Foto: Publicitātes foto
Pagājušais gads kino nozarei bija atgriešanās pie normalitātes, tomēr pandēmijas ierobežojumi savu nospiedumu ir atstājuši – īpaši, ja runa ir par kinoteātru apmeklējumu klātienē. Vienlaikus – turpina attīstīties dažādas straumēšanas platformas, padarot filmu izvēli pieejamāku nekā jebkad agrāk. Kā ik gadu, savu izvēli ir izdarījuši arī BBC kritiķi, izveidojot 20 gada interesantāko, labāko un vienkārši skatītāju ievērības cienīgāko filmu izlasi, kas atklāj pērnā gada kino ražu krāšņā daudzveidībā – no Holivudas blokbāsteriem līdz neparastam Āzijas kino, no animācijas līdz dokumentālā kino meistardarbiem.

"Everything Everywhere All at Once" / "Viss visur vienlaikus"

Kā vienu no gada labākajām filmām BBC iesaka režisoru Danielu – Daniela Kvana un Daniela Šeinerta – komēdiju "Everything Everywhere All at Once" ("Viss visur vienlaikus"), kas uz lielajiem ekrāniem nonāca jau 2022. gada pavasarī.

Filmas galvenā varone ir ķīniešu imigrante Amerikā – Evelīna. Viņai pieder veļas mazgātava, tomēr īpašniece ne pārāk labi orientējas finansēs, tāpēc ir nonākusi nodokļu inspekcijas redzeslokā. Kādā no vizītēm nodokļu departamentā atklājas, ka Evelīnai ir kontakti ar paralēlo pasauli. Tas ļauj viņai atskatīties pagātnē, atklāt neticamas prasmes un talantus, kā arī dažādus pagājušo notikumu scenārijus, ja vien būtu pieņemti citi lēmumi.

"Žanru anarhijas virpulis", tā par filmu rakstīja "The New York Times", piedēvējot tai elementus gan no sirreālas komēdijas, gan zinātniskās fantastikas, fantasy, kaujas mākslas kino un animācijas.

Filma saņēmusi sešas nominācijas "Zelta globusa" balvai, tai skaitā kategorijā "Labākais mūzikls vai komēdija".

"Top Gun: Maverick" / "Top Gun: Maveriks"

Pandēmijas dēļ vairākkārt atlikts, 2022. gada pavasarī pie skatītājiem nonāca ilgi gaidītais Toma Krūza 1986. gada kases grāvēja "Top Gun" turpinājums – "Top Gun: Maverick". 35 gadus pēc oriģināla filmu veidojis režisors Džozefs Kosinskis. Viņš stājās 1986. gada filmas režisora Tonija Skota vietā, kurš, lai gan bija piekritis "Paramount Pictures" aicinājumam režisēt turpinājumu, 2012. gadā devās mūžība.

Filma, protams, vēsta par Maveriku (Toms Krūzs), kurš nevēlas pēc 36 gadiem atgriezties "Topgun" instruktoru programmā. Tur viņam jāsastopas ar savu pagātni, apmācot jaunāku lidotāju grupu, tostarp Maverika mirušā labākā drauga dēlu.

"Top Gun: Maveric" saņēmusi pretrunīgas atsauksmes, tomēr BBC kritiķi uzskaita filmas svarīgākās kvalitātes – tajā atkārtoti visi 1986. gada grāvēja elementi, tikai jaunā, uzlabotā kvalitātē, bet Toms Krūzs joprojām labi izskatās un tas nav mazsvarīgi. Turklāt – šī ir gada komerciāli veiksmīgākā filma, uzsver britu kino eksperti. Jāatgādina arī, ka "Top Gun: Maverick" nominēta vairākām godalgām, jau saņēmusi ASV Filmu institūta balvu, kā arī nominēta "Zelta globusam" divās kategorijās, tostarp "Labākā filma – drāma".

"Top Gun": no homoerotiskas militārās fantāzijas līdz Toma Krūza personības kultam.

"Turning Red" / "Es sarkstu"

Kā allaž BBC kritiķi izvēlējušies arī kvalitatīvāko no jaunākajām animācijas filmām – tāpēc sarakstā iekļuvusi "Pixar" pamācošā lente "Turning Red" ("Es sarkstu").

Filmas galvenā varone ir piemīlīgā meitenīte ar viedokli – Meilina Lī. Taču pieaugot, rodas kāda problēma – kādu rītu viņa pamostas un saprot, ka kļuvusi par lielu, sarkanu pandu. Turklāt viņa ikreiz par tādu pārvēršas, kad par kaut ko sadusmojas, satraucas vai kā citādi tiek nokaitināta.

"Turning Red" nominēta "Zelta globusam" kategorijā "Labākā animācijas filma", savukārt filmas skaņu celiņā iekļautā Billijas Eilišas un Fineasa O'Konela dziesma "Nobody Like U" tikusi nominēta "Grammy" balvai.

"Happening" / "Notikums"

BBC veidotajā 2022. gada labāko filmu sarakstā iekļuvusi arī franču drāma "Happening" ("L'Événement") Režisore Odrija Divāna filmu veidojusi pēc 2022. gada Nobela prēmijas literatūrā ieguvējas Annijas Erno romāna. Tas ir autobiogrāfisks rakstnieces darbs, kas detalizēti ataino jaunībā piedzīvoto nelegālo abortu.

Filmas notikumi risinās 60. gadu Francijā. Jaunā un talantīgā studente Anna uzzina, ka gaida bērnu. Grūtniecības dēļ viņa var zaudēt vietu universitātē, turklāt 60. gados Francijā aborti, tāpat kā kontracepcija, ir aizliegti. Tomēr Anna meklē iespēju abortu izdarīt nelegāli, kas savukārt draud ar brīvības atņemšanu visiem iesaistītajiem.

Filma pasaules pirmizrādi piedzīvoja 2021. gada Venēcijas kinofestivāla, pēc tam saņemot cildinošas atsauksmes, kā arī galveno balvu – "Zelta lauvu".

"After Yang" / "Pēc Janga"

"After Yang" ir dienvidkorejiešu izcelsmes režisora Kogonada zinātniskās fantastikas filma. Tā vēsta par kādu ģimeni, kuras viens no bērniem ir cilvēkveidīgs robots Jangs. Tas ir gādīgs vecākais brālis, kurš tomēr "saplīst" un vairs nereaģē uz savu vecāku darbībām, sarunām vai aicinājumiem. Pamazām ģimene saprot, ka viņi Jangu ir zaudējuši.

Filma pirmizrādi piedzīvoja jau 2021. gada Kannu kinofestivālā, tomēr plašāku skatītāju loku tā sasniedza pērn. Kopumā filma saņēmusi atzinīgas kritiķu atsauksmes. Piemēram, "The New York Times" rakstīja, ka filma runā par cilvēces eksistenicālo krīzi un uzdod skatītājam jautājumu – ko tas nozīmē, būt dzīvam?

"Moonage Daydream"

2022. gada labāko filmu sarakstā iekļuvusi arī režisora Breta Morgena filma "Moonage Daydream" – ceļojums mūžam mainīgā mūzikas un mākslas ģēnija Deivida Bovija pasaulē. Tā vietai, lai sekotu labi zināmajai ceļu kartei, kas ved pa mūziķa biogrāfijas pieturas punktiem, režisors filmu veidojis no dažādiem iepriekš neredzētiem mākslinieka privātā arhīva materiāliem, atklājot Bovija ietekmes, filosofiju un dzīves redzējumu. Skatītājam ir iespēja ne tikai baudīt mūziķa radīto mākslu un dzejas kolekciju, bet arī klausīties paša rokmūzikas hameleona stāstījumā, kas caurvij visu filmu.

Dokumentālās filmas estētiku un autentiskumu atzinuši arī Bovija radošā mantojuma pārvaldītāji, par to sajūsminājušies mūzikas kritiķi un fani, kārtējo reizi apliecinot 20. gadsimta mūzikas ietekmīgākās personības nemirstību.

Bovija montāža. Toms Grēviņš par Breta Morgana filmu "Moonage Daydream".

"Triangle of Sadness" / "Skumju trīsstūris"

Bez Rūbena Estlunda "Triangle of Sadness" gada nogalē nav izticis neviens labako filmu apkopojums, vienlaikus tā nodēvēta arī par gada pretīgāko kinolenti. Filma jau saņēmusi Kannu kinofestivāla "Zelta palmas zaru", četras Eiropas Kinoakadēmijas balvas, tā ir nominēta "Zelta globusam" un visticamāk būs arī starp "Oskara" balvas pretendentiem.

Melnā komēdija nežēlīgi ķidā mūsdienu izrādīšanās un glamūra kāro sabiedrību – ļaujot ieskatīties gan nevainojami skaistu modeļu pasaulē, gan bagātnieku izpriecās uz luksusa jahtas, kas pārvēršas šausmās, kad jūrā sākas vētra. Visbeidzot, kad jahta nogrismt, izglābušies nonāk uz neapdzīvotas salas, kur vairs nav nozīmes ne bagātībām, ne sociālajai hierarhijai.

Skaisti ķermeņi, naudas vara un vēmekļu upes: satīriskā Kannu laureāte "Skumju trīsstūris".

"The Eternal Daughter"


Mistikas un rēgainu noskaņu pilnā filma "The Eternal Daughter" ir britu režisores un scenāristes Džoanas Hogas septītais pilnmetrāžas kinodarbs. Pasaules pirmizrādi tas piedzīvoja 2022. gada Venēcijas kinofestivālā, kopumā saņemot pozitīvu kritiķu vērtējumu.

Filmas stāsta centrā ir māte un meita, kuras apmetas kādā nomaļā viesnīcā. Tā reiz bijusi mātes Rozalindas ģimenes māja, kurā nu tagadnes un pagātnes robeža izzūd, atgriežot sāpīgus pagājušo laiku notikumus. Tikmēr meita Džūlija vēlas uzņemt filmu par māti. Rozalindas un Džulijas lomās – izcilā Tilda Svintone.

"The Fabelmans" / "Fabelmani"

Kino režijas meistara Stīvena Spīlberga pieaugšanas filma "The Fabelmans" ir daļēji autobiogrāfisks un personisks stāsts par jauna kinorežisora "piedzimšanu" 50. gadu Amerikā.

Jaunais Semijs Fabelmens "saslimst" ar kino mīlestību, kad kopā ar ģimeni apmeklē nu jau par klasiku dēvējamo "The Greatest Show on Earth". Semijs sāk filmēt pats un atklāj ne tikai kino spēku, bet arī to, cik disfunkcionāla ir viņa ģimene.

"The Fabelmans" jau iekļauta Amerikas filmu institūta 2022. gada desmit labāko filmu sarakstā. Tā saņēmusi piecas nominācijas "Zelta globusam", tai skaitā kategorijās "Labākā filma – drāma" un "Labākais režisors", kā arī ir nominēta dažādām citām kino godalgām.

"RRR"

Gada labāko filmu sarakstā iekļuvusi arī vērienīgā indiešu filma "RRR" – episks kinodarbs, kurā savijas gan asa sižeta kino elementi, gan vēsture, gan, protams, sirdi plosošs mīlasstāsts.

Filmu veidojis Srisaila Sri Rajamuli jeb S. S. Rajamuli – režisors, kurš Indijas kinoindustrijā saņem vislielākos honorārus un arī veido šajā reģionā visdārgākās filmas ar vislielākajiem kases ieņēmumiem. Izņēmums nav arī "RRR", kas gan dārdzībā, gan apmeklējuma rādītājos ir pārspējusi iepriekšējos rekordus. Tomēr, kā uzsver BBC autori, filma nav tikai kases grāvējs. Tā ir dažādu žanru un stilu sakausējums, kas veido spēcīgu stāstu. Ne velti filmu novērtējusi arī Holivudas ārvalstu preses asociācija, kas to izvirzījusi kā vienu no pretendentēm uz "Zelta globusa" balvu kategorijā "Labākā filma svešvalodā".

Filmas kaislības un cīņas risinās pagājušā gadsimta 20. gadu Indijā. Tās galvenie varoņi ir divi revolucionāri, kas uzsāk cīņu pret Britu impērijas iekarotājiem Britu Indijā jeb Lielbritānijas un Īrijas apvienotās karalistes izveidotajā kolonijā.

"The Banshees of Inisherin"


Viena no 2022. gada intriģējošākajām filmām dažādu mediju un kritiķu sarakstos ir Mārtina Makdonas (viņš ir gan filmas režisors, gan scenārija autors, gan producents) melnā traģikomēdija "The Banshees of Inisherin".

Filmas stāsts ir šķietami vienkāršs – tas risinās Īrijas pilsoņu kara laikā, pagājušā gadsimta 20. gados. Kolms un Padriks ir seni draugi, tomēr Kolms pēkšņi pārtrauc draudzību un ignorē veco biedru. Galvenajās lomās – Kolins Farels un Brendans Glīsons.

Filma jau saņēmusi bagātīgu balvu birumu un, visticamāk, tas vēl tiks papildināts. Pēc pirmizrādes 2022. gada Venēcijas kinofestivālā pie balvām ticis gan Kolins Farels, gan Makdona kā scenārija autors. "The Banshees of Inisherin" ir līdere starp "Zelta globusa" nominantiem – tā uz balvu pretendē astoņās kategorijās.

"Babylon"/"Babilona"Margo Robija, Breds Pits, Olīvija Vailda, Djego Kalva un vēl daudzi citi – šādu zvaigžņu piedāvā "La La Land" un "Whiplash" režisora Demiena Šazela jaunākā kinolente "Babylon". Filma tiek pieteikta kā "episka oda Holivudas Zelta laikmetam". Tā ir stāsts par lielām ambīcijām un dzīvi it kā rītdienas nebūtu. Filmas varoņi dzīvo laikā, kad Holivudā mēmās filmas nomaina skaņas kino, paverot ceļu jaunām zvaigznēm, straujam uzplaukumam un neizbēgamam pagrimumam.

Filma ir nominēta "Zelta globusam" piecās kategorijās – balvas gaida teju visi galveno lomu atveidotāji, tāpat "Babylon" pretendē uz godalgu kategorijā "Labākā filma – mūzikls vai komēdija" un "Labākais skaņu celiņš".

"Glass Onion: A Knives Out Mystery"2022. gada nogalē straumēšanas platformā "Netflix" nonāca režisora Raiena Džonsona jaunākais darbs – "Glass Onion: A Knives Out Mystery", turpinājums 2019. gada filmai "Knives Out". Tāpat kā pirmajā daļā, arī šajā filmā detektīva Benua Blanka lomā redzams aktieris Daniels Kreigs.

Šoreiz filmas notikumi risinās uz kādas privātas salas Grieķijā. Miljardieris Mailss Brons (lomā Edvards Nortons) tur rīko spēli – mistēriju ar inscenētu slepkavību. Tomēr kādam no viesiem tā nav tikai spēle – slepkavība notiek pa īstam. Tāpēc pie darba ķeras detektīvs Blanks, kurš sagadīšanās pēc arī ir uzaicināts piedalīties šajās savdabīgajās viesībās villā uz salas.

Neskatoties uz to, ka filma "Netflix" nonāca vien dienu pirms Ziemassvētkiem (ierobežotā skaitā kinoteātru tā tika rādīta jau kopš rudens), tā saņēmusi labas atsauksmes, kā arī vairākas nominācijas dažādām balvām. Filma nominēta ASV un Kanādas kino kritiķu balvai sešās kategorijās, Holivudas kritiķu balvai, un, protams, "Zelta globusam". Tā pretendē uz balvu kategorijā "Labākā filma – mūzikls vai komēdija", bet Daniels Kreigs nominēts "Zelta globusam" kategorijā "Labākais aktieris mūziklā vai komēdijā".

"Decision to Leave" / "Lēmums aiziet"


Par Dienvidkorejas kino šarmu vairs īpaši nav jāpārliecina. Šajā valstī tapušās kinolentes vairs nav gardēžu privilēģija – tās nonāk dažādos pasaules mediju labāko filmu sarakstos, tajās sev jaunu kino valodu atklāj skatītāji, galu galā tās tiek godalgotas – pat ar "Oskara" balvu". 2022. gada labāko filmu sarakstā BBC vērtējumā iekļuvis kaislību trilleris "Decision to Leave", kas pērn Kannu kinofestivāla tika novērtēts ar balvu par labāko režiju (režisors Parks Čanvuks).

Filmas notikumi aizsākas kādas klints pakājē – tur tiek atrasts sakropļots kāda vīrieša līķis. Viņa gados jaunā sieva, šķiet, nemaz nesēro. Atraitnes vienaldzība rada aizdomas par slepkavību, iesaistās detektīvs un sākas kaislību un apmātības pilns duelis.

"Decision to Leave" ir Dienvdkorejas pieteikums "Oskara" balvai kategorijā "Labākā ārzemju filma", kas šobrīd ir iekļuvusi godalgas pretendentu īsajā sarakstā. Tāpat filma pretendē uz "Zelta globusu" kategorijā "Labākā filma svešvalodā".

Giljermo del Toro "Pinocchio" / "Pinokio"


2022. gada pie skatītājiem nonāca pat divas filmas par Pinokio – koka puisēnu ar garo degunu. Gan Roberta Zemeka veidotais rimeiks Disneja studijas 1940. gada animācijas filmai, gan šausmu pasaku meistara Giljermo del Toro versija, kas skatāma "Netflix". Ja par pirmo kritiķi izsakās visai skarbi vai iecietīgi klusē, tad otrā nonākusi dažādos pieklājīgos labāko filmu sarakstos, tai skaitā šajā rakstā aplūkotajā BBC izlasē.

Protams, stāsts ir par itāļu rakstnieka Karlo Kolodi pazīstamā darba "Pinokio piedzīvojumi" iedzīvināšanu jaunā kinolentē – šoreiz "stop motion" animācijas tehnikā. Arī šajā filmā galvenais varonis ir koka lelle Pinokio, ko izgrebis tēvocis Džepeto, tomēr mums pazīstamie notikumi risinās ar pavisam atšķirīgiem, filosofiskiem akcentiem, turklāt viss notiek Otrā pasaules kara sākumā Itālijā, kad tur valda fašistiskais Musolini režīms.

Filma jau tikusi nominēta vairākām balvām – sākot no Holivudas kritiķu asociācijas balvas līdz "Zelta globusam".

Naiva pasaka bērniem vai traģēdija par fašismu: atšķirīgās "Pinokio" ekranizācijas.

"Tár" / "Tara"


Psiholoģiskā drāma "Tár" skatītāju ieved klasiskās mūzikas pasaulē – filma vēsta par komponisti un diriģenti Lidiju Taru, kura no slavas un atzinības Olimpa nonāk intrigu un kaislību ellē. Šī nav biogrāfiska filma – lai gan notikumi risinās ar reāliem kolektīviem (pēc filmas sižeta Tara ir Berlīnes filharmoniķu pirmā galvenā diriģente – sieviete), slavenās koncertzālēs un festivālos, tomēr šis tēls un arī notikumi ir izdomāti. Lidijas Taras lomā filmā redzama aktrise Keita Blanšeta, kurai šis darbs ir atnesis labākās aktrises balvu – Volpi kausu – 2022. gada Venēcijas kinofestivālā, kā arī nomināciju "Zelta globusam". Arī pati filma pretendē uz "Globusu" – tā nominēta kategorijās "Labākā filma – drāma" un "Labākais scenārijs".

Tiesa, kritiķu atzinība un nokļūšana 2022. gada labāko filmu sarakstos nav nesusi līdzvērtīgu skatītāju interesi. Filma finansiālā ziņā ir piedzīvojusi izgāšanos – tās budžets ir 35 miljoni ASV dolāru, bet ieņēmumi nav pārsnieguši sešus miljonus dolāru.

Tikmēr BBC kino kritiķi uzsver, ka no filmas stāsta nevajadzētu baidīties – jo, kas to būtu domājis, ka "divas ar pusi stundas ar sarunu par klasisko mūziku, mākslas finansēšanu un seksuālo attiecību politiku var būt tik aizraujoša un spriedzes pilna".

"Aftersun"Britu filma "Aftersun" ir ģimenes attiecību drāma – melanholisks un niansēts stāsts par tēvu un meitu. Viņi abi par godu tēva 31. dzimšanas dienai ir devušies uz kūrortu Turcijā. 11 gadus vecā Sofija ir pietiekoši liela, lai redzētu, ka kaut kas nav kārtībā, neskatoties uz ceļojuma izpriecām.

Tomēr viņa ir vēl bērns, lai līdz galam saprastu, kas īsti notiek. Divdesmit gadu vēlāk meita, skatoties ceļojuma video, jau citām acīm redz savu tēvu un cenšas samierināties ar īstenību.

"Aftersun" ir skotu režisores Šarlotes Velsas debijas pilnmetrāžas spēlfilma. Viņa šo darbu sauc par "emocionāli autobiogrāfisku". "Aftersun" jau tikusi nominēta dažādām Eiropas kinobalvām, tai skaitā Britu neatkarīgā kino balvai (British Independent Film Awards), kur 2022. gada nogalē tā novērtēta gan kā labākā debijas filma, gan labākā neatkarīgā britu filma, bet Šarlote Velsa saņēmusi balvu kā labākā režisore. Jāatzīmē, ka britu medija "The Guardian" 2022. gada labāko filmu saraksta spicē ir "Aftersun", kā spilgs, emocionāls un jūtīgs kinodarbs.

"Onoda: 10,000 Nights in The Jungle"


BBC ieteikto filmu divdesmitniekā iekļuvusi arī franču režisora Artura Arari (Arthur Harari) filma "Onoda: 10,000 Nights in The Jungle", kas tapusi kā Francijas, Japānas, Vācijas, Itālijas, Beļģijas un Kambodžas kopražojums.

Filma ir daļēji patiesos notikumos balstīts, vēsturisks stāsts, kura iedvesmas avots ir japāņu virsnieks Hiroo Onoda. Vinš Otrā pasaules kara beigās atsakās pieņemt zaudējumu, pārceļas uz nomaļu un maz apdzīvotu salu Filipīnās, kur turpina savu cīņu līdz pat 1974. gadam.

Kā intervijās norādījis režisors, filmas pamatā ir stāsti par Onodu, nevis paša japāņu militārista atmiņas. Turklāt filmas scenārijs primāri esot stāsts par vēsturi, nevis viena cilvēka biogrāfijas izklāsts.

"Doctor Strange and the Multiverse of Madness" / "Doktors Streindžs neprāta multivisumā"


2022. gada saraksta daudzveidību pasvītro "Marvel" piedāvājums supervaroņu filmu cienītājiem "Doctor Strange and the Multiverse of Madness" ar Benediktu Kamberbaču galvenajā lomā. Šajā reizē Doktors Streindžs dodas paralēlajās pasaulēs un stājas pretī pats savai alternatīvajai versijai.

Šis ir turpinājums 2016. gadā tapušajai filmai par komiksu varoni Doktoru Streindžu. Tas tika iecerēts jau uzreiz pēc 2016. gada filmas nonākšanas uz lielajiem ekrāniem, tomēr Covid-19 pandēmija ieviesa savas korekcijas un filma pie faniem nonāca vien 2022. gadā. Filma tiek raksturota kā kvalitatīvi izklaidējoša, bet vienlaikus arī kā dīvainākā un biedējošākā no "Marvel" kases grāvējiem. Taču, neskatoties ne uz ko, tā ir kļuvusi par ceturto ienesīgāko filmu 2022. gadā.

"Corsage" / "Korsete"


Sarakstu noslēdz jau daudz un dažādu godalgu saņēmusi režisores Marijas Kreiceres filma "Corsage" – stāsts par slaveno Austroungārijas ķeizarieni Elizabeti, pazīstamu arī kā Sisi. Lai arī Sisi dzīvesstāsts kino ir iemūžināts ne reizi vien, Kreiceres filma ir jauna interpretācija par imperatores personību, turklāt stāsts aizsākas nevis Sisi jaunībā, kā tas ierasts citos kino darbos, bet gan 1877. gada Ziemassvētkos, kad ķeizarienei paliek 40.

Galvenajā lomā redzama Vikija Krīpsa ( Vicky Krieps), kura par darbu šajā filmā jau saņēmusi labākās aktierspēles balvu Kannu kinofestivāla konkursā "Un Certain Regard", kā arī Eiropas kinoakadēmijas balvu kā labākā aktrise.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!