KM un operai domstarpības, vai mākslinieciskajam vadītājam jābūt LNO valdē
Foto: LETA

Kultūras ministrijai (KM) un Latvijas Nacionālajai operai (LNO) nav vienprātības par to, vai paplašinātajā operas valdē būtu jābūt mākslinieciskajam vadītājam, aģentūrai BNS pastāstīja Saeimas deputāte Ina Druviete ("Vienotība"), kuras vadītā Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija otrdien skatīja grozījumus LNO likumā.

Komisija lūgusi ministrijai vēlreiz atgriezties pie šā likumprojekta kopā ar LNO vadības un arodbiedrību pārstāvjiem, jo ir domstarpības par to, ciktāl operai piemērojami vispārējie kapitālsabiedrību pārvaldības principi.

"Ir konceptuālas atšķirības starp Kultūras ministrijas piedāvājumu un to, ko vēlas opera. LNO uzskata, ka mākslinieciskajam vadītājam nebūtu jābūt valdes loceklim. Arī arodbiedrība uzskata, ka valde ir nodalāma no mākslinieciskās vadības," norādīja Druviete.

Saeimas komisija pie grozījumiem operas likumā varētu atgriezties novembra beigās – 27. vai 28.novembrī.

Jau vēstīts, ka grozījumus LNO likumā iesniedza kultūras ministres pārstāvētās Nacionālās apvienības deputāti. Grozījumi paredz, ka operas valdes locekļu skaits nevarēs pārsniegt četrus, bet konkrētu skaitu iesniedzēji nav norādījuši. Iepriekš kā reālākais variants minēta valde triju cilvēku sastāvā.

Likuma grozījumi balstās uz KM iepriekš sagatavoto informatīvo ziņojumu par situāciju operā, kurā secināts, ka pašreizējais LNO lēmumu pieņemšanas process ne vienmēr ir caurredzams, ņemot vērā esošo LNO pārvaldības struktūru. Turklāt valde, kuras sastāvā ir viens valdes loceklis, nenodrošina nepieciešamo dažādu speciālistu pārstāvniecību.

"Paplašināts valdes sastāvs uzlabotu lēmumu pieņemšanas caurredzamību un tiktu sekmēts, ka lēmumu pieņemšanā vienlīdz būtiska loma tiktu atvēlēta mākslinieciskās kvalitātes, administratīvās un finanšu vadības nodrošināšanai," norāda likumprojekta autori.

Valdes locekļus meklēs konkursā. Ar pašlaik vienīgo LNO valdes locekli Andreju Žagaru līgums ir noslēgts līdz nākamā gada sākumam. Ja viņš vēlēsies arī turpmāk palikt operas vadībā, viņam būs jāstartē konkursā.

Saeima izmaiņas operas likumā konceptuāli atbalstīja 4.oktobrī.

Tags

Ina Druviete Kultūras ministrija Latvijas Nacionālā opera Saeima Vienotība

Comment Form