Valdība 1. jūnija sēdē lēmusi individuāliem apmeklējumiem atvērt bibliotēku, muzeju un tiem radniecīgu mākslas un vēstures eksponēšanas vietu – muzejisko priekšmetu krātuvju un ekspozīciju, mākslas galeriju, kultūras centru, piemiņas vietu, arhīvu un citu kultūrvietu – telpas.

Šo kultūrvietu darba pakāpeniskai atsākšanai no 3. jūnija Kultūras ministrija (KM) izstrādājusi un publiskojusi epidemioloģiski drošas darbības vadlīnijas; kultūrvietas durvis individuāliem apmeklējumiem vērs kolīdz būs sagatavojusies vadlīniju izpildei.

"Kultūras ministrijas stratēģija atvieglojumu ieviešanā ir bijusi atbildīga – būtiski ir īstenot pilotprojektus, lai kultūrvietu apmeklējums būtu drošs un atbilstošs drošības protokoliem. Muzeju nozare bija pirmā, kura īstenoja šādu piltoprojektu un bija izcili sagatavojusies muzeju atvēršanai jau no 1. jūnija. Vēlos pateikties nozarei par atbildīgu pieeju," sacīja kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Bibliotēkas, muzeji un tām radniecīgas mākslas un vēstures eksponēšanas vietas apmeklētājus varēs uzņemt vien individuāli – viena persona vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošie, turklāt nodrošināma apmeklētāju vienvirziena plūsma. Bibliotēkas un arhīvi apmeklētājus varēs atsākt apkalpot arī lasītavās; bibliotēkas, kurās ir arī āra lasītavas, turpināt to darīt svaigā gaisā.

Visu šo kultūrvietu klātienes apmeklētājiem un darbiniekiem jāturpina ievērot savstarpēja divu metru distance, vienīgais izņēmums ir vienā mājsaimniecībā dzīvojošas personas.

Bibliotēku, muzeju u.c. kultūrvietu telpās uz katru apmeklētāju nodrošināmi 25 kvadrātmetri publiskās telpas, savukārt ārpus telpām – 10 kvadrātmetri.

Gan bibliotēku, muzeju un tiem radniecīgo kultūrvietu apmeklētājiem, gan darbiniekiem telpās ir jālieto mutes un deguna aizsegs, turklāt noteikts, ka personālam jānodrošina regulāra telpu vēdināšana, kā arī virsmu, koplietošanas tehnisko ierīču un telpu virsmu regulāra dezinficēšana. Bibliotēkas lasītāju atgrieztās grāmatas ievieto "karantīnā" atsevišķā telpā uz 72 stundām.

Arī roku dezinfekcijas līdzekļi jāizvieto apmeklētājiem viegli pamanāmās un pieejamās vietās.

Tāpat noteikts, ka kultūrvietu apmeklēšanai vēlama iepriekšēja pieteikšanās un biļešu iegāde attālināti, ja tas tiek nodrošināts. Tiek turpināta arī tiešsaistes pakalpojumu un konsultāciju sniegšana.

Muzeju, muzejisko priekšmetu krātuvju un ekspozīciju, mākslas galeriju, kultūras centru, piemiņas vietu un citu kultūrvietu atvēršanu individuāliem apmeklējumiem atbalsta arī Latvijas Muzeju padome un Latvijas muzeju biedrība, ar kurām saskaņotas arī KM vadlīnijas epidemioloģiski drošai darbībai.

Jau ziņots, ka epidemioloģiski drošai muzeju darbības atsākšanai telpās KM veica pirmo pilotprojektu – no šā gada 21. aprīļa līdz 4. maijam Latvijas Nacionālais mākslas muzejs vēra durvis epidemioloģiski drošai Latvijas valsts simtgadei veltītās izstādes "Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā" apmeklējumam. Pilotprojekts noritējis droši; izstādi divu nedēļu laikā apmeklēja 4 040 cilvēki.

Personām, kas nav vakcinējušās pret Covid-19, vīrusa ierobežošanai noteiktie drošības pasākumi tiek mazināti pakāpeniski – atbilstoši iepriekš valdībā lemtajam un krītoties saslimstības rādītājam uz 100 000 iedzīvotāju. Savukārt vakcinētu / Covid-19 pārslimojušu personu risks saslimt ar Covid-19 ir pietiekami zems, tāpēc jau jūnija vidū - līdz ar vakcinācijas aptveres sabiedrībā palielināšanos - tiem piemēroti izņēmumi no vispārējās epidemioloģiskās kārtības: no 15. jūnija plašākas iespējas pulcēties, apmeklējot publiskus pasākumus, neievērojot savstarpēju divu metru distanci un nelietojot mutes un deguna aizsegus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!