Kas grauj bērna pašvērtību
Foto: Shutterstock

Vairums problēmu un kompleksu rodas tieši bērnībā, un tie var "vilkties" līdzi arī pieaugušo dzīvē, tā uzskata psihologi. Šaubas par savu personību, neprasme veidot attiecības un pastāvīgas bailes – tās ir bērna zemās pašapziņas sekas. Nepārliecība par sevi bieži vien veidojas tieši vecāku rīcības vai pateiktu vārdu dēļ, tāpēc ir svarīgi zināt, kā audzināt veiksmīgu un laimīgu cilvēku.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portālā "Vospitaj" psihologi mudina uzzināt, kas var graut tava bērna pašapziņu, un attiecīgi atstāt paliekošas pēdas viņa turpmākajā dzīvē.

Jau sen ir pamanīts, ka augstāko panākumu punktu sasniedz cilvēki, kuri bērnībā ticējuši sev, saņēmuši pieaugušo atbalstu. Viņi pārliecinošāk staigā pa dzīvi, neieciklējoties uz grūtībām. Tik augsta pašapziņa lielā mērā ir viņu vecāku nopelns, jo viņi ir pielikuši visas pūles, lai izveidotu sevi cienošu personību.

Kas var ietekmēt bērna pašapziņu


Visi bērni piedzimst ar nevainojamu pašapziņu. Pamazām augot, ģimenes lokā viņi pieņem pieaugušo paradumus un attieksmi pret lietām, ieklausās viņu vārdos. Vecāki ir tie, kas liek pamatus panākumiem, palīdz veidot pozitīvu domāšanu un pareizu attieksmi pret dzīvi.

Pat zīdaiņa vecumā vecāki ietekmē bērna pašapziņas veidošanos. Līdz divu gadu vecumam viņi ieaudzina pozitīvu skatu uz apkārtējo pasauli, atbalsta bērna centienus kļūt patstāvīgam. Bērnudārzā jau noris daudz dziļāks socializācijas process, kas aktīvi turpinās skolā.

  • Kā bērnā ieaudzināt patstāvību pēc Montesori metodes, lasi te.


Pieaugušie ar savu audzināšanu ietekmē gan bērna raksturu, gan personību. Daudz kas ir atkarīgs no brīvības un stingrības pakāpes, uzticēšanās starp dažādām paaudzēm, kontroles līmeņa pār bērna rīcību. Pusaudžu vecumā pašapziņu ietekmē attiecības ar vienaudžiem un skolotājiem.

Pašapziņas faktori

Pēc psihologu domām, pašapziņa veidojas dažādu faktoru ietekmē. Tos zinot, pieaugušie var daudz uzmanīgāk attiekties pret bērnu, nemanāmi atbalstīt un novirzīt vēlamajā virzienā.

Audzināšanas stils

Ja vecāki ir noskaņoti būt stingri, pilnībā kontrolējot katru bērna soli, viņš pārstās izrādīt iniciatīvu. Lai nesarūgtinātu pieaugušos, viņš nedarīs neko, baidoties kļūdīties un tikt apspriestam sev tuvu cilvēku lokā.

Vecāku pašapziņa

Daži vecāki pastāvīgi atkārto, ka ir neiespējami sasniegt mērķi, viss ir sarežģīti, viss ir slikti. Viņi bērnā "iesēj" negatīvu pasaules uztveri, nepārliecību par saviem spēkiem un talantiem. Vecāki ar zemu pašapziņu, pašiem to negribot, nodod to saviem bērniem, nesniedzot iespēju morāli attīstīties un augt.

Prasme pieņemt bērnu

Galvenais noteikums, ko neievēro daudzi pieaugušie, – mīlēt savus bērnus, neraugoties uz viņa iespējamo slikto rīcību, trūkumiem un vājumu. Vairums vecāku cenšas pārveidot bērnu, uzspiežot pašu nerealizētos sapņus un gaidas. Ir vecāki, kuri bērnos vairo šaubas par to, ka viņus var iemīlēt bez nosacījumiem, vienkārši tāpat. Pieaugušā vecumā viņi savukārt nespēj izveidot pilnvērtīgu ģimeni, piedzīvojot psiholoģiska rakstura kompleksus.

Kas grauj bērna pašvērtību
Foto: Shutterstock

Attieksme pret bērniem

Bērns vienmēr atceras un analizē vecāku teikto. Kritika tiek noglabāta zemapziņā, daudzus gadus iekšēji graujot pārliecību un pašcieņu. Viņam ļoti nepieciešamas biežas uzslavas, pozitīvi vērtējumi, mīlestības izpausmes no vecākiem.

Kā veicināt bērnam augstu pašapziņu: padomi vecākiem


Galvenais nosacījums – vairāk atbalstīt, slavēt, mazāk kritizēt un sodīt bez iemesla. Bērni kļūst aizvainoti, kad viņiem neuzticas, tāpēc biežāk lūdz palīdzību mājas solī, piemēram, nomazgāt traukus, izpildīt kādu "svarīgu" uzdevumu. Tas viņā vairos pārliecību par saviem spēkiem un paaugstinās pašapziņu.

  • Te uzzini, kā pareizi bērns jāslavē.


Pārstāj satraukties, ja bērnam nepadodas kaut kas mācībās vai darot kādu saimniecības darbiņu. No pieaugušo skatpunkta daudzas viņiem šķietami vienkāršas lietas bērniem mēdz padoties visai grūti. Tāpēc iemācies atbalstīt, lai pie mazākās neveiksmes nepieradinātu bērnu pamest iesākto.

Mācies izteikt piezīmes apdomāti, bez aizvainojuma un kritikas. Runā par sevi un savām emocijām, nepieminot bērna spējas: "Esmu satraukts, ka tu nesakārtoji savu istabu", "Es pārdzīvoju, ka tu nevari iemācīties reizināšanas tabulu."

Lai bērns izaugtu ar augstu pašapziņu, nekritizē viņu citu cilvēku klātbūtnē, nesalīdzini viņu ar vienaudžiem. Mācies slavēt par katru viņa panākumu, no vārdu krājuma izslēdz aizvainojošas frāzes. Vecāku atbalsts kļūs par pamatu turpmākajiem panākumiem un pārliecībai par sevi.

Zemāk atradīsi vēl citus "Cālis" arhīva rakstus par to, kā vairot bērna pašapziņu.

Tags

Bērna audzināšana Bērni Ģimene Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form