Фото: DELFI

Šajā nedēļas nogalē, 18. un 19. janvārī, notiks nozīmīgākie Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas pasākumi. Tos aizsāks 17. janvāra vakarā paredzētā oficiālā atklāšanas ceremonija ar Riharda Vāgnera opusa "Rienci. Triumfs un sakāve" uzvedumu Latvijas Nacionālajā operā.

Šajās dienās gaidāmie pasākumi ne tikai paši par sevi ieplānoti kā baudāmas kulturālas aktivitātes, bet arī iezīmē visa turpmākā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada norises un "Force Majeure" programmas saturu.

Portāls "Delfi" piedāvā šajā nedēļas nogalē ieplānoto nozīmīgāko kultūras pasākumu sarakstu:

Centrāltirgū un autoostā 'Rīga 2014' programmas nogaršošana

Фото: LETA

Sestdien - 18.janvārī

Rīgas Centrāltirgū un Rīgas Starptautiskā autoostā rīdzinieku un pilsētas viesi aicināti sajust un nogaršot Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas atmosfēru, ko sniegs koru un pianistu uzstāšanās, ielu mākslinieku izrādes, radošās darbnīcas un citas kultūras norises. Pasākumi norisināsies no plkst.10 līdz 18.

Rīga 2014 radošā komanda tirgus un autoostas programmu veidojusi, kairinot iztēli par gaidāmajiem gada notikumiem, rosinot ieraudzīt citādo, kas atrodams tikai pussoļa attālumā no ierastā un ieinteresēties par jauno.

Zivju paviljonā (tematiskā līnija "Dzintara ādere"):

 • Visu dienu saimniekos Marta Selecka un Gustavs Terzens. Viņi izbraukājuši Seno dzintara ceļu un dalīsies pārsteidzošos atklājumos par dzintaru no negaidīta skatpunkta.
 • Paviljona apmeklētāji varēs iztēloties sevi kā fosiliju, sastingušu dzintarā un tiks iemūžināti.
 • Pavārs Havjers Garsija gatavos Senā dzintara ceļa valstu zivju ēdienus.
 • Izdevniecība "Pētergailis" erudītos un zinātkāros aicina uz atjautības spēli.
 • Plkst. 16 Zivju paviljonā uzstāsies jauniešu koris "Kamēr…".

Sakņu paviljonā (tematiskā līnija "Izdzīvošanas komplekta"):
 • Šeit būs sastopami tirgum mazāk ierasti pakalpojumi – portretu darbnīca, radio studija un skaņu laboratorija.
 • Plkst.14 Sakņu paviljonā pirmatskaņojumu piedzīvos Platona Buravicka skaņdarbs "Pasaules-Visums. Vertikāles-Horizontāles" ar Sabīnes Moores video.
 • Plkst.17 "Gas of Latvia" uzstāšanos papildinās Katrīnas Neiburgas un Zanes Raudiņas video.

Piena paviljonā (tematiskā līnija "Brīvības iela"):


No plkst.10 līdz 18 būs vērojams multimediāls ceļojums Rīgas pilsētas un tās galvenās ielas pagātnē. Unikālus kinohroniku kadrus papildinās komponista Raimonda Tiguļa īpaši šim notikumam sacerēta mūzika. Savukārt virs galvas būs sajūtama lielo gaisa kuģu – cepelīnu klātbūtne, jo Centrāltirgus paviljoni savulaik tapuši kā vācu armijas angāri cepelīniem.

Gaļas paviljonā (tematiskā līnija "Ceļu karte"):

 • Gaļas paviljona darbinieki stāstīs par dzīvi.
 • Koris "Balsis" dziedās par sapņiem.
 • Neredzamais teātris rotaļāsies ar realitāti
 • Krāvēji un ielu vingrotāji apstādinās laiku un apkaimju muzejs paplašinās telpu.
 • Plkst.17 fināla koncertā skanēs Annas Auziņas un Edgara Raginska dziesmu cikla "Pie gaļas" pirmatskaņojums.

Teātra izrādes (tematiskā līnija "Rīgas karnevāls"):
 • Plkst.15 starp Gaļas un Piena paviljonu norisināsies ielu teātra izrāde "Klīstošais orķestris" (ielu mākslas un pasaules mūzikas festivāla "RE RE Rīga!" ietvaros)
 • Plkst.12 Rīgas Starptautiskajā autoostā norisināsies ielu teātra izrāde "Kamchàtka" (ielu mākslas un pasaules mūzikas festivāla "RE RE Rīga!" ietvaros)

Rīgas Starptautiskajā autoostā (tematiskā līnija "Okeānu alkas"):

Skanēs Johana Sebastiāna Baha klaviermūzika dažādu paaudžu pianistu sniegumā. Koncertflīģelis atradīsies Rīgas autoostas otrā stāva kafejnīcā, kuras logi paver skatam panorāmu ar Zinātņu akadēmijas ēku, Centrāltirgus paviljoniem, Rīgas kanālu, Daugavu, dzelzceļa tiltu un Nacionālo bibliotēku – objektiem, kuriem bija, ir un būs nozīmīga loma rīdzinieku dzīvē. Autoostā uzstāsies pianisti Jautrīte Putniņa, Arnis Zandmanis, Lelde Paula, Elīna Bērtiņa, Lelde Tīrele, Reinis Zariņš, Liene Andreta Kalnciema, Andrejs Osokins un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas audzēkņi.

Akcija 'Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde'

Фото: DELFI

Sestdien - 18.janvārī

Akcijas laikā no rokas rokā tiks nodotas grāmatas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecās ēkas uz jauno mūsdienīgo celtni Daugavas otrā krastā – Gaismas pili. Akcijas sākums - pulksten 12.

Akcijas "Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde" maršruts ir sadalīts astoņos posmos:

1.posms – Vērmanes dārzs;
2.posms – Merķeļa iela;
3.posms – Brīvības bulvāris;
4.posms – Kaļķu iela;
5.posms – Kaļķu iela/Kungu iela;
6.posms – 11.novembra krastmala;
7.posms – Akmens tilts;
8.posms – Akmens tilts pie Gaismas pils.

Katrā posmā dalībnieks darbojas 30 minūtes. Izņēmums ir Vērmanes dārzs, kurā dalības laiks ir 15 minūtes.

Lai saņemtu dalībnieka atšķirības zīmi un organizēti iestātos Grāmatu draugu ķēdē, dalībnieki, 18.janvārī, ir aicināti pulcēšanās vietās ierasties vismaz 45 minūtes ātrāk. Pulcēšanās vietas pa posmiem:

1. posma pulcēšanās vieta - Vērmanes dārzā;
2. posma pulcēšanās vieta - Latvijas Universitātē (ieeja no Arhitektu ielas);
3. posma pulcēšanās vieta - pie Latvijas Universitātes galvenās ieejas (ieeja no Raiņa bulvāra puses);
4. posma pulcēšanās vieta - Lielā Ģilde (Amatu iela 6);
5. posma pulcēšanās vieta - Svētā Pētera baznīca;
6. posma pulcēšanās vieta - Rīgas Valsts 3.ģimnāzija (Grēcinieku iela 10);
7. posma pulcēšanās vieta - Rīgas Tehniskā universitāte;
8. posma pulcēšanās vieta – Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs.

Pie katras pulcēšanās vietas atradīsies norāde un akcijas koordinatori, kuri būs atpazīstami pēc īpaša "Rīga 2014" apģērba (dzeltenas šalles un cepures).

Katra grāmata, kas no rokas rokā tiks padota akcijā "Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde" būs īpaši sagatavota – atputekļota un ievalcēta. Bibliotēkas īpaši sagatavotās grāmatas ir pietiekošā skaitā, lai akcija varētu norisinātos vairākas stundas, tādēļ akcijas dalībniekiem savas grāmatas nav jāņem līdzi.

Akcijas dalībniekiem būs pieejami arī "tējas punkti", kur varēs sasildīties ar bezmaksas tēju.

Organizatori aicina akcijas dalībniekus saģērbties atbilstoši laika apstākļiem, kas ļaus vispilnīgāk izbaudīt un piedalīties Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas pasākumos pilsētvidē.

Izstāde '1914' izstāžu zālē 'Arsenāls'

Фото: DELFI

No 18. janvāra līdz 20. aprīlim LNMM izstāžu zālē "Arsenāls"

Izstāde "1914" ar mākslas līdzekļiem veic tā saucamā Lielā kara arheoloģiju un seku apkopojumu. Tiek uzsvērti trīs kara aspekti - "konflikts laika dimensijā", parādot kā jaunais laikmets neatgriezeniski nomainīja iepriekšējo vērtību sistēmu, "konflikts cilvēkā", parādot katra indivīda personisko pieredzi kara laikā, un "konflikts ģeogrāfiskajā telpā", parādot politisko robežu un spēku samēru pārmaiņas Eiropā.

Izstāde sastāv no vairākām sadaļām. Tās ievada instalācijā "Uz impēriju drupām" pirmo reizi apskatei izlikta karos, varas maiņās un laika zoba iespaidā cietusī Rundāles pils muzeja krājuma daļa – arhitektūras, interjeru, kā arī mākslas un sakrālo priekšmetu fragmenti.

Sadaļā "Strēlnieki" iekļatas fotogrāfijas no Tīreļpurva, Nāvessalas, leģendārajām Ziemassvētku kaujām un kaujām par Rīgu. Tikmēr izstādes sadaļa "Aculiecinieki" dod iespēju iepazīties ar latviešu klasiskā modernisma darbiem un gleznām, grafikām un tēlniecības paraugiem no Pirmajā pasaules karā neatkarību ieguvušajām zemēm - Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Polijas, Slovākijas, Čehijas, Slovēnijas, Horvātijas, Serbijas un Ungārijas.

Izstādi "1914" papildina arī mūsdienu latviešu mākslinieku – Ērika Boža, Kriša Salmaņa un Andra Breža - skatījums uz vēsturiskajiem notikumiem.

Fotoreportāža no izstādes tapšanas:

Pasaules ugunsskulptūru čempionāts Ķīpsalas pludmalē


18.janvārī

No plkst. 12 līdz 18 tēlnieki no 12 valstīm Ķīpsalas pludmalē publiski veidos skulptūras. No plkst. 16.30 uguns skulptūras ik pēc 8 minūtēm pakāpeniski tiks aizdegtas. Čempiona paziņošana provizoriski lānota ap plkst. 18.30.

Čempionātā piedalās komandas divu profesionālu tēlnieku sastāvā no 12 valstīm — ASV, Austrālijas, Francijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Somijas, Spānijas, Šveices un Zviedrijas. Čempions saņems galveno balvu — 2500 eiro, vicečempions saņems 1500 eiro, bet trešā vieta — 1000 eiro.

Papildus finālā ugunīgu muzikālo noskaņu radīs grupa "Pulsa efekts".

Par to, kas ir ugunsskulptūras un kā tās tiek vērtētas, lasi šeit!

'Gaismas parāde' 11. novembra krastmalā

18. janvārī

11. novembra krastmalā plkst. 18 sagaidāms poētisks nakts priekšnesums, kas ne tikai izgaismos pilsētu, bet iedegs uguni arī skatītāju acīs.

"Helmnot" režisētā gaismas parāde ir mobils nakts uzvedums ar majestātiskām gaismas figūrām, kas izgaismo tumsu. Uzveduma galvenais objekts ir septiņus metrus augsts un astoņus metrus garš gaismas kuģis, kas visa uzveduma laikā iededzas visneiedomājamākajās krāsās.

'Gaismas uzvedums' Daugavā starp Akmens un Vanšu tiltu

Фото: F64

18. janvārī

Daugavas akvatorijā starp Dzelzceļa un Vanšu tiltiem plkst. 19 norisināsies muzikāls gaismas stāsts par dabu, cilvēku un kultūru.

Komponista Jāņa Lūsēna īpaši šim uzvedumam komponēto mūziku izkrāsos pirotehnisko uzvedumu meistara Kalvja Kalniņa un gaismu mākslinieka Normunda Bļasāna veidotās gaismas ainavas.

'Rīga dimd!' Arēnā Rīga

Фото: LETA

18. janvārī plkst. 21 "Arēnā Rīga".

Koncerts, kurā piedalīsies izcilākie Latvijas akadēmiskās, etno un popmūzikas mākslinieki, kori un orķestri, ir Rīgas pilsētas dāvana ne vien Latvijas iedzīvotājiem, bet tas tiks translēts TV tiešraidēs arī kaimiņzemēs — Igaunijā un Lietuvā.

Koncerta vēstījums ir apliecinājums Rīgas vēsturiskajam un laikmetīgajam skaistumam un daudzveidībai. Rīgas vizuālajiem simboliem un zīmēm, kas spilgti stāsta par pilsētu mums pašiem un mūsu viesiem. Vietas, sajūtas un ļaudis, ar kuriem lepojamies. Rīga, kas apdziedāta un mīlēta tautas dziesmās un mūslaiku dzejā.

Ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artūra Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamām mūzikas kompozīcijām Rīga šajā koncertā klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

Ekspozīcija 'Dzintars laiku laikos' Dabas muzejā

Фото: DELFI

18.janvāris - 31.decembris

Dabas muzeja ekspozīcija būs pirmais pieturas punkts Eiropas kultūras galvaspilsētas muzeju projektā "Dzintara ceļš". Tā iepazīstinās ar Baltijas dzintaru, rādot tā dabīgās formas, krāsu toņu daudzveidību un nozīmīgo vietu pasaules dzintaru depozītu vidū.

Dzintars veidojis mūsu reģiona atpazīstamību senajās Eiropas kultūrās. Izstāde parādīs dabīgo dzintaru, tā izmantojumu visdažādākajās jomās, īpaši akcentējot zinātnisko pētījumu rezultātā radītā dzintara diega izmantošanas perspektīvas.

'Oforta ģildes' grafiku tehniku iepazīšanās diena

Фото: Publicitātes attēli

18. janvārī

Latvijas Mākslinieku savienības telpās, tiek rīkotas biedrības "Oforta Ģilde" pieredzes apmaiņas un grafiku tehniku iepazīšanās diena.

Interesentiem būs iespēja redzēt un pašiem piedalīties mākslas darbu tapšanas momentā, kā arī izveidot pašiem savu unikālo darbu kādā no grafikas tehnikām. Šogad tiks dota iespēja aplūkot lielformātu oforta un vara kodinājuma drukas procesu kā arī pašiem strādāt grafikas tehnikās kā kologrāfija, monotīpija, aukstā adata, linogriezums un mākslinieku pasniegtajās autortehnikās.

Šī gada tēma "Rīga, Es, kultūra" ir gada notikuma "Rīga kā Eiropas galvaspilsēta" akcentējums, pieskaroties grafikas tehnikām un piedaloties sarunās par grafikas mākslas un indivīda lomu kultūras mantojumā.

Pasākumu vada LMA grafikas nodaļas, maģistraturas studentes Signe Štrauss un Inita Ķuda, sniedzot ne tikai akadēmiskās zināšanas par tehnikām un grafikas attīstību, bet arī pasniedzot savu rezējumu strādājot gan lielformāta, gan miniatūru tehnikās.

Sasalušās rokas sildīs garda tēja, nogurušos, valūtas sakaitinātos prātus jautra atmosfēra.

Citas Mākslinieku Savienības nama aktivitātes

Фото: LETA

18. janvārī

Radošās darbnīcas

 • No plkst. 12 līdz 18 notiks dažādu mākslas veidu darbnīcas, kurās
  interesentiem būs iespēja radīt savus mākslas darbus, kā arī iepazīties
  ar dažādām mākslas tehnikām, un to radīšanas procesiem.
 • No plkst. 15 līdz 17 Mākslinieces Ievas Carukas linogriezumu meistarklase.

Interaktīvā akcija "Sava istaba" LMS muzejā

 • No plkst. 12 līdz 18 akcijas laikā viesiem būs iespēja iepazīties ar LMS
  Muzeja kolekciju sabiedrībā labi pazīstamu mākslinieku un personu vadībā
  - Jānis Spalviņš, Viktors Suškēvičš, u.c.
 • Plkst. 17 tēlnieks Viktors Suškevičs iepazīstina apmeklētājus ar LMS muzeja tēlniecības kolekciju.

18. un 19. janvārī

LMS muzejā
No plkst.  12 līdz 18 LMS Muzejs aptver unikālā mākslas darbu kolekciju,
kas ir skaitliski lielākā publiski pieejamā ekspozīcija ar 20.gs. 2.
puses Latvijas mākslas darbiem. Viens no muzeja mērķiem ir aktualizēt
20.gs. 40. - 90. gadu mākslu, iepazīstot mākslinieku personības, viņu
daiļradi, dzīvesstāstu. Pēc iespējas patiesāk izprast mākslinieku
personības un atklāt laikmeta neviennozīmīgo ainu.

LMS galerijā
No plkst.  12 līdz 18 būs iespēja aplūkot 38. ikgadējo "Rudens" izstādi,
kas pārskata Latvijas mākslinieku gada veikumu. Izstādē "Rudens 2013.
Nākotne sākas šodien" izstādītie darbi ir tapuši laika periodā no 2012.
gada nogales līdz 2013. gada nogalei, un to autori ir gan jaunie, gan
jau zināmie mākslinieki.

"Rīgas darbnīcas" skate "Materiāls runā pats"
No plkst. 11 līdz 22 notiks unikāls "Rīgas darbnīcas" projekts, skate -
otrreizējās pārstrādes burvība "Materiāls runā pats". Skatē izrādīti
nestandarta velo un interjera priekšmeti, kas uzsākuši savu otro dzīvi.

Milžu zīmēšanas darbnīca ar mākslinieci Aiju Zariņu


Фото: Publicitātes attēli

18. janvārī

Plkst. 12:00 Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkā, Pils laukumā 2 ar pasaku un teiku zīmēšanas darbnīcu "Lielais Kristaps" aizsākas ģimenes pasākumu programma Aijas Zariņas jubilejas izstādē "Sprīdītis".

Rīdziniekiem labi zināma teika par milzi, Daugavas pārcēlāju Lielo Kristapu, kurš uz pleciem pārnesis ļaudis upes viņā krastā. Simtiem ir teiku par Aizkraukles, Staburaga, Kokneses, Lielvārdes, Kuldīgas, Kaltenes, Upsīšu, Sunākstes, Unguru, Dobeles Zilā kalna milžiem, Garaustas ezera milžiem, Katmilzi, Čāpuļiem, Lielo Jēkabu ar sievu no Kangariem, trīs asis garo Paugaines ķēniņu no Aiviekstes, milžu gultām, Augsto svētnieku sēdekļiem... Latviešu tautas pasakas un teikas par milžiem ir simbolu valodā saglabātas zināšanas par mūsu aizvēsturi, par gadu tūkstošiem glabātām zināšanām.

Pasākuma apmeklētāji kopā ar mākslinieci Aiju Zariņu lasīs un pārrunās milžu pasakas un teikas, zīmēs to varoņus viņu dabīgajā lielumā. Darbnīcai nepieciešamos materiālus nodrošinās pasākuma organizētāji.

"Sprīdītis" ir Aijas Zariņas 60 gadu jubilejas izstāde. Tā ir veltīta identitātes meklējumiem.

Izstādes ievadā A. Zariņa raksta: "Ar jautājumu ,,kāpēc?" bērnībā sākas mūsu iepazīšanās ar pasauli. Sprīdītis pēc savas būtības ir meklētājs. Paaudzies un uzzinājis vecmāmiņas gudrības, viņš atstāj savas dzimtās mājas un iet pasaulē Laimi meklēt... Noskaidrot, kas ir kas. Tāds ir katra meklējoša cilvēka ceļš. Noskaidrot, kas viņš pats ir, kāda ir Latvijas vieta pasaulē, kāds ir mūsu garīgais kultūras mantojums, kāda ir mūsu dzīves jēga un identitāte."

Māksliniece izstādi veidojusi kopā ar saviem ģimenes locekļiem un domubiedriem. Izstādē piedalās: Aija Zariņa, Tīna Zariņa, Mārtiņš Gaušis, Katrīna Veita, Zuzanna Runkovska-Stansofa, Nikolass Stansofs.

Izstādes pamatu veido Aijas Zariņas lielformāta gleznas par Latvijas mitoloģiju, par zināšanām, kādas tās ataino latviešu pasakas un teikas. Pārējie izstādes dalībnieki radījuši instalācijas, video darbus, skaņu ierakstus un fotogrāfijas.

Ieeja izstādē un pasākumos par ziedojumiem.

Kristiāna Boltanska izstāde 'Sirdspuksti' izstāžu zālē 'Arsenāls'

No 19. janvāra līdz 20. aprīlim LNMM izstāžu zālē "Arsenāls".

Francijas laikmetīgās mākslas korifejs Kristiāns Boltanskis (Christian Boltanski) ierodīsies Rīgā, lai iepazīstinātu ar instalāciju "Sirdspuksti", kas savdabīgā veidā iemūžina atmiņu par cilvēku.

Mākslinieks nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. "Sirdspuksti" atgādina, ka nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja reģistrēt savu sirds ritmu "Sirdspukstu" arhīvā, kas ierakstus glabā Japānā. Projekts tapis sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā.

Noslēpumainais duets 'Wimbo' Sv. Pētera baznīcā

Фото: Publicitātes attēli

18. janvārī

Radošo iniciatīvu programmas ietvaros Sv. Pētera baznīcā plkst. 20 ar koncertu viesosies novatorisks akadēmiskās mūzikas duets "Wimbo", kura sastāvu veido pazīstami Latvijas un Zviedrijas mūziķi, kas šī kolektīva ietvaros nolēmuši savas īstās personības neatklāt.

Koncerta laikā flautas un fagota dueta izpildījumā skanēs gan klasika – Geogra Frīdriha Hendeļa un Heitora Villa Lobos skaņdarbi, gan laikmetīgas improvizācijas. Koncerta noskaņu mākslinieciski papildinās atmosfēriskas video projekcijas.

Lai saglabātu intrigu un īpašu, noslēpumainības pilnu noskaņu, mūziķi koncertā uzstāsies maskās.

"Mums ir svarīgi lai pēc mūsu uzstāšanās jums ir vēl vairāk jautājumu, nekā pirms tās, jo tas nozīmē, ka mēs spējām jūs iedvesmot," par gaidāmo koncertu saka paši mūziķi.

Dueta "Wimbo" dalībnieki kopā muzicē jau kopš 2007. gada, sadarbojoties ar arī ar citiem pazīstamiem mūziķiem no dažādām pasaules valstīm.

Pēc debijas Rīgā Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas ietvaros duets šopavasar dosies īpašā turnejā pa Islandi, kā arī koncertēs Skandināvijas valstīs.

Ieeja brīva. Koncertu rīko biedrība "I Did it".

Opuss 'Rienci. Triumfs un sakāve' operā


Фото: Publicitātes foto

19. janvāris (kā arī 21. janvāris un 3., 15.jūnijs.)

Rihards Vāgners savu trešo operu "Rienci" sāka sacerēt Rīgā, un tieši ar šo darbu aizsākās komponista pasaules slava. Operas un komponista saistība ar Rīgu tiek uzsvērta arī šajā jauniestudējumā – Vāgnera opuss atklās Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu.

Iestudējumu veido starptautiska radošā komanda un dāņu režisore Kirstena Dēlholma (Kirsten Dehlholm), kas Latvijas skatītājiem pazīstama ar multimediālajām izrādēm "Operācija: Orfejs" un "Kara daba". Izrādē skanēs ne tikai mūzika no operas "Rienci", bet arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Iestudējumā piedalīsies arī Rīgas Doma zēnu koris un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !