Cigarešu un dažādu smēķēšanas ierīču pamēģināšana pusaudžu vecumā var šķist tikai kā šim vecumposmam raksturīga eksperimentēšana. Tomēr, kā liecina pētījumi, lielākā daļa no tiem cilvēkiem, kuri ikdienā smēķē, to uzsākuši jau pusaudžu vecumā. Tieši tāpēc ir tik svarīgi sagatavoties un ieplānot sarunu ar pusaudzi par šo tēmu, vēlams – pirms pirmās smēķēšanas pieredzes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā to pareizāk darīt, informatīvajā materiālā vecākiem "Pusaudzis. Alkohols. Smēķēšana. Padomi vecākiem, kā par to runāt" rekomendē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.

Lai gan šķiet, ka pusaudzis nepiekrīt visam, ko pieaugušie saka, tomēr vecāku ietekme šajā vecuma posmā joprojām ir ļoti spēcīga. Pasaule mainās un tabakas industrija līdz ar to. "Smēķēšana" vairs neattiecas tikai uz tradicionālajām cigaretēm vien, bet šo smēķēšanas produktu klāsts ir strauji un būtiski paplašinājies.

Smēķēšanas tendenču maiņa rada jaunus izaicinājumus – dažādas elektroniskās smēķēšanas ierīces tiek plaši lietotas jauniešu vidū, izplatoties dažādiem mītiem par tām, vienlaikus, trūkstot vēl pierādījumiem balstītas informācijas par to smēķēšanas ilgtermiņa ietekmi uz veselību. Līdz ar šīm smēķēšanas alternatīvām kļūst arvien grūtāk pamanīt, ka pusaudzis smēķē, jo nereti elektroniskās smēķēšanas ierīces, piemēram, e-cigaretes, izskatās pēc zibatmiņas jeb USB datu nesēja vai pildspalvas, tādējādi neradot asociācijas ar tradicionālajām cigaretēm. Tāpat šo elektronisko smēķēšanas ierīču lietošanu grūti sajust ar ožu.

Kāpēc pusaudzis sāk smēķēt


Pusaudzis smēķēšanu var uzsākt dažādu iemeslu dēļ, kā piemēram:

 • dumpojoties pret ierasto kārtību, vecākiem;
 • vēloties piederēt konkrētai vienaudžu grupai, apkārtējo spiediens;
 • cenšoties samazināt ķermeņa svaru;
 • apliecinot savu neatkarību un kontroli pār savu dzīvi;
 • domājot, ka visi citi smēķē, nevēloties atšķirties no pārējiem;
 • sekojot tabakas industrijas jaunumiem, piemēram, vēloties pamēģināt e-cigaretes ar dažādām kārdinošām garšām – šokolādi, mango vai piparmētrām.

Protams, vecāku piemērs un loma pusaudža smēķēšanas uzsākšanā ir ļoti nozīmīga. Šo potenciālo smēķēšanas uzsākšanas iemeslu apzināšana var palīdzēt izprast pusaudzi un tās
cīņas, ar kurām viņam jāsastopas pieaugot, integrējot šo informāciju sarunā.

Vecāku piemēra nozīmība

Iespējamība, ka pusaudzis smēķēs, ir daudz augstāka, ja smēķē viņa vecāki. Šis, no pētījumu rezultātiem izrietošais fakts, norāda uz mūsu, vecāku, piemēra būtisko ietekmi uz pusaudža lēmumu attiecībā uz smēķēšanu. Ja neņem vērā visus citus iemeslus, kāpēc pārtraukt smēķēt, ja esi smēķētājs, iespējams, ka tieši šis, pamudinās tevi pieņemt lēmumu par tās atmešanu. Ja tev ir nepieciešams speciālista padoms šajā situācijā, speciālisti aicina vērsties pie sava ģimenes
ārsta, ārsta – narkologa vai izmantot iespēju anonīmai konsultācijai pa tālruni, zvanot uz
SPKC tālruni smēķēšanas atmešanai 67037333.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bet, ja tomēr smēķēšanas atmešanai vēl nepieciešams laiks, pārdomā savus smēķēšanas paradumus, uzvedību un attieksmi, pievēršot uzmanību sekojošiem ieteikumiem:

 • nesmēķē automašīnā, dzīvesvietā un bērnu priekšā, kā arī neļauj draugiem vai tuviniekiem to darīt bērna klātbūtnē, vienlaikus, tādējādi pasargājot bērnu no pasīvās smēķēšanas negatīvās ietekmes;
 • neatstāj cigaretes vai citas smēķēšanas ierīces bērnam redzamā un sasniedzamā vietā;
 • skaidro bērnam, ka vēlies smēķēšanu atmest un, cik grūti tev to ir izdarīt, to patiešām cenšoties paveikt.

Protams, ja kāds vai abi no vecākiem smēķē, ir daudz grūtāk runāt par šo jautājumu. Šādā situācijā esi atklāts, paužot neapmierinātību ar šo atkarību un stāstot, kādas negatīvas sekas (uz veselību, pašsajūtu, u. tml.) tu piedzīvo. Piemēram: "Ja es varētu sākt savu dzīvi otrreiz, es nebūtu uzsācis smēķēšanu. Atmest smēķēšanu ir ļoti, ļoti grūti, un es nevēlos, lai tev būtu šim procesam jāiziet cauri. Turklāt, tagad es zinu, ko smēķēšana patiešām nodara manai veselībai."

Kā un vai saruna ar pusaudzi par smēķēšanu atšķiras no sarunas par alkoholu


Pamatprincipi noteikti saglabājas tie paši, proti:

 • skaidri paud savu noraidošo attieksmi pret smēķēšanu un tās aizliegumu;
 • sāc runāt par šiem jautājumiem jau no agras bērnības, protams, attiecīgajam vecuma posmam atbilstošā valodā, negaidot, kad pusaudzis jau sāk saskarties ar situācijām, kurās jāpieņem drosmīgi lēmumi;
 • jau no agrīnas bērnības ieguldi laiku un enerģiju, lai izveidotu ciešas un uz uzticību balstītas savstarpējās attiecības ar bērnu;
 • ieplāno, ka nāksies par šiem jautājumiem runāt ne reizi vien, bērnam pieaugot un mainoties viņa attieksmei, zināšanu līmenim un apkārtējās vides ietekmei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērna veselība Pusaudzis Slimību profilakses un kontroles centrs Smēķēšana
0
Skolēns
0
Smēķēšanas atmešana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form