Rituāli mammai rūpēs par sevi, kas aizņems vien minūti laika
Foto: Shutterstock

Katrai mammai nekad nepatraucēs neliela atelpa. Taču došanās uz spa salonu vai stundām ilga jogošana daudzām sievietēm ir īsta izšķērdība, kurai gluži vienkārši nepietiek laika, un, jā, nereti arī finanses.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izeja ir, portālā "Parents" apgalvo psihologi un pētnieki. Vai tu sev dienā atrastu 60 sekundes laika? Tas ir pilnīgi pietiekami. Pastāv kā minimums deviņi veidi, kā restartēties, uzlabot garastāvokli un papildināt enerģijas rezerves, un tas prasīs vien minūti laika.

Dziļa elpošana 60 sekunžu laikā


Jūti satraukumu, bet nezini, kādēļ? Dažreiz vienkārši nepieciešama pauze un elpas atvilkšana, lai "sazemētos" šeit un tagad.

"Vienkārši apstājies, aizver acis, ar vēderu dziļi ieelpo un izelpo," iesaka jogas un meditācijas instruktore Kellija Smita.

Viņa piedāvā pamēģināt "elpošanu uz 4-7". Ieelpo, kad esi noskaitījusi līdz četri, bet pēc tam uz septiņi – izelpo. "Tas palīdz deaktivizēt simpātisko nervu sistēmu un aktivizēt parasimpātisko nervu sistēmu (atpūta un pārtikas sagremošana). Ilga izelpošana tavam ķermenim liek saprast, ka esi drošībā un pienācis laiks atslābināties," skaidro Smita.

Izstiepšanās


Nav laika, lai nodarbotos ar jogu? Parasta stiepšanās arī var darīt īstus brīnumus. Nostājies tā, lai kājas būtu nedaudz platākas par gurniem. Rokas pie vidukļa, saliktas kopā. Noliecies uz priekšu, un kad sasniegsi pietiekami ērtu zemāko punktu, pamēģini "pakarāties" ar galvu uz leju, kā lupatu lelle, un atslābināties. Šī intravertā poza var nodrošināt maksimālu ķermeņa atslābināšanos.

Kusties


Kustības ir zāles pret visu! Kaut vai pavisam īss treniņš palīdzēs uzlabot garastāvokli un uzlādēt enerģiju visam ķermenim. "Pamēģini minūtīti ātriem soļiem pastaigāt turpat pa mājokli vai izpildi kaut dažus savus iecienītākos deju soļus," iesaka klīniskā psiholoģe Renē Gofa.

Aizdedz aromātisko sveci


Sveces aizdegšana var būt kā nodomu rituāls. Sajūti šo mirkli, – kā aizdedz sveces deglīti. Tā kā vairākos pētījumos atklāta spēcīga saikne starp smaržu un garastāvokli, ir vērts padomāt par sveces izvēli ar piemērotāko aromātu. Piemēram, citronam piemīt stimulējošs efekts, kas var palīdzēt justies atjaunotam.

Rituāli mammai rūpēs par sevi, kas aizņems vien minūti laika
Foto: Shutterstock

Paelpo svaigu gaisu


Dažreiz tikai vietas maiņa ir viss, kas tev nepieciešams. Svaigs gaiss un jauns "ekrāns" var darīt brīnumus, uzlabojot noskaņojumu un sniedzot prātam mini atvaļinājumu.

Turklāt pētījumi pierādījuši, ka kaut vai tikai 40 sekunžu atrašanās svaigā gaisā spēj gana labi ietekmēt prāta asumu. Ja iespējams, piemēram, – ja neesi viena ar mazuli un kāds uz brīdi viņu var pieskatīt, izej laukā. Ja esi divatā ar bērnu, tad šāda ātra izskriešana gan nederēs, bet tādā gadījumā vismaz izej uz brīdi uz balkona vai atver logu, ļaujot saules stariem apspīdēt tavu seju.

Šajā laikā, kad baudi svaigu gaisu, pamēģini nosaukt piecas lietas, ko redzi, četras lietas, kurām tu vari pieskarties, trīs lietas, kuras vari sadzirdēt, divas lietas, kuras vari pasmaržot un vienu, kuru vari pamēģināt, iesaka psihologi. Šo paņēmienu dēvē par zemējumu, kas palīdz tajos brīžos, kad šķiet, ka esi zaudējusi kontroli par apkārtējo vidi.

Uzraksti draugam


Viena no mūsu lielākajām vajadzībām kā cilvēkam ir komunikācija. Tāpēc vērsies pie tā, ar kuru sen neesi aprunājies (vai arī pie kāda, kurš allaž tev liek smieties), un vienkārši apmainies ar dažām īsām ziņām. Tas tavu dienu padarīs spilgtāku.

Paglaudi mājdzīvnieku


Skaidrs, ka šis rituāls visām mammām nederēs gluži vienkārši tādēļ, ja tavās mājās mīļdzīvnieka nav. Taču visām citām – pilnīgi noteikti iesakāms rituāls. Vajadzīga oksitocīna deva? Mīļā sunīša, kaķīša vai cita dzīvnieciņa paglaudīšana tev sniegs ne tikai vajadzīgo "mīlestības hormona" devu, bet arī samazinās stresa hormona – kortizola līmeni. Ne velti mājdzīvnieki tiek arī izmantoti dažādos terapeitiskos nolūkos, lai atjaunotu fizisko un psiholoģisko veselību. Daži mirkļi kopā ar savu pūkaino mīluli var palīdzēt atkal justies enerģiskai.

Apskauj mīļoto cilvēku


Maigi pieskārieni tavām smadzenēm signalizē par serotonīna, dopamīna un oksitocīna izdalīšanos, kas palīdz uzlabot tavu garastāvokli, radīt labklājības un laimes sajūtu, samazināt stresu un vientulības jūtas, kā arī fiziski nostiprināt tavu imūnsistēmu.

Daži pētījumi parādījuši, – jo vairāk apskāvienu, jo lielāks labums. Starp citu, 60 sekunžu ilgi apskāvieni var būt pat vairāk nekā pietiekami, lai uzlādētos visai dienai.

"Iedarbini" savas maņas


Padomā, ko tu vari darīt, lai "iedarbinātu" kādu no piecām savām maņām. Varbūt omulīgi ietīties iecienītākajā sedziņā, uzlikt sejai atvēsinošu masku vai pasmaržot mīļākās smaržas? Tam visam ir nozīme! Rūpes par sevi ir subjektīvas. Dari to, kas tev liek justies labi, lūk, arī visa jēga!

Turpinājumā lasi arī portāla "Cālis" arhīva rakstus par līdzīgiem tematiem – kā sevi palutināt, lai justos labāk, un kā sevi pasargāt no izdegšanas – gan mājās, gan darbā.

Tags

Fiziskās aktivitātes Psihoemocionālā veselība Vingrošana
0
Izdegšanas sindroms
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form