Rīgā pasliktinās gaisa kvalitāte – pilsētniekus aicina ierobežot fiziskās aktivitātes ārā
Foto: DELFI

Laika apstākļu dēļ Rīgā un visā Latvijā būtiski pasliktinājusies gaisa kvalitāte, tāpēc rīdzinieki aicināti iespēju robežās ierobežot uzturēšanos ārpus telpām, portāls "Delfi" uzzināja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Patlaban Latvijā valda gaisa piesārņojuma izkliedei nelabvēlīgi laika apstākļi – lēns vējš, kā arī notiek inversija atmosfērā – siltāki gaisa slāņi nostājušies virs aukstākajiem, kas nozīmē, ka piesārņojums ir ieslēgts zem tāda kā kupola.

Tādēļ slikta kvalitāte ne tikai putekļu jomā, bet arī slāpekļa oksīdiem.

Turklāt, kā liecina "Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa" sniegtā informācija, Latviju ir sasnieguši, lai arī salīdzinoši nelielā koncentrācijā, Sahāras tuksneša putekļi.

Papildus tam galvaspilsētā pirmdienas vakarā ieplūst auksta un mitra gaisa masa ar miglu no Rīgas līča.

Šādos apstākļos iedzīvotāji, jo īpaši jutīgākie, var izjust gaisa piesārņojuma ietekmi uz veselību.

Cilvēkiem ar elpceļu un sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanām būtu jāierobežo pastaigas un lielāka fiziskā slodze ārā.

Ikvienam, ja sāk sūrstēt kakls vai nāk klepus, jāierobežo fiziskās aktivitātes, pastaigas un citas aktivitātes brīvā dabā.

Kā liecina aktuālā "RigaairTEXT" prognoze, pirmdien, 22. februārī, un turpmākajās divās dienās praktiski visā Rīgas teritorijā būs slikta gaisa kvalitāte.

Situācija ar gaisa piesārņojumu varētu uzlaboties trešdien, jo īpaši teritorijās ārpus pilsētas centra. Piesārņojuma iemesls ir paaugstinātās daļiņu PM2.5 un PM10 koncentrācijas apkārtējā gaisā.

Pašvaldībā aicina iedzīvotājus sekot līdzi aktuālajai informācijai par gaisa kvalitāti Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta mājas lapā, kā arī izmantot "Riga airTEXT" sniegto bezmaksas prognozi un brīdinājumus par turpmākajās dienās sagaidāmo gaisa kvalitāti, un sekot līdzi arī VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" sniegtajai informācijai par gaisa kvalitāti.

Savukārt Valsts vides dienestā portāls "Delfi" uzzināja, ka šobrīd gaisa kvalitāte Rīgā saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem un Rīgas pilsētas domes veikto monitoringu attiecībā uz PM2,5 daļiņu apjoma vērtējama kā slikta.

Plašsaziņas līdzekļos jau tika brīdināts par gaisa kvalitātes pasliktināšanos laika apstākļu dēļ, kā rezultātā netiek kliedētas dažāda veida emisijas un tās uzkrājās tuvējās teritorijās.

VVD atzīmē, ka šajā gadījumā gaisa kvalitāti ietekmē ne vien ražošanas uzņēmumi, bet arī individuālās apkures iekārtas, kas šajā laika periodā tiek izmantotas.

Jau vēstīts, ka Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu, pirmdien ziņoja Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Iemels tam ir gaisa temperatūras inversija, kad siltā gaisa "kupols" pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš. Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu.

Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā, norāda sinoptiķi.

Tags

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs Rīgas dome
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form