Bērnu drošībai un vecāku sirdsmieram – kas jāielāgo, gatavojoties vasaras nometnēm
Foto: Shutterstock

Vasaras tuvojas lieliem soļiem un līdz skolēnu lielajām brīvdienām atlikušas vien pāris nedēļas. Gan vecāki, gan bērni arvien naskāk plāno, kā lietderīgi pavadīt šo laiku. Viens no populārākajiem veidiem – tematiskās nometnes, kuru piedāvājumu klāsts ir ļoti plašs. Kā neapjukt nometnes meklējumos un laikus sagatavoties tai, domājot arī par bērna drošību un vecāku sirdsmieru, iesaka apdrošināšanas sabiedrības "Seesam" speciālisti.

Nometnes izvēle

Balstoties uz Valsts Izglītības satura centra informāciju, katru gadu Latvijā tiek pieteikts vidēji ap 1000 vasaras nometnēm, ar kurām iespējams iepazīties portālā "Nometnes.gov.lv". Pirms vēlamās nometnes meklēšanas, vispirms jāatbild uz jautājumu, vai tavs bērns ir gatavs doties uz diennakts nometni. Ja jūti, ka bērns nav gatavs pavadīt nedēļu prom no mājām, ir iespējams plašs klāsts ar dienas nometnēm. Pārdomā un pārrunā arī ar bērnu tēmas, kas šobrīd aktuālas un saistošas, lai pavadītais laiks nometnē būtu ne tikai lietderīgs, bet arī interesants un atbilstošs tavas atvases vecumam.

Psiholoģiskā sagatavotība

Bērni ir ļoti dažādi un neviens cits kā vecāki viņus tik labi nepazīst, tāpēc, domājot par bērna labsajūtu, iesakām nepakļauties sabiedrības spiedienam pieteikt bērnu nometnei, jo "visi tā dara". Ja tavs bērns nevēlas un kategoriski atsakās doties uz nometni, labāk šādā situācijā nogaidīt, kad viņš pats izrādīs interesi. Bērna vēlme un psiholoģiskā gatavība doties uz nometni ir liela daļa no veiksmes stāsta. Ja arī pats jūti satraukumu par gaidāmo notikumu, centies to neizrādīt un priecājies par gaidāmo nometni kopā ar bērnu.

Pirms došanās uz nometni, it īpaši, ja tā ir tava bērna pirmā reize, pārrunā ar viņu nometnes norisi un dažādas situācijas, kuras var notikt nometnes laikā, kā tajās rīkoties. Nometne ir vieta, kur bērns apgūst arī patstāvību un mācās veidot attiecības jaunā kolektīvā ar jauniem draugiem, kas būs noderīgas prasmes arī turpmākajā dzīvē. Ļauj viņam tās iegūt, izvairoties no solījumiem, ka, ja nepatiks, "brauksim tev pakaļ". Tas bērnu jau pirms nometnes noskaņos padoties pie pirmajām grūtībām un, visticamāk, šādu zvanu arī saņemsi.

Formalitātes un drošības jautājumi

Pirms nometnes tās organizatori nosūtīs tev līgumu un nometnes iekšējās kārtības noteikumus. Ja šādus dokumentus nesaņem arī pēc atkārtota lūguma, ir nopietni jāpārdomā, vai izvēlētā nometne būs pareizā izvēle tavam bērnam. Rūpīgi izlasi saņemtos dokumentus pirms parakstīšanas. Tie sniegs atbildes ne tikai par nometnes norisi un saziņu ar bērnu un organizatoriem, bet arī par to, kādas būs bērna, vecāku un organizatoru tiesības un pienākumi.

Īpašu uzmanību, saņemot dokumentus, pievērs arī drošības jautājumiem. Pārliecinies, ka nometnē būs pieejams medicīnas personāls. Tev ir tiesības zināt, kas sniegs ēdināšanas pakalpojumus, vai būs pieejamas dzeramais ūdens, kā arī, vai nometnes tuvumā atrodas ūdenstilpnes un kādas būs bērniem pieejamās atrakcijas. Saindēšanās ar pārtiku vai dzeramo ūdeni, saslimšanas ar infekciju slimībām, traumas sportojot vai atpūšoties, piemēram, lēkājot pa batutu vai peldoties nepazīstamās ūdenstilpnēs – tie ir tikai daži no izplatītākajiem gadījumiem, ar kuriem vecākiem nākas sastapties neprofesionāli sagatavotās nometnēs.

Somas saturs

Tuvojoties nometnes pirmajai dienai, jau laikus sāc pārdomāt un sagatavot sarakstu bērna somas saturam, it īpaši, ja tā ir diennakts nometne. Nereti arī nometnes organizatori tev atsūtīs sarakstu ar nepieciešamo lietu sarakstu. Šajā procesā iesaisti arī pašu bērnu, jo somas pārzināšana atvieglos viņa ikdienu nometnē. Somā noteikti jābūt vairākām kārtām drēbju, kas piemērotas gan vēsākiem vakariem, gan saulainām un karstām dienām. Līdzi dod arī lielu maisiņu, kurā ievietot netīrās drēbes. Nometnē noteikti noderēs vismaz viens pāris apavu ar slēgtiem purngaliem, kas paredzēts sportošanai un ikdienas apavi pastaigām. Vieglai vasaras galvassegai vai cepurei, lai pasargātu no saules stariem, noteikti ir jābūt līdzi.

Papildu riski

Dzīve ir tikpat mainīga, cik kustīgi ir mūsu bērni. Iespējamās situācijas ne vienmēr ir paredzamas, tāpēc pirms došanās uz nometni iesakām veikt nelaimes gadījuma apdrošināšanu atvasei, izvēloties arī papildu risku, kas nodrošina atbalstu arī nometnes laikā. Šī apdrošināšana pasargās ne tikai ģimenes budžetu traumu gadījumā, kas gūtas bērnam sportojot vai atpūšoties, bet segs arī neatgūstamos izdevumus, ja negadījuma dēļ tava atvase tomēr nevarēs doties uz plānoto nometni.

Kā norāda eksperti, Latvijā bērnu traumatisms ir starp augstākajiem Eiropas Savienībā un neskatoties uz to, ka bērnu skaits valstī samazinās, šis rādītājs nemainās. Kopumā Latvijā, balstoties uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas datiem, ik gadu traumu gadījumā palīdzību saņem aptuveni 18 tūkstoši bērnu. Mediķi norāda, ka visbiežāk bērni gūst galvas traumas, tām seko pirkstu, rokas un kāju traumas.

Portāla "Cālis" arhīva krājumos atradīsi gana daudz padomu, kā labāk sagatavoties nometnei un ko darīt, ja bērns prasās mājās. Lūk, rakstus atradīsi zemāk!

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Pregnancy widget logo Pregnancy widget logo
Aprēķināt
Norādi pēdējo mēnešreižu
pirmo dienu
Kļūda!
Lūdzu, norādiet korektu
datumu pagātnē.
Iesaisties sarunā!