Foto: Mersedes Margoit

Čehova teātra galerijā atklāta jauna ekspozīcija, kas ir jau trešā kopš galerijas atvēršanas pērnā gada maijā. Šoreiz sadarbībā ar laikmetīgās mākslas kolekciju "Vitols Contemporary" izstādīts poļu mākslinieka Olafa Bžeska darbs "Neērtā cilvēka kritiens", kas līdzās teātra repertuāram mākslas valodā turpina stāstīt par šodienas aktuālajiem jautājumiem sabiedrībā.

Kā "Delfi" informē teātra pārstāve Agnese Rozentāle, poļu mākslinieka Olafa Bžeska "Neērtā cilvēka kritiens" ir krāsota tērauda skulptūra, bet blakus tai ir arī video ekrāns, kurā redzams mākslas darba tapšanas process – video digitalizēts no 16 mm filmas.

Pats mākslas darbs vēsta par mākslinieka nepatiku pret kādu īgnu un kašķīgu kaimiņu, kurš pastāvīgi sūdzas par mākslinieku pašvaldības iestādēs. Brīdī, kad kārtējā sūdzība Bžeskim kļūst par pēdējo pilienu radošā stresa situācijā, mākslinieks nolemj attīstīt savas negatīvās emocijas par māksliniecisko stratēģiju. Skulptūra iemūžina Bžeska fantāziju par to, kā viņa kaimiņš saulainā dienā nokrīt ar sirdslēkmi. Koši zilā skulptūra ir telpā pārradīts zīmējums no mākslinieka skiču grāmatas, kurā viņš sākotnēji fiksējis izsapņoto kritienu. Atveidojot pildspalvas štrihus ar koši zila tērauda stieņiem, mākslinieks panāk sirreālu efektu: iepretim vizuālās mākslas tradīcijas mūžseniem centieniem attēlot telpu uz plakanas virsmas, Bžeskis uzbur plakanuma ilūziju trīsdimensionālajā telpā.

Foto: Mersedes Margoit

Kā vēstīts iepriekš, Mihaila Čehova teātra 141. sezonas vadmotīvs ir vara, un Bžeska darbs paver jaunu šīs tēmas šķautni, raisot pārdomas par teju bezrobežu varu, ar ko esam apveltīti katrs savā iztēles telpā. Jaunais konteksts, kurā ievijas Olafa Bžeska "Neērtā cilvēka kritiens", aicina domāt par naidu un dusmām kā kolektīvu fenomenu, kas manifestējas daudzveidīgos ikdienas rituālos un viegli maina savu objektu, norāda Rozentāle. "Laikā, kad kaimiņa neieredzēšana ir kļuvusi par pastāvīgu emocionālo stāvokli vairumam reģiona iedzīvotāju, Bžeska darbu var uzlūkot kā aicinājumu veidot kritiskas un atbildīgas attiecības pašam ar savu naidu, lūkojot pasargāt sevi un citus no naida pašdestruktīva spēka, kas rada nesaticību pašiem savās mājās un apdraud sabiedrības noturību nemierīgā laikā," vēsta Čehova teātra pārstāve.

Olafa Bžeska darbs "Neērtā cilvēka kritiens" radīts Vroclavā 2012. gadā un pirmoreiz izstādīts Latvijā 2016. gadā festivālā "Tēlniecības kvadriennāle Rīga". Darbs ietilpst laikmetīgās mākslas kolekcijā "Vitols Contemporary", sadarbībā ar kuru tapusi šī izstāde. Jaunās Čehova teātra galerijas izstādes kurators ir Igors Gubenko.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!