Foto: LETA

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ceturtdien pēc plašām diskusijām konceptuāli atbalstīja jauna nodokļa ieviešanu lielāku algu saņēmējiem, portāls "Delfi" uzzināja komisijas sēdē.

Solidaritātes nodokļa likuma projekts paredz, ka no 2016. gada personas, kuru atalgojums pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas "griestus" - šogad tie ir 48,6 tūkstoši eiro gadā jeb aptuveni 4000 eiro mēnesī, - maksās jauno nodokli.

Budžeta komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (V) atzina - ja šis nodoklis tiek noraidīts, neparedzot alternatīvas, nākamā gada budžeta nebūs vispār.

"Ir vai nu jāatbalsta nodokļa ieviešana, vai arī jāmeklē līdzvērtīga alternatīva aptuveni 40 miljonu eiro apmērā," viņš uzsvēra. Šadurska ieskatā vienīgā alternatīva šim nodoklim būtu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes celšana.

Vienlaikus viņš pauda cerību, ka solidaritātes nodoklis būs terminēts pasākums, virzoties uz progresīvu nodokļu sistēmu.

"Latvijā ir pārāk maz uzņēmumu, kas spēj maksāt lielas algas," teica Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Turklāt šis nodoklis esot parādījies negaidīti, pretēji visam iepriekš solītajam.

"Pašiem produktīvākajiem uzņēmumiem mēs plānojam noņemt attīstībai 40 miljonus eiro," viņš sacīja.

Pēc Endziņa teiktā, uzņēmēji piedāvājuši vairākas solidaritātes nodokļa alternatīvas, savukārt Šadurskis šo piedāvājumu kritizēja, norādot, ka LTRK ar trīs miljonu piedāvājumu cenšas aizstāt 40 miljonu ieņēmumus.

Ieviešot šo nodokli, iecerēts mazināt darbaspēka nodokļu regresivitāti, jo līdz šim ieviestās nodokļu izmaiņas attiecībā uz darba ņēmējiem vienādi skārušas pilnīgi visus nodarbinātos.

Paredzēts, ka solidaritātes nodokļa likme būs līdzvērtīga valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) - pašlaik vispārējā gadījumā kopējā likme ir 34,09%, no kuras 23,59% maksā darba devējs, bet 10,5% - darba ņēmējs.

"Jaunais nodoklis novērstu tādu nevienlīdzību, ka minimālās algas saņēmējam ir teju tāds pats nodokļu slogs (procentos) kā personai, kuras ienākumi no darba algas ir vairāk kā 120 tūkstoši eiro gadā," iepriekš norādīja Finanšu ministrijā (FM).

Saskaņā ar FM aplēsēm jaunais nodoklis būs jāmaksā vien aptuveni 4,7 tūkstošiem no visiem 0,8 miljoniem strādājošo.

Ieviešot solidaritātes nodokli, nākamā gada budžetā plānots gūt papildu ieņēmumus 40,9 miljonu eiro apmērā.

Solidaritātes nodokli personām, kuru iemaksu objekta apmērs ir pārsniedzis VSAOI maksimālo apmēru, vienu reizi mēnesī aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Faktiski samaksāto nodokli no 2016. gada janvāra līdz jūnijam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra budžetā ieskatīs līdz nākamā gada 15. oktobrim, bet pēc tam - katrā mēnesī samaksātais nodoklis tiks pārskaitīts līdz pārskata mēnesim sekojošā trešā mēneša 15. datumam.

Jau vēstīts, ka pret jauno nodokli aktīvi iebilst darba devēji un uzņēmēji, norādot, ka tas ir pretrunā ar parakstītajām stratēģijām, kā arī "iznīcina jebkādu vēlmi radīt Latvijā augstas pievienotās vērtības darba vietas ar vidēju un augstu atalgojumu".

Solidaritātes nodokļa likums stāsies spēkā 2016. gada 1. janvārī. Tas ir viens no nākamā gada budžetu pavadošajiem likumprojektiem un tiks skatīts steidzamības kārtā - divos lasījumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!