Efektīvāk par kliegšanu – frāzes bērna uzvedības koriģēšanai
Foto: Shutterstock

Bērni bieži vien ar savu uzvedību mēdz sadusmot vecākus. Tādās situācijās pieaugušie nereti arī neiztur un pāriet uz kliegšanu kā komunikācijas veidu. Tomēr kliegt par bērna slikto uzvedību nav vērts. Daudz efektīvāk būs lietot frāzes, kas mudina bērnu uzvesties vispārpieņemto normu robežās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Seko līdzi, kādā tonī tu sarunājies ar bērnu, īpaši brīžos, kad viņa emocijas jau tā ir sakāpinātas. Zemāk iepazīsties ar 11 frāžu špikeri, ko piedāvā speciālisti portālā "Vospitaj".

Es zinu, ka tu vari izdarīt labāk

Ir svarīgi bērnam pavēstīt: tu esi pārliecināts, ka viņš var uzvesties labāk un izdarīt visu, kā pieklājas.

Es ļoti lepojos ar tevi (kad bērnam kaut kas izdodas un viņš ir pārāk stipri satraucies)

Lai bērns zina, ka esi apmierināts ar viņa sasniegumiem un, kas ir pats galvenais, – pieliktajiem pūliņiem, pat ja kaut kas neizdodas tā, kā gribētos. Šādā veidā tu bērnu mudini nākamreiz kaut ko paveikt labāk.

Vienmēr saki patiesību/nekad nemelo

Daudzi bērni melo, jo baidās no vecāku dusmām, vai arī tāpēc, ka nespēj atšķirt fantāziju no realitātes. Tātad, – tev bērns ir jāapbalvo tad, kad viņš runā patiesību. Piemēram, jāpaslavē par drosmi.

Ja tu nomierināsies, mēs izdomāsim risinājumu

Dažreiz bērni raud, šādā veidā no pieaugušajiem pieprasot savu kaprīžu apmierināšanu, bet tu nevēlies iet viņa pavadā, tā rezultātā bērnam sākas histērija. Šajā gadījumā ir svarīgi nepiekāpties. Palīdzi bērnam nomierināties un atrodi alternatīvu.

Pamēģini vēlreiz

Ja bērni ir izdarījuši kaut ko nepareizi, tā vietā, lai vērstu uzmanību uz kļūdām, labāk sniedz iespēju pamēģināt vēlreiz.

Es tevi mīlu

Šie burvju vārdi uzlabo garastāvokli, pašsajūtu un noskaņo uz daudz pozitīvāku skatījumu.

Tu saproti, ka vajadzēja...? Tu to izdarīji?

Nerāj bērnus par to, ka viņi kaut ko nav paveikuši. Vienkārši atgādini viņiem par šiem pienākumiem un sniedz iespēju tos izpildīt.

Tu pieļāvi kļūdu, toties tagad vari izdarīt secinājumus

"Es taču teicu!", – ar šādu frāzi tu tikai bērnu no sevis atgrūdīsi. Kļūdīties ir normāli, galvenais ir prast no katras neveiksmes gūt kādu mācībstundu.

Ja vajadzēs, es obligāti tev palīdzēšu

Tu vienmēr esi blakus – gatavs atbalstīt, pateikt priekšā, palīdzēt. Kas gan vēl bērnam nepieciešams, lai gūtu pārliecību par saviem spēkiem un būtu laimīgs?!

Es tev ticu un zinu, ka tu to izdarīsi

Vēl viena "burvju tabletīte" pārliecības par sevi gūšanai. Turklāt šī frāze pamudinās bērnu pielikt visus savus pūliņus, lai sasniegtu izvēlēto mērķi.

Es zinu, ka tu tā nevēlējies darīt

Ar šādiem vārdiem tu liec noprast, ka bērnam turpmāk tā nevajadzētu rīkoties, bet vēl – parādi savu uzticēšanos viņam.

Atceries, – ir svarīgi bērniem pievērst uzmanību ne tikai tad, kad viņi dara kaut ko sliktu, bet arī tajās reizēs, kad uzvedas labi. Pastiprini pozitīvo uzvedību, pastāstot bērnam, cik stipri viņu mīli, kā lepojies ar viņu un tici.

Savukārt turpinājumā atradīsi portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā bez kliegšanas disciplinēt bērnu, kādus burvju vārdiņus izvēlēties, lai bērns tevi klausītu un jūs abi vienlaikus būtu labi sabiedrotie, kuri nekašķējas.

Tags

Bērni Bērnu audzināšana Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form