Manipulācija nav mīlestība jeb nevēlamie darījumi starp vecākiem un pusaudzi
Foto: Shutterstock

"Ja uzkopsi istabu, aizvedīšu tevi uz tirdzniecības centru patusēt ar draugiem" – šis ir mēģinājums ielaisties ar pusaudzi darījumā, noslēgt līgumu: ja tu (to), tad es (šo). Nav jau tā, ka ar tīņiem nekad nevajadzētu ielaisties darījumos, bet tos nedrīkst uzskatīt par emocionālās mīlestības izpausmi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tas, ka aizvedīsi tīni uz tirdzniecības centru, ir maksa par sniegtajiem pakalpojumiem, proti, istabas uzkopšanu, tā ir bartera sistēma, lai pusaudzi piedabūtu uz kaut ko tev vēlamu, – tā nav mīlestības izpausme, savā grāmatā "5 mīlestības valodas pusaudžiem" norāda tās autors Gerijs Čepmens.

Ja savu praktisko palīdzību vienmēr saisti ar kādu tev vēlamu tīņa veikumu, tu manipulē ar viņu. Manipulēšana nekad nav mīlestības izpausme. Mīlestību nevar nopelnīt. Tā ir labprātīgi sniegta dāvana. Padsmitniekus mēs mīlam bez nosacījumiem, atgādina Čepmens. Jā, viņu rīcība mums dažkārt var nepatikt. Tomēr mēs aizvien varam runāt praktiskās palīdzības mīlestības valodā. Patiesībā pusaudzis jutīsies vairāk mīlēts, zinot, ka vecāku mīlestība ir beznosacījumu mīlestība.

Sistēmu "tīņa rīcības (uzvedības, izturēšanās) maiņa, apsolot izdarīt kaut ko viņam vēlamu" sauc par rīcības modeļa pārveidi. Proti, pusaudzi atalgo par vecāku skatījumā labu rīcību, piepildot kādu pusaudža vēlēšanos, vai neīsteno tīnim tīkamo, ja pusaudzis nav rīkojies saskaņā ar vecāku vēlmēm. 20. gadsimta 70. gados šī audzināšanas metode bija populāra, bet, pēc Čepmena domām, tā nav labvēlīgākais veids bērnu audzināšanā un kopumā gandrīz noteikti neder padsmitniekiem.

Grāmatas autors nebūt neapgalvo, ka rīcības modeļa pārveidi nekādā gadījumā nedrīkstētu izmantot kā audzināšanas paņēmienu. Tā var palīdzēt, lai lauztu iesakņojušās īpatnības, ko vecāki uzskata par bezatbildīgu rīcību. Dažkārt piedāvātais atalgojums var izrādīties gana spēcīgs motivētājs, lai pusaudzis mainītu kādu rīcības iezīmi, ko pašam ne prātā nenāktu mainīt. Diemžēl šāds mainītais izturēšanās modelis ne vienmēr kļūst pastāvīgs, bet aizvien ir jāatalgo.

Tomēr Čepmens vēlas brīdināt vecākus: pusaudži dažkārt mēģina manipulēt ar vecāku praktisko palīdzību. Tīnis vēlas, lai tu viņa labā kaut ko izdarītu, un pretī piedāvā īstenot kādu no taviem iepriekš izteiktajiem lūgumiem. 16 gadus vecais Bredlijs teica: "Ja gribu, lai mamma manis dēļ kaut ko paveic, man tik vien kā jāpiesola sakopt istabu. Viņa izdarīs visu, ko gribu". Bredlijs ir iemācījies manipulēt ar māti. Ja māte saprot, ka šo vēlmi pildīs dēla labuma vārdā, viņa šim līgumam var piekrist. Taču tikai tāpēc vien, ka tīnis ir apņēmies iemiesot kādu vecāku vēlmi, viņi nekad nedrīkst būt gatavi viņu skatījumā negudrai rīcībai.

Daži padsmitnieki ir meistarīgi manipulētāji. "Ja tu mani mīli, tu..." ir pusaudža galīgais formulējums. Vecāku vēlmi būt labiem vecākiem tīnis izmanto kā rīku, lai saņemtu viņu piekrišanu savām iegribām. Vislabākā vecāku atbilde būtu šāda: "es tevi pārāk mīlu, lai darītu kaut ko tādu, kas tev kaitē, lai cik ļoti tu pēc tā kārotu." Manipulēšanai nav ne vismazākās saiknes ar mīlestību, toties visciešākās – ar kontrolēšanu. Tā nav laba nostādne vecāku – pusaudžu attiecībās.

Avots: Gerijs Čepmens "5 mīlestības valodas pusaudžiem" (izd. Zvaigzne ABC).

Zemāk atradīsi portāla "Cālis" arhīva rakstu izlasi par pusaudžu audzināšanu un ar to saistītajām problēmām.

Tags

Bērnu audzināšana Mīlestība Pusaudzis Skolēna aktivitātes brīvajā laikā Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form