Kniebj, kož, sarīko histērijas: kā bērns parāda savu mīlestību vecumā no dzimšanas līdz diviem gadiem
Foto: Shutterstock

Mazajam brīnumiņam tik ļoti ir vajadzīga vecāku klātesamība un viņa mīlestība pret tiem ir absolūti beznosacījuma. Pat ja dažreiz šīs mazuļa izpausmes šķiet, ka itin grūti interpretēt kā mīlestību.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bērnu psiholoģe Nataļja Bogdanova portālā "Parents" skaidro, kā mazulis var izpaust savu mīlestību. Jā, arī kniebšana, mammas raušana aiz matiem un košana ir mīlestības apliecinājums, jo konkrētajā vecuma posmā bērniņš vēl neprot to izdarīt citādi.

No dzimšanas līdz sešu mēnešu vecumam

Pirmos dzīves mēnešus zīdainis ir pilnībā atkarīgs no saviem vecākiem, īpaši mammas, taču nereti tā ir cita persona. Tava pašaizliedzība ir svarīga gan bērna fiziskajai, gan emocionālajai attīstībai, tieši tāpat kā mātes piens, ar kuru mazulis tiek barots kā minimums piecas reizes dienā. Apnicīgi? Nedaudz. Par laimi, tavi pūliņi pilnībā "atmaksāsies", kad mazulis tevi apburs ar savu visburvīgāko pasaulē smaidu. Šis smaids no mazās, bezzobainās mutītes ir labākās zāles pret pēcdzemdību depresiju un pārgurumu. Kāds teiks, ka tas ir parasts reflekss, kuram nav nekādas saistības ar iedzimtu mīlestību?!

Psiholoģe norāda, ka daži bērni jau smaida pirmajās dzīves dienās, un nav svarīgi, ka smaids nav adresēts kādam konkrētam cilvēkam. Mazuļi smaida par dzīvi! Šīm mīmikas izpausmēm ir galvenā loma saiknes veidošanā starp bērnu un māti. Prieka izpausme mazuļa sejā aktivizē noteiktu mātes smadzeņu zonu, izraisot eiforijas sajūtu, palīdzot izturēt stresu un miega trūkumu.

Ko varētu ieteikt jaunajām mammām, kuras "nejūk prātā" savu bērniņu dēļ? Attiecības ar mazuli var veidoties lēnāk, nekā ierasts. Īpaši, ja mamma cieš no pēcdzemdību depresijas. Bet sevi nevajadzētu par to vainot, jo bērns taču mijiedarbojas arī ar citiem cilvēkiem. Par laimi, ne viss ir atkarīgs no mātes. Nenodarbojies ar sevis šaustīšanu – tas nevienam nenāks par labu, parūpējies par sevi, un kad tavs emocionālais stāvoklis normalizēsies, tu sajutīsi degsmi mesties iekšā mātes lomā ar īstu kaisli.

Un kā mazulītis tevi burtiski "aprij" ar savām actiņām zīdīšanas laikā! Viņa acīs saskatāma tāda dievināšana – un tu vienkārši jutīsies kā septītajās debesīs no laimes. Bet kādēļ viņš tik uzmanīgi uz tevi skatās? Viņš visos sīkumos mēģina atcerēties tavas sejas vaibstus. Viņa instinkts saka priekšā, ka mamma ir vissvarīgākais cilvēks viņa dzīvē. Pirmajās dzīves dienās bērns var iepazīt mammas sejas vaibstus, kā arī viņas balsi un smaržu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tu devi viņam dzīvību, tu no visiem bērnam esi vissvarīgākā... Tagad tu viņam esi visa pasaule. Bērna vajadzība būt tuvumā, sajust mātes ķermeņa siltumu, dzirdēt viņas sirdspukstus pirmajos dzīves mēnešos ir ļoti liela. Mazulis pēc barošanas pieglaužas mātes kaklam, atslābst, kļūst ļengans un saldi iemieg viņas rokās. Šie brīži ir tikpat svarīgi tava mazuļa attīstībai kā piens, ar kuru tu viņu baro, uzsver psiholoģe.

Tuvojoties sestajam dzīves mēnesim, bērniņš jau sniedz tev pretim rociņas, lai tu viņu izņemtu no gultiņas un paglāstītu. Tā ir ķermeņa valoda, kura ir saprotama katrai mammai, un tā mazulim palīdz veidot uzticēšanās un drošības sajūtu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bērni Mamma Mazulis Pēcdzemdību depresija Psihoemocionālā veselība Zīdainis
43475461
Mazuļa attīstības posmi
43475461
Mazuļa audzināšana
43475391
Pēcdzemdību periods
43475167
Zīdainis (1-3 mēneši)
43475167
Zīdainis (4-8 mēneši)
43475167
Zīdainis (9-12 mēneši)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form