāk, bet tievā egles zāģbaļķa cena bija gandrīz 67 eiro kubikmetrā, kas ir par 22% vairāk.

Šogad martā, salīdzinot ar februāri, cenu kāpums bija vērojams gan egles, gan priedes sortimentiem. Resno priedes zāģbaļķu cena paaugstinājās no 111 eiro kubikmetrā līdz 124 eiro kubikmetrā, kas veidoja kāpumu par gandrīz 11%. Iemesls šādam pieaugumam bija nemainīgais pieprasījums pēc koksnes produktiem un apgrūtinātā koksnes izejmateriālu piegāde ģeopolitiskās situācijas dēļ, skaidro izsoļu sistēmas pārstāvji.

"E-silva" atzīmē, ka gada pirmajā ceturksnī bērzu finierkluču cena strauji pieauga līdz pat 123 eiro kubikmetrā Latvijas teritorijā. Arī salīdzinot šī gada martu ar februāri, bērza finierklučiem auga cena, kas esot visnotaļ netipiski pavasara mēnešiem. Bērza koksnes transportēšana ir ērtāka gada aukstajā sezonā, savukārt sulu laikā bērza zāģbaļķi ir smagi un bieži straujāk bojājas. Iemesls šādam kāpumam bija gan karš Ukrainā un ar to saistītās sankcijas pret agresorvalstīm, gan iekšējās prognozes par cenu kāpumu kokmateriāliem tuvākajā nākotnē, uzskata izsoļu organizatori.

Gada sākumā bērza papīrmalkas cena turpināja kāpumu un marta beigās jau bija pakāpusies līdz 68 eiro kubikmetrā, kas ir pieaugums par 17%, salīdzinot ar gada sākumu.

"E-silva" ir meža izsoļu platforma, kas darbojas kā nozari vienojoša meža pārdošanas sistēma, kurā mežizstrādes uzņēmumi, vietējie un ārvalstu investori, sacenšas par iespēju iegādāties koku ciršanas tiesības un meža īpašumus Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.