Фото: Publicitātes foto

30. maijā plkst. 10.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) korē, 11. stāvā, notiks norišu cikla "Kantam 300" pasākums "Brokastis ar Kantu", portālu "Delfi" informē LNB pārstāvji.

Argentīniešu rakstnieks Horhe Luiss Borhess par savu Kanta lasīšanas pieredzi teicis: "Kārlails mani iedvesmoja mācīties vācu valodu, un es mēģināju lasīt Kanta "Tīrā prāta kritiku" vāciski. Protams, es tajā iestigu – tāpat kā vairums cilvēku tajā iestieg, arī vairums vāciešu."

Pasākumā kopā ar filozofiem Elvīru Šimfu un Igoru Gubenko notiks mēģinājums lasīt kādu Kanta tekstu un iestigt tajā. Tā būs nevis "Tīrā prāta kritika" vai kāds cits no labāk pazīstamajiem Kanta darbiem, kas pieder pie viņa filozofiskās sistēmas, bet pirmskritiskā perioda darbs "Kāda garreģa sapņi" par zviedru mistiķi Emanuelu Svēdenborgu. Kants kritizē, pat izsmej mistiķi Svēdenborgu, tomēr Svēdenborgs viņu arī fascinē. Kā uzskata pasākuma rīkotāji, šādu fantastisku, aizraujošu, tomēr iespējams arī bīstamu personu kā Svēdenborgs netrūkst arī mūsu dienās.

Filozofu saruna būs par to, kā atpazīt mūslaiku Svēdenborgus, kā pret tiem attiekties un cik lielā mērā katrs no mums līdzinās slavenajam garreģim.

Sarunā piedalīsies Elvīra Šimfa, filozofijas doktore, Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece, LU Vēstures un Filozofijas fakultātes docente, kas specializējas 18. un 19. gadsimta vācu, īpaši Imanuela Kanta, filozofijā, un Igors Gubenko, filozofijas doktors, LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, LU Vēstures un filozofijas fakultātes docents, kas specializējas 20. gadsimta franču filozofijā.

Ieeja pasākumā ir bez maksas, bet līdz 24. maijam ir nepieciešams reģistrēties: reg3.lnb.lv/register.

Pasākums ir daļa no norišu cikla, kas veltīts filozofa Imanuela Kanta trīssimtajai dzimšanas dienai un ko organizē LNB sadarbībā ar LU. Cikla kulminācija būs starptautiska zinātniska konference 2024. gada septembrī, taču visa gada garumā Kanta un apgaismības laikmeta pētnieki aicina uz diskusijām un pasākumiem, kuros no dažādiem aspektiem tiek izgaismota 18. gadsimta intelektuālās domas vēsture.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !