Foto: Vida Press
Daudzi vīrieši vismaz reizi mūžā sapņojuši uzzināt, kāda ir dzīve sievietes ādā. Dažiem šī vēlme ir spēcīgāka – viņi jūtas kā ieslodzīti nepareiza dzimuma ķermenī un ir gatavi darīt visu, lai to mainītu. Mūsdienās ķirurģijas iespējām nav gandrīz nekādu robežu, un neglītais var kļūt skaists, apaļīgais – slaids, savukārt puisis var pārtapt par meiteni.

Arvien vairāk cilvēku, kuri pasaulē nākuši kā puisēni, var piepildīt sapni par dzimuma maiņu, un "Delfi Izklaide" piedāvā iepazīties ar pasaulē zināmām un veiksmīgām sievietēm, kuras šo iespēju izmantojušas.

Iedvesma tūkstošiem – Keitlīna

Foto: Reuters/Scanpix

Kā viens no pēdējā laikā visapspriestākajiem cilvēkiem, kurš mainījis dzimumu, noteikti minama amerikāņu TV šovu personība Keitlīna Džennera. Šobrīd 66 gadus vecā sieviete agrāk bija vīrietis vārdā Brūss.

Brūss Dženners savulaik bija profesionāls sportists, kurš kļuva par olimpisko čempionu desmitcīņā. Viņš bijis precējies trīs reizes un ir tēvs sešiem bērniem. Viņa trešā sieva bija Kristena – slaveno Kardašjanu māsiņu mamma.

Savukārt aizvadītā gada sākumā pasauli pāršalca ziņa, ka Brūss nolēmis mainīt dzimumu, un vasaras sākumā viņš jau bija kļuvis par sievieti vārdā Keitlīna, kura gozējās uz žurnāla "Vanity Fair" vāka.

Šī gada februārī Keitlīna publiski atzinās, ka jau deviņdesmitajos gados lietojusi sievišķos hormonus, taču tad, būdams vēl Brūss, iepazinusies ar savu trešo sievu Kristenu un sapni par dzimuma maiņu atlikusi uz gandrīz 20 gadiem. Pērn sapnis beidzot kļuva par realitāti, bet Brūsa/Keitlīnas piemērs – par iedvesmas avotu daudziem, kuri vēl nebija sadūšojušies uz šo soli.

Skaistule ar lauztām ribām

Foto: AFP/Scanpix
Pirms pie apvāršņa parādījās Keitlīna, par pašu slavenāko transseksuāli pasaulē tika dēvēta amerikāniete Amanda Lepore – modele, sabiedrības dāma, aktrise, dziedātāja, tabloīdu iecienīta zvaigzne jeb, vienā vārdā, multimāksliniece.

Amandai šobrīd ir 48 gadi, taču vienprātības par viņas īsto dzimšanas gadu joprojām nav. Pasaulē viņa nāca kā Armands, kurš jau agrā bērnībā juta, ka viņa vecāki ir pilnīgi traki – zēns nespēja saprast, kāpēc māmiņa un tētis viņu tērpj puišu drānās.

Dzimuma maiņas operāciju Armands veica 19 gadu vecumā un tad apprecējās ar kādu grāmatu veikala īpašnieku. Tiesa, šī savienība izvērsās par īstu fiasko – vīrs savu sievu ieslodzīja, jo baidījās, ka gaismā nāks fakts, ka viņa sieva bijusi zēns.

Amandai pēc vairākiem mēnešiem izdevās izbēgt, un viņa taisnā ceļā devās uz Ņujorku, kur arī meklējami viņas vispasaules slavas pirmsākumi.

Pati dāma lielījusies, ka viņai ir dārgākais ķermenis pasaulē, bet ceļš uz to nav bijis viegls. Piemēram, slaidu vidukli viņa ieguvusi, pateicoties īpaši nežēlīgai metodei – sievietei salauztas apakšējās ribas

Pirmā transseksuālā zvaigzne

Foto: Vida Press

Starp pirmajiem celmlaužiem dzimuma maiņas popularizēšanā ierindojama amerikāniete Kristīne Jorgensena, kura 1926. gadā pasaulē nāca kā puisītis Džordžs un uzauga Bronksā.

Neilgi pēc vidusskolas absolvēšanas Džordžs tik iesaukts ASV armijā, bet pēc II Pasaules kara beigām viņam tā arī neizdevās dzīve atrast savu vietu. Tiesa, viss mainījās brīdī, kad puisis uzzināja par dzimuma maiņas operācijām.

Lai kļūtu par sievieti, viņam bija jādodas uz Dāniju. 1951. gadā sākās Džordža ceļš uz pārtapšanu par Kristīni. Dzimuma maiņa prasīja piecas operācijas, dažādu medikamentu lietošanu un neskaitāmas injekcijas.

Vēsts, ka puisis mainījis dzimumu, piecdesmitajos gados ātri izplatījās avīžu virsrakstos. Kristīne, protams, kļuva par slavenību. Viņa arī lietoja sievišķos hormonus, taču daži ārsti apstrīdēja, vai viņa patiesi dēvējama par sievieti – bija mediķi, kas viņu uzskatīja par izkastrētu vīrieti. Kristīne šos apgalvojumus nav komentējusi.

Pēc kļūšanas par sievieti Kristīne darbojās šovbiznesa sfērā un aktīvi iestājās par transseksuāļu tiesībām. Mūžībā viņa devās īsi pirms savas 63. dzimšanas dienas – viņu uzveica plaušu vēzis.

Modē androgīns

Foto: Vida Press

2011. gadā par īstu modes pasaules sensāciju kļuva šobrīd 25 gadus vecais serbu izcelsmes modelis Andrejs Pedžičs. 2014. gadā viņš veica dzimuma maiņas operāciju un kļuva par sievieti vārdā Andrea.

Kad pirms aptuveni pieciem gadiem Andrejs kļuva par modeli, viņš sava androgīnā izskata dēļ demonstrēja sieviešu modes. Intervijā izdevumam "People" viņš savulaik pastāstījis, ka dzimuma maiņu sācis apsvērt pusaudža gados.

Kad viņš bijis aptuveni 13 gadus vecs, noticis liktenīgs pavērsiens – Andrejs devies uz bibliotēku un "Google" meklētājā ierakstījis frāzi "dzimuma maiņa". Redzētais ļoti izmainījis viņa dzīvi.

Turpmākajos gados viņa prātu nodarbinājusi doma par dzimuma maiņu, un 2014. gadā puisis beidzot pārtapis par sievieti Andreu, kura, starp citu, pavisam nesen saviesīgā pasākumā žilbināja ar krāšņu dekoltē izgriezumu.

Atbalsts citiem transseksuāļiem

Foto: AP/Scanpix
Amerikāņu šovbiznesa zvaigzne Aleksisa Arkete 1969. gadā Losandželosā piedzima kā Roberts, taču augot sajuta sevī meiteni un vēlāk arī oficiāli mainīja dzimumu.

Aleksisa ir slavenās Arketu dzimtas pārstāve – viņas radinieki ir aktieri Rozanna, Patrīcija un Deivids. Savas dzīves laikā viņa darbojās kā aktrise, mūziķe, māksliniece un dažādu kabarē šovu zvaigzne.

Savas karjeras pirmsākumos Aleksisa bija transvestīts, un dzimuma maiņai tā pa īstam pievērsās pāris gadus pirms savas 40. dzimšanas dienas. Vēlāk viņa arī atbalstīja citus, kuri vēlējās iet cauri šim procesam.

Tiesa, ilgi baudīt dzīvi īstas sievietes ķermenī Aleksisai nebija lemts – šī gada septembrī 47 gadu vecumā viņa nomira.

Transseksuāla gan dzīvē, gan seriālā

Foto: Vida Press
Šobrīd 32 gadus vecā aktrise un populārā seriāla "Orange Is The New Black" zvaigzne Laverna Koksa agrāk bija vīrietis, taču pusaudžu gados viņa saprata, ka vēlas būt sieviete, un vēlāk sapni par dzimuma maiņu arī īstenoja.

Koksai ir dvīņu brālis Lamars, kurš, starp citu, arī piedalās populārajā seriālā – viņš Lavernas attēloto transseksuālo Sofiju atveido ainās, kurās tiek atspoguļotas viņas gaitas pirms pārtapšanas par sievieti un nonākšanas ieslodzījumā.

Jāatzīmē, ka Koksa ir ne tikai veiksmīga aktrise, aktīva minoritāšu tiesību aizstāve un TV personība, bet arī producente un advokāte. Savukārt aizvadītajā gadā viņa kļuva ar vēsturē pirmo transseksuālo aktrisi, kuras figūra izstādīta slavenajā Tiso kundzes vaska figūru muzejā.

Celmlauze 'Eirovīzijā'

Foto: AP/Scanpix
Viena no zināmākajām sievietēm, kura agrāk bija vīrietis, ir izraēliešu dziedātaja Dana International, kura 1998. gadā plūca uzvaras laurus starptautiskajā dziesmu konkursā "Eirovīzija".

Pasaulē šobrīd 44 gadus vecā Dana nākusi kā puisēns vārdā Šarons Koens, bet jau 13 gadu vecumā zēns sevi publiski pasludināja par transpersonu.

Dzimuma maiņas operācija tika veikta 1993. gadā, un tajā pašā gadā Dana izdeva savu pirmo mūzikas albumu "Danna International", kas bija ļoti veiksmīgs. Savukārt vispasaules slavu viņa izpelnījās ar dziesmu "Diva", kas viņai palīdzēja izcīnīt uzvaru "Eirovīzijas" konkursā.

Baltijas slavenākā skaistule

Foto: DELFI
Lietuviešu friziere, stiliste, modele un sabiedrības dāma Agnese Landau noteikti dēvējama par zināmāko Baltijas valstu transpersonu. Pasaulē viņa nākusi kā Rauls.

Agnese darījusi visu iespējamo, lai pārtaptu par sievieti – viņa dzer hormonus un ir veikusi vairākas plastiskās operācijas. Šobrīd nekas daiļavas izskatā neliecina, ka viņa piedzimusi kā vīrietis.

Sava neparastā pārvērtību stāsta dēļ viņa kļuvusi par Lietuvas dzeltenās preses mīluli. Viņa savulaik arī piedalījusies arī kaimiņvalsts "Dejo ar zvaigzni" šovā, bet pērn valšķīgā daiļava bija ieradusies Latvijā, lai apmeklētu Rīgas modes nedēļu.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!