Foto: Reuters/Scanpix
Tam latvietim, kas reiz izdomāja teicienu "kas lēni nāk, tas labi nāk", bija absolūta taisnība, tieši tāpat kā viņa pēctečiem, kuri to nedevuši tālāk no paaudzes paaudzē tik daudz un bieži, ka mūsdienās jau gandrīz banāli to piesaukt. Bet kāpēc ne? Patiesība taču. Pasaules populārajā kultūrā šogad vairākus notikumus vieno tieši šī "lēnā, bet labā" mērķa sasniegšana. Vienam uz to bijis jāiet visu mūžu, citam tas prasījis pārdesmit gadus.

Leo 'Oskars'

2016. gada ASV kinoakadēmijas balvas "Oskars" ceremonijā un jau labu brīdi pirms gan industrijas, gan mediju un arī interneta jokdaru uzmanība īpaši koncentrējās uz vienu kategoriju – "Labākais aktieris", kurā šogad jau ceturto reizi bija nominēts Leonardo Dikaprio. Vai beidzot viņš veikums tiks novērtēts? Tika sastādīti saraksti ar lomām, par kurām zeltītā "Oskara" statuete viņam varētu pienākties jau iepriekš, sociālajos tīklos klejoja jociņi par Leo nebeidzamo cīņu par iekārojamo balvu, utt. Šis gads amerikāņu aktierim bija veiksmīgs un viņš "Oskara" balvu saņēma par galveno lomu filmā "The Revenant" ("Cilvēks, kurš izdzīvoja"), bet viņa kolēģi ceremonijā sveica Dikaprio ar vētrainām stāvovācijām.

'The Rolling Stones' pirmo reizi Kubā

Foto: Reuters/Scanpix

"Brīvības sala" Kuba šogad piedzīvoja vairākus nozīmīgus pavērsienus, kas noteikti vēl nesīs lielas pārmaiņas nākotnē, bet viens no lielākajiem kubiešu kultūras pārdzīvojumiem noteikti šogad bija rokmūzikas veterānu "The Rolling Stones" pirmais koncerts šajā noslēgtajā valstī.

Bezmaksas koncerts notika vien dažas dienas pēc vēsturiskās ASV prezidenta Baraka Obamas vizītes, pulcējot vairākus simtus tūkstošu apmeklētāju no visas Kubas.

Tāda mēroga pasaules mūzikas zvaigznes Kubā uzstājās pirmo reizi kopš Fidela Kastro nākšanas pie varas 1961. gadā. Salā rokmūzika faktiski bija bijusi aizliegta.

'Guns N' Roses' atkal kopā

Foto: AFP/Scanpix

2016. gada pats sākums nāca ar neticamām ziņām rokmūzikas cienītājiem. Pašā 2015. gada nogalē jau tika izmestas pirmās konkrētas norādes par to, ka Aksla Rouza un Sleša kara cirvis ir aprakts un daudzu pielūgtā grupa "Guns N'Roses" atkal kāps uz skatuves oriģinālajā sastāvā.

Pirmie oficiālie koncerti bija plānoti un notika Coachella festivālā ASV, bet pirms tam grupa savus kvēlākos fanus pārsteidza nesagatavotus, sniedzot pirmo koncertu pēc apvienošanās nelielā Losandželosas klubā "Troubadour". Koncerts tika izziņots tikai dienu iepriekš un pārdošanā bija vien 250 biļetes. Šī vieta "Guns N' Roses" biogrāfijā ir īpaši zīmīga – tieši klubā "Troubadour" grupa pirmo reizi tika ievērota un sākās tās ceļš uz panākumiem.

Pēc "Coachella" festivāla grupa devās Ziemeļamerikas turnejā, bet faniem okeāna šajā pusē kā saldais ēdiens gada beigās nāca ziņa, ka "Guns N' Roses" izziņo Eiropas turneju un 2017. gadā šeit sniegs 19 koncertus.

'Trainspotting' otrā daļa

Par to, ka režisors Denijs Boils varētu uzņemt 1996. gada kulta filmas "Trainspotting" turpinājumu tika runāts jau pāris gadus pēc pirmās lentes panākumiem. Tomēr vajadzēja paiet 20 gadiem, lai solījumi un baumas pārvērstos par realitāti. 2016. gada maijā sākas filmas uzņemšana, turklāt ar visu iepriekšējā darba aktieru sastāvu, bet novembra sākumā tika publiskots jaunās filmas "Trainspotting 2" treileris.

"Mēs visi vēlamies sargāt to, ko "Trainspotting" nozīmē skatītājiem un mums pašiem," sacīja galvenās lomas atveidotājs aktieris Jūens Makgregors. "Neviens no mums nevēlas radīt sliktu turpināju-mu. Ja mums nebūtu tik laba scenārija, nedomāju, ka mēs piekristu piedalīties filmā."

Scenārists Džons Hodžs par pamau izmantojis rakstnieka Ērvina Velša 2002. gada grāmatu "Porno", taču filmas sižets būs atšķirīgs no romāna.

Bobs Dilans un Nobela prēmija

Foto: AP/Scanpix

Par to, ka amerikāņu dzejnieks un dziesminieks Bobs Dilans varētu saņemt vienu no nozīmīgākajiem apbalvojumiem literatūrā – Nobela prēmiju – tika runāts jau labu laiku iepriekš, taču lielā ziņa 13. oktobrī tik un tā nāca kā pārsteigums.

Tiesa, pats Dilans pret balvu izturējās noslēpumaini, pat noraidoši, ilgu laiku nekomentējot pagodinošo faktu un turot neziņā gan Zviedrijas akadēmi-ju, gan fanus par savu klātbūtni svinīgajā ceremonijā Stokholmā.

Tomēr 10. decembrī uz Nobela prēmijas pasniegšanu Dilans neieradās, vien nosūtīja pateicības vēstuli. Viņa mūzika gan ceremonijā skanēja – Dilana dziesmu "A Hard Rain's A-Gonna Fall" nodziedāja viņa laikabiedre, leģendārā Patija Smita, kura bija tik satraukusies, ka divas reizes aizmirsa dziesmas tekstu, kas priekšnesumu padarīja īpaši sirsnīgu un dzīvu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!